Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Rozmowa kwalifikacyjna – przygotuj odpowiedzi na te pytania i nie daj się zaskoczyć rekruterowi!

Rozmowa kwalifikacyjna – przygotuj odpowiedzi na te pytania i nie daj się zaskoczyć rekruterowi!

 
Rozmowa kwalifikacyjna – przygotuj odpowiedzi na te pytania i nie daj się zaskoczyć rekruterowi!

Dostałeś zaproszenie na spotkanie rekrutacyjne? A może rozmowa o pracę będzie odbywać się online? W obu przypadkach zapewne zastanawiasz się, jak dobrze wypaść i przekonać do siebie rekrutera. Oto 6 pytań, na które warto sobie odpowiedzieć w ramach przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej.

Czy znasz firmę, do której aplikujesz?

 

Jeśli szukasz pracy już od jakiegoś czasu, wysłane CV liczysz w dziesiątkach, to może się zdarzyć, że na rozmowę zaprosi Cię firma, do której aplikowałeś kilka tygodni temu. Koniecznie dowiedz się jak najwięcej o potencjalnym pracodawcy! Przed rozmową odwiedź jego stronę internetową, sprawdź, czy firma ma profil w mediach społecznościowych. Być może znajdziesz w internecie wywiady z prezesem lub pracownikami, artykuły na temat przedsiębiorstwa czy ich własne filmiki promocyjne. Postaraj się dotrzeć do informacji, jaka jest historia i filozofia firmy. Fakt, że poświęcisz swój czas na poznanie pracodawcy, świadczy o tym, że ta praca jest dla Ciebie ważna.

 

Czy pamiętasz, co napisałeś w CV?

 

W stresującej sytuacji łatwo zapomnieć o podstawowych faktach z własnego życiorysu! Przejrzyj więc ten dokument przed rozmową rekrutacyjną. Warto też zerknąć do ogłoszenia o pracę, dokładnie przeanalizować opis stanowiska i sprawdzić, które punkty spośród wymagań spełniasz w 100 procentach i czego ewentualnie będzie trzeba się jeszcze nauczyć. Podczas rozmowy o przebiegu kariery zawodowej warto podkreślić właśnie te umiejętności, których wymaga pracodawca. Dobre efekty może przynieść nawiązywanie do obowiązków na stanowisku, na które aplikujesz, w kontekście tego, co robiłeś w poprzedniej pracy.

 

Jakie wynagrodzenie będzie dla Ciebie odpowiednie?


Rozmowa o oczekiwaniach finansowych pojawi się na pewno, jeśli rozmowa pójdzie dobrze. Niekoniecznie będą to finalne negocjacje, ale już na etapie rekrutacji pracodawca chce wiedzieć, czy ma środki, by zatrudnić daną osobę. Nie warto zaniżać kwot, sądząc, że w późniejszym etapie uda się wynegocjować dużo więcej. Jak określić, o jakie wynagrodzenie można się ubiegać? Dobrze jest wziąć pod uwagę kilka czynników – średnie płace na danym stanowisku, region, w jakim ubiegasz się o posadę, ale też Twoje doświadczenie zawodowe i umiejętności.

 

Czy wiesz, jak wybrnąć z trudnych pytań?

 

Niewygodne, trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, to coś, co spędza sen z powiek wielu kandydatom. Po pierwsze warto zaznaczyć, że pracodawca może wymagać podania danych wyłącznie z zamkniętego katalogu i zgodnie z Kodeksem pracy. Nie musisz więc odpowiadać na pytania, czy planujesz powiększenie rodziny, jaką partię polityczną popierasz czy wierzysz w Boga itd. To prywatne kwestie każdego człowieka i nie mają nic wspólnego z życiem zawodowym.

Na wielu rozmowach o pracę pojawiają się pytania o powód zwolnienia z poprzedniej pracy, mocne i słabe strony kandydata czy prośba, aby coś o sobie opowiedział. Przygotuj się na to, aby uniknąć stresu!

 

Czego nie mówić na rozmowie o pracę?


Nawet jeśli uważasz, że Twój były szef to oszust i manipulant, nie opisuj go tymi słowy na rozmowie o pracę! Oczerniając innych, nic nie zyskasz. Musisz pokazać nie tylko, że masz wysokie kwalifikacje zawodowe, ale też że charakterologicznie będziesz pasować do zespołu, że nie jesteś osobą konfliktową, a opanowaną, odpowiedzialną i szanującą innych. Postaw na szczerość, ale i dyplomację.

Unikaj też przedłużających się dygresji, zwłaszcza na temat Twojego życia osobistego. Obserwuj reakcję rozmówcy, jeśli zauważysz, że temat, na który mówisz, nie wydaje się dla niego szczególnie ważny – nie zadaje pytań, przegląda CV w trakcie itd., zakończ daną kwestię.

 

O co chciałbyś zapytać rekrutera?

 

Nie bój się pytać! Wchodzenie w interakcję świadczy o Twoim zainteresowaniu posadą. Jeśli rekruter opowiada o zakresie obowiązków na stanowisku, możesz śmiało dopytywać o szczegóły. Postaraj się dowiedzieć, ile osób pracuje w danym zespole, jakie są benefity pozapłacowe. Doprecyzuj też, jakie będą kolejne etapy rekrutacji, kiedy kończy się nabór itd.

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"
Praca Legal House Poland sp z o.o.

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalista ds. Sprzedaży

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 dni
    Opis stanowiska: praca z bieżącą bazą klientów w części sprzedaży dodatkowych usług sprzedaż usług leadom z kanałów sprzedaży organizacja i udział w kampaniach reklamowych; tworzenie ofert handlowych; prowadzenie spotkań handlowych (samodzielnie lub w zespole) udział w tworzeniu...
  • Specjalista / Specjalistka Działu Rejestracji

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 dni
    Opis stanowiska: konsultowanie klientów w sprawach dotyczących rejestracji osób prawnych; sporządzanie i składanie dokumentów klientów do odpowiednich urzędów; zapewnienie zgodności działań z obowiązującymi normami prawa RP; monitorowanie zmian w przepisach prawnych dotyczącego...

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.