Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak rozmawiać o podwyżce?

Jak rozmawiać o podwyżce?

 
Jak rozmawiać o podwyżce?

Angażujesz się w pracę, osiągasz świetne wyniki, a mimo to wciąż zarabiasz tyle samo? Pieniądze są bardzo ważnym motywatorem, nic więc dziwnego, że czasem warto przełamać się i porozmawiać z szefem o podwyżce. Sprawdź, jak przeprowadzić dyskusję, by dobrze dobranymi argumentami przekonać przełożonego do swoich racji.

 

Chęć zwiększenia swojego wynagrodzenia to dobry moment, by uważnie przeanalizować swoją pozycję w firmie, określić mocne strony oraz wyjątkowe umiejętności, które sprawiają, że jesteś dla firmy cenny.

 

Rozmowa o podwyżce – konkret przede wszystkim

 

Jak rozmawiać o podwyżce? Dyskusja na temat wzrostu wynagrodzenia musi być ze strony pracownika bardzo starannie przygotowana. Warto wcześniej zastanowić się, do jakich kontrargumentów może sięgać pracodawca oraz jak je odpierać. Bardzo potrzebne jest profesjonalne podejście, podawanie konkretnych przykładów sytuacji, w których pracownik odegrał ważną rolę i był wsparciem dla działań firmy. Chęć uzyskania podwyżki można również argumentować posiadaniem unikalnych umiejętności i kompetencji, bez których firma będzie sobie gorzej radzić. Nie chodzi tu o szantaż odejściem z pracy, ale wskazanie na przykładach, że nasza aktywność zawodowa ma realne przełożenie np. na wzrost zysków ze sprzedaży, czy postęp we wdrażaniu nowych systemów. Rozmowa o podwyżce to też dobra przestrzeń do zaprezentowania siebie jako osoby, której duży potencjał doświadczenia i umiejętności będzie procentował również w przyszłości.

 

Argumenty o podwyżkę – jak prowadzić negocjacje

 

Kilka zdań za dużo, niefortunne pokierowanie rozmową, źle dobrane argumenty mogą doprowadzić nie tylko do fiaska twoich starań, ale również wywołać nieufność w przełożonym.


Istnieją różne opinie na temat porównywania w trakcie negocjacji własnych zarobków do pensji kolegów na podobnych stanowiskach. Przeważa jednak opinia, że budowanie swojej pozycji powinno się odbywać jedynie w oparciu o własne osiągnięcia oraz realny wkład w rozwój firmy. Pracodawca może negatywnie ocenić twoje zwracanie uwagi na zarobki kolegów. W jego oczach może to być próba podważenia jego umiejętności zarządzania i oceny pracowników.


Nie warto również w rozmowie używać argumentów emocjonalnych czy prywatnych. Obniża to jakość i profesjonalizm wypowiedzi oraz może wywołać niezbyt przychylne nastawienie u pracodawcy. Zamiast wyrażanych przerażonym czy płaczliwym głosem wizji spłacanego kredytu, czy rychłych narodzin dziecka nastaw się na konkret. To zawodowe osiągnięcia w firmie, zrealizowanie z sukcesem dużych projektów czy udana interwencji w sytuacji kryzysowej mogą sprawić, że rozmowa z szefem zakończy się sukcesem.

 

Źle wybrany termin rozmowy na temat podwyżki może mieć ogromny wpływ na odrzucenie twojej prośby. Warto przemyśleć, w jakiej obecnie sytuacji znajduje się firma, czy nie jest to czas zawirowań i poważnych zmian, które czynią sytuację firmy niepewną. Może okazać się, że warto jeszcze trochę poczekać, aż sytuacja ulegnie poprawie i stabilizacji.


Dobrym momentem na rozpoczęcie starań o podwyżkę może być udana duża transakcja czy też zakończony projekt, w którego przygotowaniu brałeś aktywny udział. Wyraźne zaznaczenie swojego zaangażowania w prowadzone niedawno działania, przykłady takich, które miały bezpośrednie przełożenie na osiągnięty sukces mogą być ważną kartą przetargową w rozmowie o podwyżce.

 

Jak negocjować podwyżkę po okresie próbnym

 

Jednym z dogodnych momentów na rozmowę o podwyżce wydaje się koniec okresu próbnego, przed podpisaniem długoterminowej umowy o pracę. Jednak zdecydowanie lepiej by było, gdyby podwyżka wynagrodzenia została ustalona od razu na rozmowie rekrutacyjnej. Trzymiesięczny czas pracy może okazać się za krótki, by móc wykazać się zakończonymi projektami czy poprawą wyników finansowych przedsiębiorstwa. Zabraknie więc konkretnych argumentów.


