Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Pielęgniarka – na czym polega praca, wymagania, obowiązki, zarobki

Pielęgniarka – na czym polega praca, wymagania, obowiązki, zarobki

 
Pielęgniarka – na czym polega praca, wymagania, obowiązki, zarobki

Praktycznie w całej Polsce brakuje pielęgniarek i położnych. Jak wynika z danych Barometru Zawodów 2024, wspomniane pielęgniarki i położne usytuowały się na trzecim miejscu zawodów deficytowych pod względem największej liczby powiatów, w jakich jest za mało kandydatów do pracy. Choć pielęgniarz / pielęgniarka to profesja niezwykle ważna i odpowiedzialna, mogąca przynosić ogromną satysfakcję, chętnych do pracy brak. Jakie wymagania stawia się przyszłym pielęgniarkom oraz jakie są perspektywy pracy w opiece zdrowotnej? 

 

Spis treści

Jak zostać pielęgniarką?

 

Gotowość do niesienia pomocy, wrażliwość emocjonalna, empatia, siła fizyczna i odporność psychiczna, choć są niezwykle ważne, to jeszcze za mało, by zostać pielęgniarką i pracować w służbie zdrowia. Każda osoba aspirująca do miana pielęgniarki lub pielęgniarza musi legitymować się dyplomem ukończenia szkoły wyższej na kierunku pielęgniarstwo. Co ciekawe, przed 2005 rokiem i wprowadzeniem zmian w Ustawie o zawodach pielęgniarki i położnej, pielęgniarką mogła zostać absolwentka średniej szkoły pielęgniarskiej. 

 

Pamiętaj!

 

Pielęgniarką i pielęgniarzem może zostać osoba, która ukończyła studia wyższe na kierunku pielęgniarstwo oraz posiada prawo do wykonywania zawodu.

 

Podstawą ubiegania się o uprawnienia do wykonywania zawodu pielęgniarki jest ukończenie 6-semestralnych studiów I stopnia, których program obejmuje również zajęcia praktyczne. Wiele kandydatek i kandydatów decyduje się jednak na kontynuację edukacji na studiach drugiego stopnia czy studiach podyplomowych, by w przyszłości móc podjąć pracę w wybranej specjalizacji.

 

W celu uzyskania prawa do wykonywania zawodu, należy złożyć wniosek do Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych. Do wniosku trzeba dołączyć kopię dyplomu potwierdzającego ukończenie studiów z zakresu pielęgniarstwa oraz zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza medycyny pracy. To jednak nie koniec wymagań formalnych stawianych przed przyszłą pielęgniarką.

 

Jak wynika z Ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej z 15 lipca 2011 roku, zawód pielęgniarki może wykonywać wyłącznie osoba:

 

  • która posiada świadectwo lub dyplom ukończenia polskiej szkoły pielęgniarskiej bądź uzyskane w innym państwie niż państwo członkowskie Unii Europejskiej świadectwo lub dyplom, pod warunkiem że dyplom lub świadectwo zostały uznane w Rzeczypospolitej Polskiej za równorzędne ze świadectwem ukończenia szkoły pielęgniarskiej lub dyplomem, zgodnie z odrębnymi przepisami, oraz że spełniają minimalne wymogi kształcenia określone w przepisach prawa Unii Europejskiej,

  • która posiada pełną zdolność do czynności prawnych,

  • której stan zdrowia pozwala na wykonywanie zawodu pielęgniarki,

  • która wykazuje nienaganną postawę etyczną.

 

Zgodnie z Ustawą pielęgniarka ma obowiązek stałego aktualizowania wiedzy i umiejętności zawodowych, a także prawo do doskonalenia zawodowego na drodze kształcenia podyplomowego. Podstawową jego formą jest specjalizacja, którą może rozpocząć pielęgniarka, która osiągnęła staż 2 lat pracy w zawodzie. Specjalizację kończy egzamin państwowy. 

 

Czytaj takżeZielone kołnierzyki – czym jest ten nowy trend na rynku pracy?

