Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Programy specjalne nie pomagają bezrobotnym

Programy specjalne nie pomagają bezrobotnym

 
Programy specjalne nie pomagają bezrobotnym

W latach 2012-15 na programy specjalne dla bezrobotnych wydano prawie 215 mln zł. Mimo to nie pomagają one zbytnio potrzebującym w znalezieniu pracy – wynika z kontroli przeprowadzonej przez NIK.

 

Najwyższa Izba Kontroli zbadała 57 programów specjalnych funkcjonujących w różnych urzędach pracy w Polsce. W przypadku prawie połowy z nich (47%) stwierdzono, iż nie przyczyniły się do likwidacji barier w utrudniających zdobycie zatrudnienia.

 

Działania w większości nie spełniały trzech kryteriów, których jednoczesne zastosowanie wpływa na uznanie konkretnego programu za specjalny. Uczestników nie objęły odpowiednie usługi lub instrumenty rynku pracy, ani nie oferowano im sprzętu wspierającego zatrudnienie.

 

- Wskazywać to może, że działania te nie były programami specjalnymi, ale jedną z form pozyskania dodatkowych środków finansowych przez powiatowe urzędy pracy – czytamy w oficjalnym komunikacie NIK prezentującym wyniki kontroli.

 

Najczęstsze błędy

 

Do najczęściej popełnianych błędów należały m.in. niewłaściwy dobór osób do udziału w programie. W 7 na 16 skontrolowanych urzędów przyjmowani byli wszyscy chętni lub wskazani przez potencjalnych pracodawców.

 

Praktycznie we wszystkich przypadkach formy pomocy obejmowały nieskuteczne narzędzia, które nie dawały szans na stałą pracę. Przez to w 75% zbadanych programów trwałość zatrudnienia nie osiągnęła oczekiwanego poziomu.

 

Także analiza oraz rozpoznanie potrzeb rynku pracy przy planowaniu programów były często niewystarczające. To wpływało na późniejszy przebieg działań, konieczność modyfikacji i w rezultacie niesatysfakcjonującą skuteczność.

 

Polacy inaczej szukają pracy

 

Niewłaściwa realizacja programów specjalnych ma także odbicie w skuteczności urzędów pracy. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Praca.pl „Rola rekomendacji w poszukiwaniu pracy”, Polacy dużo częściej znajdują zatrudnienie w inny sposób.

 

Przede wszystkim wertują ogłoszenia (36,8%) oraz wierzą w siłę kontaktów osobistych (30,8%). Niemal połowa ankietowanych (47,9%) potwierdza, że najłatwiej jest zdobyć pracę po znajomości. Wśród odpowiedzi pojawiły się także: samodzielne poszukiwania, usługi firm doradztwa personalnego oraz akademickich biur karier.

 

Jedynie 6,6% osób wskazało na „inne” metody szukania zatrudnienia, wśród których może się znajdować właśnie pomoc ze strony urzędów pracy.


Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Warehouse Worker

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Kaiserslautern   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Requirements: Basic language skills at A1 level in German or English Commitment and team spirit;
  • Młodszy Inżynier Sprzedaży Maszyn CNC

    DEMATEC POLSKA Sp. z o.o.   łódzkie    praca mobilna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska sprzedaż obrabiarek CNC na powierzonym terenie: łódzkie; prowadzenie rozmów handlowo-technicznych; rozwój rynku centralnego pod katem sprzedaży obrabiarek CNC; udział w negocjacjach końcowych; nawiązywanie i podtrzymywanie relacji z klientami; współtworzenie strategii...
  • Bank Pocztowy S.A.
    dyrektor  umowa na zastępstwo  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków zarządzanie Zespołem i realizacja planów sprzedażowych podległej Placówki i Rynku; planowanie, organizowanie i nadzorowanie działalności Placówki i Rynku; inicjowanie działań podnoszących efektywność sprzedażową, w tym dobór odpowiednich narzędzi i metod;...
  • Młodszy Specjalista ds. Rezerwacji

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów, ul. Postępu 17B    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twoje zadania: Obsługa wewnętrznego systemu rezerwacyjnego; Kontrola rezerwacji w systemie online; Bieżąca kontrola potwierdzeń od Kontrahentów Dokonywanie zmian w rezerwacjach na wniosek Klientów i Agentów; Kontakt e-mail z Agentami i Kontrahentami;
  • WOVU Sp. z o.o.
    specjalista (mid)  umowa zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa   100,00 - 130,00 zł / godz. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Oczekujemy: doświadczenia w udzielaniu pomocy w przynajmniej jednym z obszarów: pomoc indywidualna osobom dorosłym, dzieciom i ich rodzicom, pomoc indywidualna dzieciom i ich rodzinom, pomoc w zakresie seksuologii, terapia par i małżeństw, terapia uzależnień, doświadczenia w diagnostyce...
  • Bank Pocztowy S.A.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Twój zakres obowiązków bieżące wsparcie Pracowników we wszystkich kwestiach związanych ze szkoleniami i rozwojem; współpraca z komórkami merytorycznymi Banku, Poczty Polskiej S.A. i spółek z GK PP w organizowaniu szkoleń; analiza i definiowanie potrzeb szkoleniowych Pracowników...

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Wielkanoc tuż tuż i i większość z nas powoli przygotowuje się do świętowania: planujemy urlopy, świąteczne menu, wyjazdy. Jednak święta nie dla wszystkich oznaczają wolne od pracy i możliwość wypoczynku. Zobacz, kto pracuje w Wielkanoc i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Do Wielkanocy przygotowujemy się nie tylko w domach, ale i w miejscu pracy. Czy spotkanie okolicznościowe z pracownikami to dobry pomysł? Jak świętować razem z zespołem, który pracuje zdalnie? Wystarczy e-mail z życzeniami, czy może warto zadbać o drobne upominki dla kadry? Oto krótki przewodnik po obchodach Wielkanocy w firmie.

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, jak do biura, a jak na spotkanie z kluczowym klientem? Czy tzw. Casual Friday zwalnia z obowiązkowej koszuli? Czym się różni styl black tie od white tie? Stylistka Dorota Leszek wyjaśnia, czym jest dress code, jak go stosować oraz dlaczego ubieranie się odpowiednio do sytuacji jest tak ważne dla naszej samooceny.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.