Jeśli na rozmowie kwalifikacyjnej z góry kandydat określi wysokość wynagrodzenia, jaką chce zarabiać w danym przedsiębiorstwie, to podwyższanie jej po trzech miesiącach może okazać się nieprofesjonalne i przyczynić się do utraty zaufania wobec pracownika. Chyba że będzie miał ku temu bardzo solidne argumenty, np. wykona znacznie więcej obowiązków niż było początkowo ustalone, rzeczywiście przyczynili się do zamknięcia dużego i znaczącego projektu itp.

 

Odmowa to jeszcze nie koniec

 

W sytuacji, gdy nie udało się wynegocjować podwyższenia wynagrodzenia, warto dokładnie dowiedzieć się, jakie przyczyny leżą u podstaw decyzji szefa. Pracodawca powinien jasno określić braki i słabości pracownika, które sprawiają, że w danym momencie nie jest w stanie zagwarantować wyższego wynagrodzenia.


Warto również podczas takiej rozmowy postawić szefowi pytanie, co można zrobić, aby w przyszłości jednak dostać podwyżkę. Niesatysfakcjonujący wynik rozmowy może być początkiem wdrażania zmian, pozwalających nabyć lub poszerzyć umiejętności, dzięki którym pracownik zacznie być postrzegany jako jeszcze bardziej wartościowy. Można również ustalić przybliżony termin następnego spotkania, który przełożonemu pozwoli zweryfikować poziom realizacji założonych celów, a pracownikowi bardziej skupić się na uzupełnianiu zawodowych braków.

 

Rozmowa na temat zarobków może być, co zrozumiałe, trudna i stresująca. Warto zatem zadbać o profesjonalne przygotowanie do negocjacji, co pomoże osiągnąć sukces i wykreować wizerunek cennego dla firmy specjalisty.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. Sprzedaży

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Opis stanowiska: pozyskiwanie nowych klientów; sprzedaż usług nowym klientom; praca z bieżącą bazą klientów w części sprzedaży dodatkowych usług organizacja i udział w kampaniach reklamowych; tworzenie ofert handlowych; prowadzenie spotkań handlowych (samodzielnie lub w zespole)...
  • Mistrz Bezpośredniej Produkcji (Wydział Wyposażeniowy)

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Czym będziesz się zajmować: Nadzorem nad właściwym przebiegiem procesów prefabrykacji, montaży oraz nad terminową realizacją wykonywanych prac wyposażeniowych; Nadzorem nad dokumentacją technologiczną, techniczną oraz materiałową; Planowaniem, organizowaniem i koordynowaniem pracy...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    19 godz.
    Zakres obowiązków: Opracowanie i nadzór nad dokumentacją techniczną procesu prefabrykacji. Wykonywanie rysunków z rozkrojami płyt. Planowanie i organizacja produkcji elementów prefabrykowanych. Współpraca z działem projektowym i zespołem realizacyjnym na hali. Współpraca z...
  • Młodszy Specjalista ds. windykacji

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Zakres obowiązków: Monitorowanie i windykacja przeterminowanych płatności; Telefoniczny i e-mailowy kontakt z klientami; Inicjowanie działań zapewniających terminowe płatności od klientów; Regularna komunikacja z klientami, rozwiązywanie zapytań dotyczących płatności; Analiza i...
  • Agent Nieruchomości

    Liberty sp. z o.o.   Olsztyn    praca mobilna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert / kierownik/koordynator / menedżer  umowa agencyjna / kontrakt B2B  pełny etat   5 000 - 50 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    NIKT NA ŚWIECIE NIE SPRZEDAJE TYLE NIERUCHOMOŚCI CO RE/MAX Dołącz do elitarnego zespołu RE/MAX Liberty prowadzonego przez Edytę i Arnolda Łowickich w Olsztynie, i rozpocznij swoją karierę w najbardziej rozpoznawalnej marce na świecie! Edyta i Arnold Łowiccy to doświadczeni mentorzy,...
  • Pracownik sezonowy

    Grimslovs Skogstjanst AB   Szwecja, Emmaboda    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 17 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Szwedzka firma Grimslövs Skogstjänst AB poszukuje nowych pracowników na stanowiska pracowników do sadzenia na sezon 2025 (szacowany czas to połowa marca do połowy lipca). Dobrym pracownikom umowa może zostać przedłużona.

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.