Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Oczekiwania wobec pracodawcy - na czym zależy pracownikom?

Oczekiwania wobec pracodawcy - na czym zależy pracownikom?

 
Oczekiwania wobec pracodawcy - na czym zależy pracownikom?

Co można usłyszeć w odpowiedzi na pytanie: „Czego oczekujesz od pracodawcy?” „Chcę być doceniany, wierzyć, że to, co robię ma sens, chcę lubić swoją pracę.” - to tylko niektóre z możliwych odpowiedzi. Jakie oczekiwania wobec pracy ma większość zatrudnionych? Jakie powinno być idealne miejsce pracy?

 

Oczekiwania zawodowe pracownika

 

Oczekiwania pracowników to nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie. Współcześnie obserwujemy coraz większą mobilność na rynku pracy. Ludzie nie boją się nowości, są otwarci na pojawiające się szanse i poszukują dla siebie najbardziej korzystnej opcji. Nawet, jeśli wiąże się to ze zmianą pracy co 2-3 lata.

 

W wielu przypadkach dyplom konkretnej wyższej uczelni po kilku latach niesatysfakcjonującej, ale zgodnej z wykształceniem pracy, trafia do szuflady. Łatwy dostęp do wiedzy, liczne specjalistyczne kursy z różnych dziedzin dają szansę na przekwalifikowanie się do wymarzonego zawodu. Wiara, że można zarabiać pieniądze, zajmując się tym, co się lubi, jest bardzo motywująca.

 

Mówiąc o oczekiwaniach względem pracy, warto wspomnieć o work-life balance. Nie należy tego jednak interpretować, jako wychodzenia z biura zawsze punkt 17:00 i braku zgody na nadgodziny. Chodzi raczej o świadomą organizację własnego czasu, zarówno w pracy, jak i poza nią, o maksymalne wykorzystanie potencjału i zaangażowanie oraz zarządzanie czasem przeznaczonym na aktywność zawodową i czasem na relaks.

 

Zdrowej równowadze między karierą a życiem osobistym sprzyja zadaniowe podejście i coraz więcej osób dostrzega korzyści z niego płynące. Niektóre z naszych obowiązków są bardziej czasochłonne niż inne, a puste przebiegi nie sprzyjają wydajności. Dlatego dla pracowników liczy się także elastyczny grafik. Cenią możliwość pracy zdalnej, chociażby co jakiś czas.

 

Oczekiwania wobec pracodawcy

 

W wielu branżach wykwalifikowani specjaliści nie mają problemu ze znalezieniem pracy, a przedsiębiorcy muszą dołożyć sporych starań, aby najlepsi zechcieli pracować właśnie z nimi. Oczekiwania wobec pracodawcy są wysokie, zwłaszcza wśród przedstawicieli deficytowych zawodów. Szefowie wiedzą, że pracownicy będą usatysfakcjonowani, zmotywowani i lojalni, jeśli spełni się ich wymagania.

 

Co wymienia się najczęściej i co jest najważniejsze dla pracowników? Poza dość oczywistą kwestią finansową oraz pakietem benefitów, dla pracowników ważna jest atmosfera. Relacje z szefem i współpracownikami budowane w oparciu o uczciwość oraz przeświadczenie, że w kryzysowych sytuacjach można liczyć na pomoc, sprawiają, iż pracuje się łatwiej.

Wzmacnia to także poczucie sensu pełnionych obowiązków i sprzyja utożsamianiu się z celami przedsiębiorstwa.

 

Obdarzenie zespołu zaufaniem, przekazanie w ręce pracowników podejmowania decyzji dotyczących ich własnych działań także są znaczące. Podobnie jak możliwość rozwoju w strukturach firmy, to czy przełożony cechuje się otwartością na inicjatywy, czy widzi potencjał w swoim zespole i umie go docenić.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?