 

  • Specjalizacje pielęgniarskie

 

Według Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 12 grudnia 2013 roku specjalizacje dla pielęgniarek mogą być prowadzone w dziedzinach pielęgniarstwa:

 

  • anestezjologicznego i intensywnej opieki,

  • chirurgicznego,

  • geriatrycznego,

  • internistycznego,

  • onkologicznego,

  • operacyjnego,

  • opieki długoterminowej,

  • opieki paliatywnej,

  • pediatrycznego,

  • psychiatrycznego,

  • ratunkowego,

  • rodzinnego,

  • ginekologiczno-położniczego,

  • epidemiologicznego,

  • neonatologicznego.

 

 

Jakie są przeciwwskazania do pracy na stanowisku pielęgniarki lub pielęgniarza?

 

Odpowiednie wykształcenie nie gwarantuje zatrudniania w charakterze pielęgniarki. Warto wiedzieć, że w pracy tej niezbędna jest chociażby dobra wydolność fizyczna, dobrze rozwinięte zdolności manualne czy duża sprawność narządu wzroku, słuchu czy dotyku. Znaczenie mają także umiejętności miękkie, m.in. dobra organizacja pracy, umiejętność pracy w zespole, komunikatywność, umiejętność nawiązywania kontaktu z pacjentem, empatia, spostrzegawczość, asertywność.

 

Istnieje też szereg przeciwwskazań, które mogą dyskwalifikować kandydata do pracy w zawodzie. 

 

Wśród czynników uniemożliwiających pracę jako pielęgniarka wyróżnić możemy między innymi:

 

  • brak pełnej sprawności kończyn górnych i dolnych oraz zaburzenia w obrębie działania narządów ruchu,

  • zaburzenia układu nerwowego,

  • zaburzenia sprawności sensomotorycznej,

  • zaburzenia wzroku, węchu czy słuchu,

  • zaburzenia psychiczne,

  • nosicielstwo chorób zakaźnych czy pasożytniczych. 

 

Jak wygląda praca pielęgniarki?

 

Praca w branży medycznej na stanowisku pielęgniarki przywodzi na myśl bardzo konkretne skojarzenia – pielęgniarka to osoba, której zadaniem jest udzielanie świadczeń o charakterze zdrowotnym. Jest to jednak duże uogólnienie, a w rzeczywistości do obowiązków pielęgniarki należy szereg złożonych czynności, których – co ważne – odbiorcami są nie tylko osoby chore czy osoby z niepełnosprawnościami, ale także osoby zdrowe. 

 

Praca pielęgniarki ma zazwyczaj charakter stacjonarny i wykonuje się ją przede wszystkim w gabinetach przychodni, oddziałach szpitalnych, punktach pobrań czy pracowniach diagnostycznych. Pielęgniarka może także świadczyć usługi w domu pacjenta, a charakter jej pracy może obejmować – w zależności od specjalizacji – zarówno czynności pielęgnacyjne, lecznicze, diagnostyczne czy rehabilitacyjne. Pielęgniarki zatrudniane są często na umowę o pracę. Wiele z nich wykonuje obowiązki w systemie zmianowym.

 

Zgodnie z Ustawą o zawodach pielęgniarki i położnej w zakresie obowiązków zawodowej pielęgniarki znajduje się:

 

  • rozpoznawanie warunków i potrzeb zdrowotnych pacjenta,

  • rozpoznawanie problemów pielęgnacyjnych pacjenta,

  • planowanie i sprawowanie opieki pielęgnacyjnej nad pacjentem,

  • samodzielne udzielanie w określonym zakresie świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych oraz medycznych czynności ratunkowych,

  • realizacja zleceń lekarskich w procesie diagnostyki, leczenia i rehabilitacji,

  • orzekanie o rodzaju i zakresie świadczeń opiekuńczo-pielęgnacyjnych,

  • edukacja zdrowotna i promocja zdrowia.

 

Pamiętaj! 

 

Głównym obowiązkiem pielęgniarki jest sprawowanie kompleksowej opieki medycznej nad pacjentem i kontrolowanie jego zdrowia. Choć wiele czynności wykonuje samodzielnie, np. podaje leki, robi zastrzyki, pobiera materiał do badań czy wykonuje pomiar ciśnienia, w zawodzie pielęgniarki kluczowa jest praca zespołowa, chociażby w czasie asystowania lekarzom przy zabiegach.

