Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak szukać pracy?

Jak szukać pracy?

 
Jak szukać pracy?

Straciłeś pracę albo czujesz, że twój czas w obecnej organizacji dobiega końca? Zastanawiasz się, w jaki sposób efektywnie szukać pracy? Współcześnie istnieje wiele różnych dróg poszukiwania zatrudnienia. W trakcie poszukiwania zajęcia warto skorzystać z jak największej ich ilości, by nie zaryzykować utraty swojej szansy na pracę.

Na początek warto wspomnieć o najpopularniejszej dzisiaj metodzie poszukiwania pracy, jakim jest przeglądanie ofert pracy w internecie. Poszukując pracy nie warto koncentrować się na kilku sprawdzonych miejscach, ale stale poszukiwać nowych źródeł wiedzy na temat potencjalnych wakatów. Poza tym warto poszukać stron skupiających się na danej branży, np. IT czy sprzedaży. Oferty pracy można również znaleźć na portalach społecznościowych oraz oczywiście w zakładce Kariera różnych firm.

Proszę mnie połączyć… z pracodawcą

Jeśli poważnie podchodzisz do szukania pracy, musisz pamiętać o wizycie w doradztwie personalnym. Ta wizyta nie tyko pozwoli ci poznać atrakcyjne oferty pracy, ale również może być okazją do zdobycia cennej wiedzy na temat własnych preferencji zawodowych oraz możliwych dróg realizowania swoich zainteresowań i pasji. Dobre doradztwa podejmują wiele działań, by satysfakcjonująco połączyć bezrobotnego z pracodawcą. Być może będzie to twoja szansa na rozpoczęcie ciekawej, nowej zawodowej drogi.

Profesjonalne CV, profesjonalne dyskusje

Jeśli jesteś zarejestrowany w zawodowej społeczności, starannie przejrzyj swój dotychczasowy profil. Zastanów się, co należy dodać, a czego nie warto eksponować. Przemyśl, jak wyeksponować ostatnie doświadczenia zawodowe i nowo zdobyte kwalifikacje. Dopracowany układ zmian zawodowych ułatwi zadanie head hunterom i pracodawcom szukającym osób o zbliżonych do twoich kwalifikacjach.
Portale społecznościowe to również przestrzenie dyskusji i wymiany poglądów na tematy zawodowe. Zastanów się, czy nie włączyć się w którąś z nich. Być może zostaniesz zauważony jako specjalista w swojej dziedzinie i będziesz miał możliwość nawiązania bardziej nieformalnych kontaktów, które zaowocują ciekawą ofertą pracy.

Na dobry początek: biuro karier

Rozglądasz się za swoją pierwszą pracą? Musisz odbyć praktyki studenckie, a nie masz pomysłu, gdzie je znaleźć? Albo może jesteś absolwentem, który ma za sobą pierwsze doświadczenia zawodowe i planuje swoją przyszłą karierę? Udaj się do biura karier! Wbrew obiegowym opiniom, takie miejsca naprawdę mogą pomóc w znalezieniu pracy studentowi i absolwentowi. Może się okazać, że umiejętnie dobrana do twoich możliwości i kwalifikacji oferta zaowocuje nie tylko okazją do odbycia praktyki czy stażu, ale również propozycją dalszej współpracy z firmą. Poza tym biura karier to miejsca, gdzie warto przynieść swoje CV i list motywacyjny w celu nadania im profesjonalnego, atrakcyjnego dla pracodawcy wyglądu.

< br/>

A dlaczego nie w urzędzie?


W powszechnej opinii urzędy pracy nie mają zbyt dobrej marki. Zarzuca się im anachroniczność i nieefektywne mechanizmy łączenia pracodawców z osobami poszukującymi pracy. Jednak w sytuacji, gdy nie cierpi się na zalew propozycji od potencjalnych pracodawców, warto również wziąć pod uwagę ten sposób szukania dla siebie miejsca na rynku pracy. Udział w szkoleniach i warsztatach może rozwinąć umiejętności, podbudować motywację i samoocenę być może nadszarpniętą przez trudny czas szukania pracy. Nowe, tzw. miękkie umiejętności oraz pożyteczne umiejętności praktyczne będą silnym wsparciem twojego CV.
Kto wie również, czy nie uda się za pośrednictwem urzędu znaleźć pracy, a przynajmniej stażu, który pozwoli powrócić na rynek pracy.

