Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Rozmowa kwalifikacyjna, trudne pytania o pracę za granicą – jak odpowiadać?

Rozmowa kwalifikacyjna, trudne pytania o pracę za granicą – jak odpowiadać?

 
Rozmowa kwalifikacyjna, trudne pytania o pracę za granicą – jak odpowiadać?

Skończyłeś studia inżynierskie, a w Anglii pracowałeś na zmywaku? Masz dyplom dziennikarza i układałeś w Niemczech towar na półkach? Czy o takim doświadczeniu warto wspominać w CV? Jak odpowiadać na pytania rekrutacyjne związane z tymczasową zagraniczną pracą?

 

Praca na wakacje za granicą

 

Jeszcze kilka lat temu emigrację zarobkową uważano za atut, którym można, a nawet trzeba było pochwalić się w CV. Nie tylko pokazywało to kandydata jako osobę zaradną. Pobyt za granicą był również niezmiernie ważny ze względu na możliwość praktycznej nauki języka obcego, czyli do niedawna wcale nie tak powszechną umiejętność. Obecnie jednak w pracy za granicą nie ma niczego niezwykłego, a wśród młodych ludzi taki sposób na spędzanie wakacji jest wręcz pozycją obowiązkową w życiorysie. Dlatego warto się zastanowić, czy i jak opisać swoją zagraniczną pracę, aby zyskać w oczach rekrutera.

 

Praca za granica – o czym mówić na rozmowie kwalifikacyjnej


W przypadku rekrutacji na stanowiska specjalistyczne pracodawcy szukają osób spełniających konkretne kryteria. Sam fakt pobytu za granicą, o ile nie był związany z oferowanym stanowiskiem, nie zwiększy szans kandydata w istotny sposób. Jeżeli więc praca za granicą nie miała nic wspólnego z tą, o którą się ubiegamy, to opowiadanie o niej ze szczegółami nie ma większego uzasadnienia. Rozmowa z przyszłym pracodawcą jest dobrym momentem, by o tym wspomnieć, jednak należy raczej skupić się na doświadczeniach bardziej związanych z aktualnymi aspiracjami zawodowymi.

Nieco inaczej jest z krótkimi pobytami, ale związanymi ze zdobywanym wykształceniem lub posiadanym doświadczeniem zawodowym. Wtedy zagraniczne doświadczenia często pomagają zdobyć przewagę nad innymi kandydatami. Ważne jednak, by być uczciwym. Zamiast opowiadać o ciągłej wewnętrznej potrzebie poznawania nowego, o tym, że wciąż szukamy życiowej drogi, inspiracji i niesie nas w nieznane, lepiej podać konkretnie, rzeczowo, czego dotyczyła nasza zagraniczna aktywność, jakie zdobyliśmy umiejętności. Warto też przemyśleć, jaką korzyść z naszych doświadczeń w innym kraju może mieć przyszły pracodawca. To, że widzieliśmy piękne miejsca i poznaliśmy wielu ciekawych ludzi z reguły będzie mało istotne (chyba, że szukamy pracy jako tester hoteli albo prezenter w programie podróżniczym). W większości przypadków lepiej opowiedzieć o tym, że znacznie poprawiliśmy praktyczną znajomość języka obcego, poznaliśmy środowisko i metodologię pracy w zagranicznej firmie.

 

Rozmowa kwalifikacyjna – pytania i odpowiedzi o pracę za granicą


Jeśli z naszego życiorysu wywnioskować można, że praca tymczasowa za granicą to jeden z istotniejszych punktów w karierze, a dodatkowo na rozmowie kwalifikacyjnej opowiadamy o niej w samych superlatywach, możemy spodziewać się pytania: „Dlaczego w takim razie Pani/Pan wrócił/a do Polski?”. Rekruter raczej nie oczekuje odpowiedzi typu: „Za granicą zdobyłem już wszystko. Teraz chcę się wykazać w państwa firmie”. Tutaj także warto podać konkretny powód. Jeśli od początku planowaliśmy wyjazd za granicę do pracy na określony czas, a na stałe zawodowo chcemy związać się z Polską albo wróciliśmy ze względu na rodzinę, możemy śmiało taką motywację przedstawić.

Trzeba być także przygotowanym na szczegółowe pytania dotyczące pracy wykonywanej za granicą. Nie ma więc mowy o żadnych manipulacjach dotyczących opisu wykonywanych zadań, stopnia odpowiedzialności i samodzielności, czy wreszcie liczby podległych pracowników. Nawet jeśli rozmowa w sprawie pracy, zakończy się dla nas pozytywnie, braki w umiejętnościach i kłamstwa bardzo szybko mogą wyjść na jaw, gdy zostaniemy poproszeni o wykonanie zadania, o którym w praktyce nie mamy pojęcia.

 

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"
Praca VPA RECRUITMENT AGENCY sp. z o.o

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.