 

W tym miejscu należy również podkreślić odpowiedzialność, jaka spoczywa na pielęgniarce. Musi ona przestrzegać zasad etyki zawodowej, a w przypadku naruszenia swoich obowiązków może zostać pociągnięta do odpowiedzialności zawodowej. Ta grozi między innymi za naruszenie obowiązku: 

 

  • udzielenia pomocy medycznej,

  • respektowania praw pacjenta,

  • prowadzenia dokumentacji medycznej.

 

Czytaj takżeSekretarka medyczna – co robi? Ile wynosi średnie wynagrodzenie w tym zawodzie?

 

Czy można zostać pielęgniarką bez studiów?

 

W świetle aktualnie obowiązujących przepisów przepustką do wykonywania zawodu pielęgniarki jest ukończenie studiów wyższych (minimum studiów licencjackich) na kierunku pielęgniarstwo. Wymóg ten wszedł w życie w 2005 roku. Co jednak w przypadku osób, które uzyskały prawo do wykonywania zawodu pielęgniarki przed rokiem 2005 na podstawie ukończenia szkoły średniej kierunkowej? Osoby te nadal mogą pracować w zawodzie bez konieczności ukończenia dodatkowych kursów czy szkoleń.

 

 

Zarobki pielęgniarek

 

W wielu placówkach medycznych pielęgniarki dyplomowane są pilnie poszukiwane. Tymczasem wydaje się, że zawód ten bywa niedoceniany, a zarobki są nieadekwatne do wykonywanych obowiązków i odpowiedzialności, jaka spoczywa na pracownikach sektora medycznego. Wynagrodzenia pielęgniarek od wielu lat są przedmiotem debat, a same przedstawicielki i przedstawiciele zawodu protestują w sprawie najniższych wynagrodzeń. 

 

Zatem ile zarabia pielęgniarka? Jak wynika z danych portalu Wynagrodzenia.pl (styczeń 2024), pensja rynkowa pielęgniarki zajmującej stanowisko średniego szczebla wynosi od 5370 do 7780 zł brutto miesięcznie. 

 

Praca dla pielęgniarki – perspektywy pracy w zawodzie

 

Zawód pielęgniarki od wielu lat jest zawodem deficytowym. Każdego roku coraz mniej osób młodych decyduje się na kształcenie w tym kierunku, a sytuacji nie poprawia także fakt, że sporo absolwentów pielęgniarstwa podejmuje decyzję o emigracji. Według Barometru Zawodów 2024, pielęgniarki i położone należą do jednego z ośmiu zawodów, które znajdowały się na liście trwałych deficytów także rok i dwa lata wcześniej.

 

Deficyt pielęgniarek i położnych w 2024 roku notuje się aż 336 spośród 380 powiatów i miast na prawach powiatów w Polsce. Dramatyczna luka kadrowa dotyczy aż 58 powatów i miast powiatowych.Pielęgniarki są pilnie poszukiwane m.in. w Chorzowie, Częstochowie, Opolu, Poznaniu, Siedlcach, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu.

 

Jakie perspektywy pracy w zawodzie stoją przed kandydatami? Pielęgniarka kojarzy nam się jedynie ze szpitalami i różnego rodzaju placówkami o charakterze medycznym. Dużą popularnością cieszy się chociażby pielęgniarka środowiskowa, a w ostatnich latach niezwykle pożądana była również pielęgniarka epidemiologiczna. Tymczasem warto pamiętać, że absolwenci studiów wyższych na kierunku pielęgniarstwo mają znacznie szersze możliwości zatrudnienia, również poza ochroną zdrowia. Pielęgniarka może znaleźć pracę także w placówkach oświatowych, pracując chociażby w szkole czy w przedszkolu. W tego rodzaju obiektach jej rolą jest udzielanie pomocy doraźnej w nagłych wypadkach czy chociażby pomiary masy ciała i wzrostu, a także edukacja młodych na temat zdrowego stylu życia. Osoby posiadające prawo do wykonywania zawodu pielęgniarki mogą zatrudnić się także w domu pomocy społecznej czy zakładach opiekuńczych. 

 

Pamiętaj! 

