Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Kłamstwa na rozmowie o pracę, czyli 5 najpopularniejszych kłamstw kandydatów do pracy

Kłamstwa na rozmowie o pracę, czyli 5 najpopularniejszych kłamstw kandydatów do pracy

 
Kłamstwa na rozmowie o pracę, czyli 5 najpopularniejszych kłamstw kandydatów do pracy

Często zapominamy o tym, że kłamstwo ma krótkie nogi. Podobnie jak kłamanie w CV, koloryzowanie na temat swoich doświadczeń czy umiejętności podczas rozmowy kwalifikacyjnej może bardzo szybko wyjść na jaw i pogrążyć szanse kandydata na pracę. W jakich kwestiach zwykle naginamy fakty podczas spotkania z rekruterem?

 

Znajomość języka obcego


Znajomość języka obcego daje duże pole do interpretacji. Kandydaci doskonale zdają sobie sprawę z tego, że zbyt słaby angielski czy niemiecki może ich zdyskwalifikować. Często więc, znając zaledwie podstawy języka, utrzymują, że posługują się nim w stopniu komunikatywnym. Jeśli jednak aplikujemy do międzynarodowej firmy albo znajomość języka jest wymagana do wykonywania części obowiązków, możemy być niemal pewni, że część rozmowy o pracę odbędzie się w obcym języku. To dla rekrutera bardzo prosty sposób na sprawdzenie, czy kandydat mówi prawdę.

Kolejna kwestia to "drobne kłamstwo" na temat podstawowej znajomości języka obcego. Japoński, francuski czy węgierski ląduje w CV z adnotacją – poziom podstawowy – jako wabik dla rekrutera. Kandydaci sądzą, że taki wpis wygląda atrakcyjnie, a jednocześnie nie spodziewają się, że ktokolwiek będzie weryfikował ten punkt.

 

Zawyżanie umiejętności

 

Mijać się z prawdą na rozmowie o pracę można na wiele różnych sposobów. Pokusę ku temu stwarza też mówienie o swoich umiejętnościach. Poprzedni pracodawca ma na koncie spektakularny sukces? Kandydat chętnie się pod nim podpisze, nawet jeśli bezpośrednio nie przyłożył do tego ręki, np. zatrudnił się, kiedy projekt był finalizowany.

Poszukujący pracy mają też tendencję do dopasowywania swojego CV do wymagań pracodawcy za wszelkę cenę. Wpisują więc znajomość programów, których nie znają z nadzieją, że przebrną jakoś przez rozmowę kwalifikacyjną, a potem szybko się podszkolą. Takie kłamstwo jednak także szybko może wyjść na jaw.

 

Powody zmiany pracy

 

Pytanie o powód, dla którego szukamy pracy, pada bardzo często. Tutaj warto być szczerym, ale też postawić na dyplomację. Najczęściej wśród odpowiedzi na to pytanie pojawiają się chęć rozwoju, sprawdzenia się w nowej roli albo kwestie finansowe. Mało kto wspomina rekruterowi, że zwolnił się, bo nie lubił współpracowników, albo dostał wypowiedzenie za notoryczne spóźnienia.

 

Relacje z byłym szefem


Tutaj często koloryzuje się na korzyść byłego szefa. Nie chcąc wypaść w oczach rekrutera jako osoba trudna i nieumiejąca współpracować w zespole, wielu kandydatów pomija fakt złych relacji z przełożonym. W tej kwestii również trzeba wykazać się dyplomacją. Możemy powiedzieć, że nie odpowiadał nam sposób prowadzenia zespołu, poziom kontroli czy brak zaufania ze strony kierownictwa, ale unikajmy wdawania się w szczegóły i oczerniania przełożonych.

 

Motywacja do pracy

 

Odpowiedzi na pytanie, co pana/ panią motywuje do pracy?, często są bardzo powtarzalne. Chęć rozwoju, nauczenia się innych rzeczy, sprawdzenia w kolejnej roli, na nowym stanowisku. Na naszą motywację do pracy składa się wiele czynników. Jeśli jednak głównym powodem, dla którego szukamy pracy, jest np. konieczność spłacania dużego kredytu czy zadowolenie małżonki, to drobne kłamstwo można uznać za usprawiedliwione. Warto przed rozmową zastanowić się nad odpowiedzią na pytanie o naszą motywację, przemyśleć, jak ją ubrać w słowa, aby dobrze wypaść.

 

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"

Polecane oferty

  • Automatyk / Inżynier serwisu

    Lintegra Ławski Kropiwnicki Sp.k.   Warszawa, Bemowo    praca mobilna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   8 000 - 17 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Siedziba firmy: Warszawa Bemowo, ale jeżdżenia dużo Co robimy: Od 27 lat montujemy, uruchamiamy, przerabiamy, serwisujemy maszyny końca linii produkcyjnych(a więc wszystkie, które obrabiają produkty odkąd są zapakowane w opakowania jednostkowe). Maszyny są dobre, bo nikt by ich nie...
  • Over Group
    specjalista (mid) / menedżer  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    4 godz.
    Zakres obowiązków: kreowanie nowych produktów marki, opieka nad obecną ofertą produktową, tworzenie i realizacja strategii marketingowej marki, merytoryczne opracowywanie informacji o produktach, opracowywanie i prowadzenie szkoleń produktowych dla pracowników i klientów (lekarzy...
  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Manager ds. Ekspansji (k/m)

    ARCOS FM PL SALLER POLBAU Sp. z o.o. Sp. K   Wrocław    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Ciekawe projekty Odpowiedzialność za ekspansję naszych obiektów komercyjnych w jednym z regionów Polski Akwizycja odpowiednich obiektów i gruntów, włącznie z analizą lokalizacji Prowadzenie negocjacji handlowych aż do podpisania umowy (umowa kupna - sprzedaży) Raportowanie w zakresie...
  • Inżynier ds. Systemów Jakości

    Aptiv   Gdańsk, Ul. Nowatorów 20   
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    24 godz.
    Miejsce pracy: Gdańsk, ul. Nowatorów 20 Twoja rola: Będziesz odpowiadać za zapewnienie zgodności systemu zarządzania w Aptiv Gdańsk z wymaganiami normy IATF16949, procedur korporacyjnych oraz specyficznych wymagań klientów. Twoje obowiązki będą obejmować m.in.: Nadzorowanie,...
  • Inżynier Jakości Klienta

    Aptiv   Gdańsk, Ul. Nowatorów 20   
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    24 godz.
    Miejsce pracy: Gdańsk, ul. Nowatorów 20 Będziesz odpowiadać za: Terminową obsługę zgłoszeń i reklamacji powierzonego klienta; Codzienny przegląd portali klienta (b2b) i kaskadowanie informacji o wynikach i ryzykach; Aktualizację rejestrów reklamacji zgodnie z ich bieżącym statusem;...

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.