Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca na uczelni — ścieżki kariery, obowiązki i zarobki

Praca na uczelni — ścieżki kariery, obowiązki i zarobki

 
Praca na uczelni — ścieżki kariery, obowiązki i zarobki

Wszelkie aspekty prawne dotyczące wymagań, obowiązków i stopni naukowych nauczycieli akademickich określa Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

 

Nauczyciele akademiccy: charakterystyka pracy na uczelni

 

Nauczyciel akademicki zajmuje się prowadzeniem zajęć dla studentów, nadzorowaniem i recenzowaniem prac licencjackich, magisterskich i doktorskich oraz egzaminowaniem lub pracą naukowo-badawczą. Szczegółowy zakres obowiązków zależy od stanowiska.

 

Kto może zostać pracownikiem uczelni? Ustawa precyzuje, że aby mieć możliwość pracy jako nauczyciel akademicki, trzeba mieć kwalifikacje określone w statucie uczelni oraz pełną zdolność do czynności prawnych i cieszyć się pełnią praw publicznych. Kandydat na nauczyciela nie może też być ukarany karą dyscyplinarną ani skazany prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo czy przestępstwo skarbowe.

 

Podział pracowników akademickich

 

Każdy nauczyciel akademicki należy do jednej z trzech grup zatrudnionych. W zależności od tego, która to grupa, pracownik uczelni ma nieco inne obowiązki. Jakie dokładnie? Są to:

1. pracownicy dydaktyczni – kształcą i wychowują studentów i doktorantów,
2. pracownicy naukowi – prowadzą prace naukowo-badawcze,
3. pracownicy naukowo-dydaktyczni – natomiast zajmują się zarówno kształceniem studentów i doktorantów, jak i pracą naukową.

 

Wymagania i obowiązki

 

Nauczyciel akademicki może być zatrudniony na stanowisku profesora, profesora uczelni, adiunkta lub asystenta. W zależności od stanowiska, wymagania, które musi spełnić kandydat, są nieco inne. Asystentem może być już magister, natomiast aby biegać się o stanowisko adiunkta, trzeba mieć tytuł doktora. Profesorem uczelni można zostać, dopiero mając tytuł naukowy profesora. Profesorem uczelni ogłaszane są osoby mające ponadto znaczne osiągnięcia dydaktyczne lub naukowe.


Statut uczelni może określać również inne (poza wymienionymi) stanowiska dla nauczycieli akademickich, np. profesor nadzwyczajny, profesor wizytujący czy starszy wykładowca.

 

Szczegółowy zakres obowiązków nauczyciela akademickiego ustala rektor, natomiast – najogólniej mówiąc – w zakres zadań pracowników uczelni wyższych wchodzi kształcenie i wychowywanie studentów lub doktorantów i/lub prowadzenie działalności naukowej. Praca może być wykonywana na terenie uczelni lub poza nią.

 

Wynagrodzenia nauczycieli akademickich

 

Wysokość zarobków pracowników uczelni publicznych jest określona ustawowo. Od ostatniego rozporządzenia Ministra nauki i szkolnictwa wyższego wydanego w dniu 25 września 2018 r. minimalne miesięczne wynagrodzenie zasadnicze dla profesora w uczelni publicznej wynosi 6410 zł brutto. Pensja każdego innego nauczyciela akademickiego musi od stycznia 2019 r. (kiedy weszła w życie ustawa wprowadzająca podwyżki dla pracowników uczelni wyższych) wynosić minimum 50% tej sumy. W przypadku profesora uczelni jest to 83%, a adiunkta: 73% pensji profesora obowiązującej w danym roku.

 

Dodatkowo nauczycielom akademickim (bez względu na stopień naukowy) przysługuje dodatek stażowy w wysokości 1% wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok zatrudnienia. Opcjonalnie można też otrzymywać dodatek funkcyjny (z tytułu kierowania zespołem minimum 5 osób) i zadaniowy (związany z czasowym zwiększeniem zakresu obowiązków służbowych).

 

Przywileje

 

Nauczyciele akademiccy mają także możliwość korzystania z dodatkowych przywilejów, takich jak m.in.:
- zasiłek na zagospodarowanie (po rozpoczęciu pracy) w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego,
- kształcenie zawodowe na koszt uczelni,
- urlop (płatny lub bezpłatny) dla celów naukowych lub artystycznych,
- roczny urlop dla poratowania zdrowia po 10 latach pracy na uczelni.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Specjalista / Specjalistka ds. reklamacji wewnętrznych

    Grupa Inter Cars   Swobodnia    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    16 godz.
    Do Twoich zadań będzie należało: sprawna i terminowa obsługa reklamacji wewnętrznych; wykrywanie oraz zapobieganie niezgodności w magazynie; optymalizacja obsługiwanych procesów logistycznych pod kątem efektywności; planowanie inwentaryzacji magazynu; współpraca z innymi działami organizacji;
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Lekarz - Specjalista z zakresu chirurgii (chirurgia naczyniowa i onkologiczna)

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa / pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Realizacja usług medycznych, Zapewnienie wysokich standardów obsługi Pacjenta, Przestrzeganie procedur.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!