Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Rozmowa o pracę a przesądy – jakie są? Czy się sprawdzają?

Rozmowa o pracę a przesądy – jakie są? Czy się sprawdzają?

 
Rozmowa o pracę a przesądy – jakie są? Czy się sprawdzają?

Jedni twierdzą, że przesądy to zupełna bzdura, inni szczerze w nie wierzą. Kto ma rację? Czy przed rozmową kwalifikacyjną można pomóc szczęściu i czy wierzyć w przesądy?

 

Przesądy przed rozmową kwalifikacyjną

 

Załóżmy, że trzech kandydatów czeka rozmowa kwalifikacyjna. Przeanalizujmy trzy możliwe sytuacje:

 

  • Mamy piątek 13. Kandydat nr 1 wstał rano lewą nogą, przy śniadaniu stłukł solniczkę, a przy porannej toalecie lustro. Myśli – 7 lat nieszczęścia i nieuchronne kłótnie – ale mimo wszystko nie przekłada spotkania. Nie może być przecież aż tak źle. Gdy wychodzi z domu, czarny kot przebiega mu drogę, a chwilę później nieopatrznie przechodzi pod drabiną… Tego już za wiele. Kandydat zaczyna zastanawiać się, czy ta rozmowa w ogóle może się dziś udać.
  • Jest ulubiony dzień tygodnia kandydata nr 2. Wstał prawą nogą, zjadł pyszne śniadanie. Jego czarny kotek wciąż śpi, ale kandydat mówi mu, że jest dobrej myśli i rozmowa skończy się sukcesem. Żeby jednak nie zapeszyć, postanawia odpukać w niemalowane drewno, zabiera swoje talizmany szczęścia i rusza na rozmowę o pracę. Jakby tego było mało, po drodze spotyka kominiarza i łapie się za guzik… Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że dostanie tę pracę!
  • Kandydat nr 3 nie sprawdza, którą nogą wstał, nie analizuje też zbytnio, jaki jest dziś dzień. Skupia się wyłącznie na tym, aby punktualnie pojawić się na rozmowie kwalifikacyjnej i dobrze wypaść… Uważa, że wszystko jest w jego rękach.

 

Chociaż generalnie wiadomo, co jest najważniejsze na spotkaniu z rekruterem, że należy przestrzegać zasad zachowania na rozmowie kwalifikacyjnej, zrobić dobre pierwsze wrażenie, być komunikatywnym itd., to jednak przesądy mogą mieć na jej rezultat pewien wpływ. Trudno jednak zakładać, że ulubiony długopis, magiczny kamień czy inne amulety szczęścia albo zdarzenia przywołujące pecha oddziałują na to, jaki będzie wynik spotkania. Tak naprawdę przecież każdy z kandydatów ma równe szanse pokazania się z jak najlepszej strony.

 

Czy wierzyć w przesądy?

 

Nim odpowiemy na to pytanie, zastanówmy się, czym właściwie jest przesąd.

Wg definicji z Internetowego Słownika Języka Polskiego PWN to:

  1. wiara w tajemnicze, nadprzyrodzone związki między zjawiskami, w fatalną moc słów, rzeczy i znaków; też: praktyki wynikające z tej wiary;
  2. mocno zakorzenione, błędne przekonanie.

 

Każdy słyszał, że rozbite lustro i rozsypanie soli oraz czarny kot przebiegający drogę przynoszą pecha, a czterolistna koniczyna i liczba siedem – to symbole szczęścia.

 

Nie zapominajmy jednak, że przesądy opierają się na wierze w istnienie związku przyczynowo-skutkowego między dwoma zupełnie niezależnymi od siebie zdarzeniami. Ów związek jest niemożliwy do zweryfikowania i nie ma żadnych racjonalnych przesłanek. Może jednak wpływać na nasze zachowanie.

 

Wróćmy do powyższych przykładów trzech kandydatów przed rozmową kwalifikacyjną. Przykłady te pokazują, jak przesądy mogą wpływać na naszą podświadomość, nastawienie, zaangażowanie. Jeśli uważamy, że szczęście nam sprzyja, jesteśmy gotowi bardziej się zaangażować, jeśli zaś uważamy, że mamy pecha, możemy odczuwać większy stres, zrezygnowanie.

 

Warto w tym miejscu wspomnieć również o samospełniającym się proroctwie. To zjawisko polegające na tym, że oczekiwania (nasze lub innych osób) wobec określonych zachowań czy zdarzeń mają wpływ na te zachowania lub zdarzenia w taki sposób, który powoduje spełnienie oczekiwań. Innymi słowy – jeśli zakładamy, że coś nam się uda, wierzymy, że tak będzie, to mamy większą szansę na dobry efekt.

 

Jeśli więc uważamy, że na rozmowę o pracę warto zabrać amulet szczęścia, który dodaje nam odwagi – nie ma w tym nic złego. Jego posiadanie może mieć na nas pozytywny wpływ. Przesadna wiara w przesądy bywa jednak szkodliwa. Szukanie uzasadnienia wszystkiego w świecie zewnętrznym, przeświadczenie, że niewiele zależy od nas samych, że mieliśmy pecha, "los tak chciał" lub spotkał nas łut szczęścia, oddala od poczucia odpowiedzialności za własne życie, od poczucia sprawczości w działaniu.

 

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"

Polecane oferty

  • Over Group
    specjalista (mid) / menedżer  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    3 godz.
    Zakres obowiązków: kreowanie nowych produktów marki, opieka nad obecną ofertą produktową, tworzenie i realizacja strategii marketingowej marki, merytoryczne opracowywanie informacji o produktach, opracowywanie i prowadzenie szkoleń produktowych dla pracowników i klientów (lekarzy...
  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Manager ds. Ekspansji (k/m)

    ARCOS FM PL SALLER POLBAU Sp. z o.o. Sp. K   Wrocław    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Ciekawe projekty Odpowiedzialność za ekspansję naszych obiektów komercyjnych w jednym z regionów Polski Akwizycja odpowiednich obiektów i gruntów, włącznie z analizą lokalizacji Prowadzenie negocjacji handlowych aż do podpisania umowy (umowa kupna - sprzedaży) Raportowanie w zakresie...
  • Technik Utrzymania Ruchu

    Aptiv   Gdańsk, Ul. Nowatorów 20   
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    23 godz.
    Miejsce pracy: Gdańsk, ul. Nowatorów 20 Twoja rola: Będziesz odpowiadać za zapewnienie skutecznej i terminowej konserwacji narzędzi i związanego z nimi sprzętu produkcyjnego. Twoje obowiązki będą obejmować m.in.: naprawy bieżące i konserwację maszyn montażowych i testujących; szybką...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    24 godz.
    Miejsce pracy: Reguły i budowy na terenie Polski. Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w...
  • Inżynier / Kierownik Robót - branża elektryczna

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    24 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.