Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Co przysługuje kobiecie w ciąży - prawa pracownicy w ciąży

Co przysługuje kobiecie w ciąży - prawa pracownicy w ciąży

 
Co przysługuje kobiecie w ciąży - prawa pracownicy w ciąży

Planujesz zajść w ciążę albo niedawno dowiedziałaś się, że zostaniesz mamą? Nie jesteś pewna, co zmieni się z tego powodu w twojej pracy? Dowiedz się, jakie prawa daje ci Kodeks pracy oraz jak zaplanować swoją zawodową przyszłość w tym wyjątkowym czasie.

 

Ciąża a praca

 

Pracodawca ma obowiązek chronienia swojej ciężarnej pracownicy, nawet jeśli nie zgłosiła ona formalnie faktu bycia w ciąży.

 

Nie warto jednak odkładać informowania szefa na później. Umiejętnie przeprowadzona rozmowa może pomóc ustalić konstruktywny plan działań na przyszłość w firmie. Poza tym od dnia, w którym zadeklarujesz swój stan i przedstawisz odpowiednie zaświadczenie lekarskie, będziesz oficjalnie objęta prawną ochroną.

 

Rozmowa na temat zmian w osobistym życiu pozwoli również w spokojnej atmosferze ustalić, przynajmniej w zarysie, sposób i zakres przekazywania obowiązków w trakcie urlopu macierzyńskiego oraz wyznaczyć rozkład pracy na czas ciąży. Odpowiednio wcześniej powiadomiony szef będzie miał więcej czasu np. na przeprowadzenie rekrutacji na zastępstwo czy skorygowanie planów biznesowych. Szybkie powiadomienie o ciąży będzie więc okazją do zaprezentowania się jako osoba poważnie podchodząca do powierzonych jej obowiązków i dbająca o dobro firmy.

 

Czego nie może robić pracownica w ciąży?

 

Ustawodawca stworzył listę zawodów, w których nie mogą być zatrudniane kobiety ciężarne i karmiące piersią.

W wykazie pojawiają się m .in. prace w warunkach podwyższonego lub obniżonego ciśnienia, prace na wysokościach czy w narażeniu na działanie szkodliwych substancji chemicznych. Kobieta w ciąży oraz karmiąca nie może również wystawiać się na zagrożenie urazami fizycznymi i psychicznymi oraz pracować w bardzo wysokich i bardzo niskich temperaturach.

 

Co bardzo ważne, nawet jeśli ciężarna wyrazi swoją chęć wykonywania wspomnianych prac, pracodawca nie może jej na to pozwolić, bo ograniczają go przepisy. Pracownica, której zostanie zlecone wykonanie pracy lub prac zaliczanych do wykazu prac zabronionych kobietom w ciąży, ma pełne prawo odmówić wykonania polecenia.

 

Okres ochronny w ciąży

 

Jakie są dodatkowe przywileje pracownicze, przysługujące w czasie ciąży? Pracodawca nie ma prawa cię zwolnić, jeśli masz podpisaną umowę o pracę. Prawo chroni cię również w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego. Przepisy nie przewidują jednak tego typu ochrony dla kobiet, które zaszły w ciążę w okresie próbnym nieprzekraczającym jednego miesiąca.

 

Ciąża a upadłość firmy

 

Należy również pamiętać o wyjątkowych okolicznościach, które rozszerzają uprawnienia szefa. Pracodawca, który ogłasza upadłość lub likwidację firmy, może rozwiązać umowę o pracę z pracownicą w ciąży lub w trakcie urlopu macierzyńskiego. Musi jednak zapewnić pracownicy inną formę zatrudnienia. Jeśli jest to niemożliwe, za ten czas przysługują jej odpowiednie świadczenia, a okres ich pobierania wlicza się do okresu zatrudnienia.

 

Czy kobietę w ciąży wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych?

 

Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca musi zapewnić pracownicy odpowiednie warunki zatrudnienia. Dlatego jego obowiązkiem jest zastąpienie pracy nocnej i nadgodzinowej innym rozkładem czasu pracy, który nie byłby dla ciężarnej obciążeniem. Jeśli nie ma możliwości dokonania zmiany w harmonogramie, pracodawca musi odciążyć ją z wykonywania obowiązków.

 

Zatrudnienie ciężarnej – z dala od zagrożeń

 

Pracodawca zobowiązany jest do usunięcia wszystkich czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka i zdrowie jego matki. Szef, który nie może z różnych przyczyn spełnić tych wymogów bezpieczeństwa, powinien przenieść pracownicę w bardziej bezpieczne miejsce pracy lub też zwolnić ją z wykonywanych obowiązków na czas ciąży przy jednoczesnym zachowaniu dotychczasowej wysokości wynagrodzenia.

 

Ciężarna w pracy – zwolnienie lekarskie

 

Jeśli dolegliwości ciążowe przeszkadzają lub uniemożliwiają ci wykonywanie swoich obowiązków, możesz udać się na zwolnienie. Do jego uzyskania potrzebne jest zaświadczenie lekarskie. Przebywając na zwolnieniu będziesz otrzymywać wynagrodzenie w takim samym wymiarze, jak dotychczas.

 

Znajomość swoich praw i konkretny plan działania pozwolą ci w spokojny sposób przejść przez czas ciąży. Dlatego warto wcześniej sprawdzić, jak będą wyglądały relacje z pracodawcą oraz co zmieni się w formie wykonywanej pracy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Działu Nadziewarek

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Kierowanie działem produkcji (Nadziewarek) Prowadzenie stałej analizy i optymalizacji procesów w powierzonym dziale; Nadzór nad przestrzeganiem zgodności receptur, wskaźników oraz procesów produkcyjnych; Kierowanie, planowanie i organizacja pracy podległych...
  • Pracownik kompletujący zamówienia / Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alkmaar   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień w systemie voice-pick; kompletowanie zamówień; obsługa zwrotów; praca na rożnych działach magazynowych; Wymagania: gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres; Mile widziane: prawo jazdy kat. B; znajomość języka angielskiego;
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista ds. Marketingu

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie i realizacja strategii marketingowych B2B, która wyróżni Vetlab na rynku. Tworzenie treści marketingowych (teksty, grafiki, prezentacje) i dbanie o ich spójność z wizerunkiem marki. Organizacja i udział w kongresach, targach i wydarzeniach branżowych, zarówno...
  • Inżynier budowy

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Osoba zatrudniona na stanowisku inżyniera budowy odpowiedzialna będzie między innymi za nadzór na pracownikami , podwykonawcami, dokonywanie obmiaru, kontrola robót budowlanych , dostaw materiałów, bhp na budowie itp.
  • BNP Paribas Bank Polska S.A.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Zarządzanie przypisanym portfelem Klientów biznesowych (firmy na uproszczonej księgowości i pełnej do 4 mln przychodów rocznie); Kompleksowa współpraca i zindywidualizowane doradztwo oraz sprzedaż produktów dla firm (w tym również Wspólnoty i AGRO); Aktywne...

Najnowsze artykuły

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.