Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca: ferie zimowe. Jak szukać pracy? Gdzie można dobrze zarobić?

Praca: ferie zimowe. Jak szukać pracy? Gdzie można dobrze zarobić?

 
Praca: ferie zimowe. Jak szukać pracy? Gdzie można dobrze zarobić?

Styczeń i luty to szczególny okres nie tylko dla uczniów polskich szkół, ale także dla wielu grup zawodowych – nauczycieli, właścicieli schronisk i hoteli, instruktorów sportów zimowych i nie tylko. Już w połowie stycznia w pierwszych kilku województwach zaczynają się ferie, a wraz z nimi wzmożone zapotrzebowanie na pracowników. Gdzie znaleźć zatrudnienie i na jakie warunki mogą liczyć chętni do pracy na ferie zimowe? Poniżej wszystko, co musisz wiedzieć o pracy sezonowej zimą.

 

Spis treści

Ferie zimowe 2024 – jak wypadają?

 

Ferie w Polsce trwają dwa tygodnie i odbywają się w czterech turach. Jest to czas, w którym młodzież, a nierzadko całe rodziny, wybierają się na wycieczki. Rozłożenie ferii zimowych w czasie ma więc na celu przede wszystkim odciążenie obiektów turystycznych i środków transportowych, zmniejszenie ruchu w kurortach górskich czy narciarskich.

 

W 2024 r. ferie wypadają w następujących terminach:

 

  • 15 stycznia – 28 stycznia – dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie,
  • 22 stycznia – 4 lutego – podlaskie, warmińsko-mazurskie,
  • 29 stycznia – 11 lutego – lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie,
  • 12 lutego – 25 lutego – kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie.

 

Praca w ferie zimowe – gdzie można pracować?

 

Z uwagi na wzmożony ruch turystyczny, oferty pracy sezonowej w czasie przerwy zimowej czekają przede wszystkim w branżach:

 

  • turystycznej;

  • hotelarskiej i pokrewnej;

  • gastronomicznej;

  • rekreacyjno-sportowej;

  • opiekuńczej – indywidualna i grupowa opieka nad dziećmi;

  • innych usługach – opieka nad zwierzętami domowymi pozostawionymi na urlop w domu.

 

Praca dla młodzieży (po spełnieniu warunków i ograniczeń w tym zakresie nakładanych przez Kodeks pracy, przepisy bhp), dla studentów i innych chętnych czeka między innymi na poniższych stanowiskach:

 

  • instruktor narciarstwa / snowboardingu

 

W sezonie letnim kurorty sportowe, różnego rodzaju zimowiska są oblegane. W tym czasie młodzież masowo uczy się lub szlifuje umiejętności jazdy na nartach i na snowboardzie. Ofert pracy dla instruktorów tych sportów nie brakuje, a na chętnych często czeka praca z zakwaterowaniem. Podjęcie zatrudnienia jako instruktor to doskonała okazja na połączenie przyjemnego z pożytecznym, a więc dorobienia w okresie ferii oraz samodzielnego korzystania z infrastruktury sportowej. Na co jeszcze można liczyć? Instruktorom najczęściej proponuje się umowę b2b lub zlecenie. Stawki wypłat mogą się znacznie różnić w zależności od miejsca zatrudnienia np. popularności kurortu narciarskiego. W charakterze instruktora łatwo znaleźć pracę także za granicą. 

 

  • recepcjonista

 

W czasie ferii oblegane są hotele, hostele, schroniska, pensjonaty, ośrodki agroturystyczne. Miejsca noclegowe często wyprzedane są już na wiele miesięcy przed feriami. Nic więc dziwnego, że właściciele tychże obiektów szukają dodatkowych rąk do pracy. Praca oferowana jest recepcjonistom, ale też pomocom kuchennym, pokojowym i sprzątaczkom. Od osób szukających pracy na recepcji często nie wymaga się doświadczenia czy szczególnych kwalifikacji. Chętni przyuczani są do zawodu. W mniejszych ośrodkach stanowisko recepcjonisty często łączone jest z innymi funkcjami np. osoby sprzątającej czy wykonującej inne drobne prace. Jest to zwykle praca z zakwaterowaniem.

 

  • kelner

 

W okresie ferii nietrudno także o pracę w restauracji, barze, kawiarni bądź innym lokalu gastronomicznym. Ponieważ klientów przybywa, potrzebna jest też większa liczba obsługującego ich personelu. Praca kelnera należy do obciążających fizycznie, kandydatom proponowane są też zwykle najniższe krajowe stawki wynagrodzenia. Trzeba jednak pamiętać, że kelnerzy i barmani zwykle pracują w systemie premiowym, co w sezonie turystycznym pozwala na osiąganie naprawdę zadowalających wypłat. 

 

  • praca na lodowisku

 

Na lodowiskach zatrudniane są osoby do konserwacji pokrywy lodowej oraz innych elementów infrastruktury, a także personel sprzątający, bileterzy i ochroniarze. Zdarza się też, że do pracy przyjmowani są instruktorzy sportowi, kiedy w ośrodku prowadzona jest np. szkółka jazdy na łyżwach czy szkółka hokeja. Lodowiska sezonowe otwierane są w wielu miastach w całej Polsce – zatrudnienie w takim miejscu nie wiąże się więc z konieczności z wyjazdem do odległego kurortu zimowego.

 

  • opieka nad dziećmi

 

W tym czasie przybywa też ofert pracy w usługach opiekuńczych. Zatrudniani są przede wszystkim opiekunowie i wychowawcy kolonii w zimowiskach. Pracę tę często podejmują studenci np. pedagogiki, albo nauczyciele. 