 

W wielu przypadkach perspektywy pracy będą ściśle uzależnione od specjalizacji pielęgniarki. 

 

Pielęgniarka dyplomowana – oferty pracy

 

Na rynku pracy w Polsce nie brakuje propozycji zatrudnienia dla osób z wykształceniem medycznym. Sprawdź oferty pracy dla pielęgniarekPracodawcy często proszą o nadesłanie CV i listu motywacyjnego. W napisaniu CV pielęgniarki pomoże Ci Kreatorze CV. W procesie rekrutacji konieczne będzie także potwierdzenie aktualnego prawa do wykonywania zawodu. 

 

Czytaj także: Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej – przygotuj się do odpowiedzi

 

Praca pielęgniarka – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Czy pielęgniarka to dobry zawód?

 

Zawód pielęgniarki jest niezwykle ważnym i odpowiedzialnym zawodem. Dbanie o zdrowie i dobre samopoczucie innych, otoczenie troską potrzebujących i niesienie pomocy może przynieść bardzo dużo satysfakcji. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że jest to zawód bardzo obciążający psychicznie, w którym niezbędne są ogromne pokłady cierpliwości i odporność na stres. 

 

  • Czy można zostać pielęgniarką w wieku 40 lat?

 

W zawodzie pielęgniarki wiek nie jest żadną przeszkodą, a z uwagi na ogromny deficyt pracowników, posadę mają szansę znaleźć osoby także po 40. roku życia. Pamiętajmy jednak, że barierą wejścia na rynek jest ukończenie studiów, odbycie praktyk oraz uzyskanie prawa do wykonywania zawodu. 

Anna Rychlewicz

Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Słowa są także nieodłącznym elementem jej drogi zawodowej. Zajmuje się copywritingiem, redakcją oraz korektą tekstów. O rynku pracy, ubezpieczeniach, wnętrzach, podróżach, zdrowiu i modzie. Porusza tematykę społeczną oraz kryminalną. Pasjonują ją rozmowy z ludźmi. W czasie wolnym poszerza horyzonty i eksploruje otoczenie, prowadząc blog „Brzmi Znajomo”.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Lekarz Specjalista

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa / pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Realizacja usług medycznych, Zapewnienie wysokich standardów obsługi Pacjenta, Przestrzeganie procedur.
  • Lekarz Psychiatra

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca zdalna / hybrydowa / stacjonarna
    ekspert  umowa zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    udzielanie świadczeń zdrowotnych w zakresie konsultacji psychiatrycznych, zapewnienie wysokich standardów obsługi Pacjenta, przestrzeganie obowiązujących procedur.
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz w oddziałach szpitalnych, zachowawczych, zabiegowych, pracowni endoskopii oraz na bloku operacyjnym

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Wykształcenie co najmniej średnie medyczne na kierunku pielęgniarstwo, Aktualne prawo wykonywania zawodu, Orientacja na Pacjenta, empatia, wysoka kultura osobista, Dobra organizacja pracy własnej, Znajomość obsługi komputera oraz urządzeń biurowych.
  • Inżynier elektryk

    Atum Energy Sp. z o.o.   Łódź, ul. Rzgowska 349    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   8 000 - 15 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Czym będziesz się u nas zajmować? opiniowanie rozwiązań technicznych w zakresie urządzeń i sieci elektroenergetycznych związanych z energetyką fotowoltaiczną; przygotowanie koncepcji oraz elektrycznych rozwiązań dla rozdzielnic niskiego napięcia w oparciu o specyfikację klienta oraz...
  • Pracownik elewacyjny

    PHUB MARIUSZ WIŚNIEWSKI   Warszawa   
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: Poszukujemy pracowników z całej Polski do wykonywania prac elewacyjnych (ocieplenia) w budynkach jednorodzinnych na terenie Warszawy.
  • Elektromechanik Samochodów Ciężarowych

    Grupa Inter Cars   Cząstków Polski    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny
    2 godz.
    Opis stanowiska: diagnostyka układów elektrycznych i elektronicznych w pojazdach ciężarowych i autobusach; wykonywanie napraw elektrycznych i mechanicznych oraz przeglądów w samochodach ciężarowych i autobusach; obsługa urządzeń diagnostycznych;

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.