Miej odwagę o tym mówić

Kiedy rozpoczynasz szukanie pracy, mów o tym głośno wszystkim – rodzinie, znajomym, kolegom z dawnej pracy. Im więcej osób będzie miało świadomość, że szukasz zajęcia, tym większa szansa, że być może ktoś wie coś na temat praktyk, staży czy wolnego etatu. Nie musi to nawet polegać na poleceniu cię pracodawcy, ale na samym fakcie połączenia ciebie i zasłyszanej wieści o wakacie. Dzięki temu być może dowiesz się o ofertach pracy, których nie znalazłbyś w internecie i być może będzie to dla ciebie duża zawodowa szansa. Nie wstydź się otwarcie pytać znajomych i rodzinę, czy nie wiedzą czegoś o zwalniającym się stanowisku czy nowej rekrutacji. Ta odwaga będzie jedynie podkreśleniem twojego zaangażowania w proces poszukiwania zajęcia.

Nie zmieniaj firmy, zmień stanowisko

Pracujesz, ale czujesz, że nadchodzi czas na zmiany? Odczuwasz symptomy wypalenia zawodowego? Nie musisz zmieniać miejsca pracy, ale możesz zmienić… stanowisko! Dowiedz się (np. w dziale HR swojej firmy) lub też popytaj znajomych w pracy o możliwość wzięcia udziału w rekrutacji wewnętrznej . Ta metoda poszukiwania pracowników jest popularna również w trakcie kryzysu, kiedy nie ma możliwości zatrudnienia kogoś z zewnątrz. Być może wystarczy zmiana stanowiska, odkrycie nowych wyzwań i przestrzeni do nauki, by z jednej strony zrezygnować z decyzji o opuszczeniu firmy, a z drugiej ni narażać się na niepewność i stres związany z rezygnacją z pracy i brakiem dalszych perspektyw.

Nie tylko internet

Wciąż warto pamiętać o ogłoszeniach, które ukazują się w prasie, ponieważ nigdy nie wiadomo, gdzie czeka na nas wymarzona oferta, jednak warto pamiętać, że popularność tej formy komunikacji z potencjalnymi kandydatami z roku na rok spada. Dlatego przeszukując drukowane oferty pracy warto mieć na uwadze, że część pracodawców może nie decydować się na umieszczenie ogłoszenia o wakacie w papierowej wersji.

Istnieje wiele dróg poszukiwania pracy. Warto skorzystać z jak największej ich ilości ,by okres bezrobocia lub poszukiwania pracy skończył się jak najszybciej znalezieniem ciekawe oferty, a w efekcie pracodawcy, z którym podejmiesz satysfakcjonującą współpracę.


Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Inżynier elektryk

    Atum Energy Sp. z o.o.   Łódź, ul. Rzgowska 349    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   8 000 - 15 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Czym będziesz się u nas zajmować? opiniowanie rozwiązań technicznych w zakresie urządzeń i sieci elektroenergetycznych związanych z energetyką fotowoltaiczną; przygotowanie koncepcji oraz elektrycznych rozwiązań dla rozdzielnic niskiego napięcia w oparciu o specyfikację klienta oraz...
  • Pracownik elewacyjny

    PHUB MARIUSZ WIŚNIEWSKI   Warszawa   
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: Poszukujemy pracowników z całej Polski do wykonywania prac elewacyjnych (ocieplenia) w budynkach jednorodzinnych na terenie Warszawy.
  • Elektromechanik Samochodów Ciężarowych

    Grupa Inter Cars   Cząstków Polski    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny
    1 godz.
    Opis stanowiska: diagnostyka układów elektrycznych i elektronicznych w pojazdach ciężarowych i autobusach; wykonywanie napraw elektrycznych i mechanicznych oraz przeglądów w samochodach ciężarowych i autobusach; obsługa urządzeń diagnostycznych;
  • Elektryk

    R11 Automation Sp. z o.o.   Niemcy, okolice Monachium   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 000 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    17 godz.
    Zakres obowiązków: montaż elementów instalacji elektrycznych; uruchamianie nowych maszyn, urządzeń linii zrobotyzowanych; analizowanie usterek, rozwiązywanie problemów technicznych; podłączanie czujników, falowników; rozciąganie kabli zgodnie z dokumentacją; budowa i montaż szaf sterowniczych;
  • Specjalista ds. jakości i bezpieczeństwa żywności

    NTFY Jeżak Rabiej S.K.A.   Ożarów Mazowiecki    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Obowiązki i odpowiedzialności: Kontrola jakości surowców, półproduktów i wyrobów gotowych, nadzór nad jakością produktu na wszystkich etapach procesu; Przeprowadzanie szkoleń pracowników z zakresu GHP, GMP, HACCP; Przeprowadzanie audytów wewnętrznych i zewnętrznych zgodnie z...
  • Specjalista / Specjalistka ds. reklamacji wewnętrznych

    Grupa Inter Cars   Swobodnia    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    18 godz.
    Do Twoich zadań będzie należało: sprawna i terminowa obsługa reklamacji wewnętrznych; wykrywanie oraz zapobieganie niezgodności w magazynie; optymalizacja obsługiwanych procesów logistycznych pod kątem efektywności; planowanie inwentaryzacji magazynu; współpraca z innymi działami organizacji;

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.