 

Czytaj takżePrace wzbronione młodocianym – wykaz, poziom hałasu, rozporządzenie

 

Praca na ferie zimowe – gdzie szukać ofert pracy?

 

Liczne oferty pracy sezonowej znaleźć można na praca.pl. Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki. Wybierz interesujący Cię obszar zawodowy, np. Gastronomia / Catering, Sport / Rekreacja czy Turystyka / Hotelarstwo. Możesz też dodatkowo wskazać też wymiar pracy: tymczasowa / dodatkowa, podać konkretną miejscowość lub województwo itp. 

 

Pamiętaj, że ogłoszeń o pracę sezonową warto szukać z wyprzedzeniem np. 1-3 miesięcy. Zdarza się jednak, że potrzeby kadrowe firm są większe niż przewidywano, dlatego oferty pracy od zaraz również nie są rzadkością. 

 

 

Praca ferie zimowe – na co uważać przy zatrudnieniu?

 

Pamiętaj, że osoba zatrudniona sezonowo jest chroniona prawem pracy czy przepisami Kodeksu cywilnego – podobnie jak wszystkie inne osoby podejmujące się zajęcia zarobkowego. Oznacza to między innymi to, że firma ma obowiązek podpisać z Tobą stosowną umowę – o pracę, jeśli zajęcie ma znamiona stosunku pracy, bądź umowę cywilnoprawną. Nie warto decydować się na tzw. pracę na czarno! Szczególną ostrożność powinny zachować przede wszystkim osoby mające niewielkie doświadczenie na rynku pracy, uczniowie i studenci.

 

Warto pamiętać o ograniczeniach dotyczących zatrudniania osób młodocianych (15-18 lat):

 

  • pracownicy do 16. roku życia nie mogą pracować dłużej niż 6 godzin dziennie, 

  • młodociani, którzy ukończyli 16. rok życia nie mogą pracować dłużej niż 8 godzin dziennie. 

 

Zgodnie z art. 191. Kodeksu pracy:

 

§ 1. Wolno zatrudniać tylko tych młodocianych, którzy:

1) ukończyli co najmniej ośmioletnią szkołę podstawową;

2) przedstawią świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża ich zdrowiu.

 

Z osobą, która nie ukończyła szkoły podstawowej, możliwe jest jednak podpisanie umowy w celu przyuczenia do zawodu. 

 

Praca w ferie zimowe – ile można zarobić?

 

Warto zwrócić szczególną uwagę na warunki płacowe. Zgodnie z obowiązującymi od stycznia 2024 r. przepisami firma nie może zaproponować Ci wynagrodzenia poniżej:

 

  • minimalnego wynagrodzenia za pracę – 4242 zł brutto,

  • minimalnej stawki godzinowej – 27,70 zł brutto.

 

Wysokie płace osiągają przede wszystkim instruktorzy sportowi. Z uwagi na napiwki i wzmożony ruch w restauracjach i barach, również kelnerzy i barmani mogą w tym okresie liczyć na satysfakcjonujący zarobek.

 

Już teraz pomyśl o zatrudnieniu w sezonie letnim. Sprawdź, gdzie szukać pracy wakacyjnej.

 

Praca w ferie – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Kiedy zaczynają się ferie w 2024 roku?

 

W Polsce obowiązują cztery terminy ferii, do których przypisane są poszczególne województwa. Piersza grupa województw: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie – zaczyna ferie 15 stycznia, a ostatnia: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolski – kończy ferie 25 lutego.

 

  • Kto znajdzie pracę w ferie?

 

W okresie przerwy zimowej poszukiwani są w szczególności instruktorzzy sportów zimowych, opiekunowie kolonijni, sprzedawcy, pracownicy gastronomii oraz zakwaterowania. Pojawia się też szansa na zlecenia w usługach np. w branży opieki nad zwierzętami domowymi.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracowniczka / Pracownik w domach opieki

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska podstawowa pielęgnacja pacjentów; podawanie posiłków; kontrola stanu zdrowotnego pacjenta (pomiar ciśnienia, wagi, cukru)
  • Lekarz Specjalista

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa / pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Realizacja usług medycznych, Zapewnienie wysokich standardów obsługi Pacjenta, Przestrzeganie procedur.
  • Lekarz Psychiatra

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca zdalna / hybrydowa / stacjonarna
    ekspert  umowa zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    udzielanie świadczeń zdrowotnych w zakresie konsultacji psychiatrycznych, zapewnienie wysokich standardów obsługi Pacjenta, przestrzeganie obowiązujących procedur.
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz w oddziałach szpitalnych, zachowawczych, zabiegowych, pracowni endoskopii oraz na bloku operacyjnym

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Wykształcenie co najmniej średnie medyczne na kierunku pielęgniarstwo, Aktualne prawo wykonywania zawodu, Orientacja na Pacjenta, empatia, wysoka kultura osobista, Dobra organizacja pracy własnej, Znajomość obsługi komputera oraz urządzeń biurowych.
  • Pracownik elewacyjny

    PHUB MARIUSZ WIŚNIEWSKI   Warszawa   
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: Poszukujemy pracowników z całej Polski do wykonywania prac elewacyjnych (ocieplenia) w budynkach jednorodzinnych na terenie Warszawy.
  • Elektromechanik Samochodów Ciężarowych

    Grupa Inter Cars   Cząstków Polski    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny
    2 godz.
    Opis stanowiska: diagnostyka układów elektrycznych i elektronicznych w pojazdach ciężarowych i autobusach; wykonywanie napraw elektrycznych i mechanicznych oraz przeglądów w samochodach ciężarowych i autobusach; obsługa urządzeń diagnostycznych;

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.