Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Jak pozytywnie przejść rozmowę kwalifikacyjna? Porady, jak odnieść sukces i dostać pracę

Jak pozytywnie przejść rozmowę kwalifikacyjna? Porady, jak odnieść sukces i dostać pracę

 
Jak pozytywnie przejść rozmowę kwalifikacyjna? Porady, jak odnieść sukces i dostać pracę

Jak pozytywnie przejść rozmowę kwalifikacyjna? Porady, jak odnieść sukces i dostać pracęRozmowa kwalifikacyjna ma kilka celów, które na różny sposób będzie chciał zrealizować rekruter. Przede wszystkim jest to okazja do lepszego poznania kandydata.

 

Możliwość nawiązania bezpośredniego kontaktu pociąga za sobą zdobycie wiedzy z zakresu umiejętności interpersonalnych oraz autoprezentacji kandydata. Jest to również szansa na poznanie oczekiwań finansowych osoby starającej się o dane stanowisko. Ponadto pozwala określić jej motywację do rozwoju. Te dwa wspomniane obszary są trudno sprawdzalne jedynie na podstawie przesłanych aplikacji. Dlatego możemy być pewni, że rekruter zwróci na nie uwagę.

 

Jak rozmawiać na rozmowie kwalifikacyjnej o pieniądzach

 

Rozmowa w sprawie pracy to zazwyczaj spory stres dla kandydata. Do jej najmniej lubianych momentów należy pytanie o oczekiwania finansowe. Jak zaprezentować się pozytywnie w tym elemencie rozmowy o pracę?

 

Przede wszystkim przed spotkaniem zależy sprawdzić średnie zarobki na stanowisku, na które aplikujemy. Jeśli jesteśmy pewni swoich umiejętności i czujemy, że będziemy dużym wsparciem dla firmy, możemy zaproponować sumę trochę wyższą niż średnia dla danej profesji. W sytuacji, gdy czujemy, że nie jesteśmy idealnym kandydatem, pozostańmy przy średnich zarobkach.

 

Bardzo źle widziane jest popadanie w skrajności. Podawanie nierealnych, zawyżonych propozycji zarobków może przyczynić się do natychmiastowego zdyskwalifikowania takiego kandydata. Z drugiej strony podawanie bardzo niskich stawek może zniechęcić rekrutera, który uzna, że ma do czynienia osobą zdesperowaną lub pozbawioną profesjonalnej wiedzy na temat wynagrodzeń na danym stanowisku.

 

O czym mówić na rozmowie kwalifikacyjnej – kłamstwo nie popłaca

 

Cechą, którą bardzo cenią pracodawcy, jest szczerość. Kłamstwo w CV lub w czasie rozmowy kwalifikacyjnej to najgorsze, co możemy zrobić. Pracodawcy oraz rekruterzy potrafią łatwo wyczuć, że kompetencje, które opisywaliśmy w CV jako wybitne, wcale takie nie są. Jeśli przyłapią nas na niewiedzy i z odpowiedzi wywnioskują, że było to świadome zawyżenie własnych umiejętności, mogą bardzo szybko zakończyć rekrutację.

 

Kłamstwo i naciąganie rzeczywistości nie opłaca się również w przypadku wpisanych do CV informacji o zainteresowaniach. Dla rekrutera bardzo istotnym sygnałem może być niewiedza na temat pasji, które wpisał kandydat w tej rubryce. Raczej nie będzie chciał budować relacji służbowych z osobą, która nie jest wiarygodna.

 

O czym mówić na rozmowie kwalifikacyjnej

 

Częstym błędem jest zbyt pobieżne przygotowanie się merytoryczne do rozmowy. Może ono okazać się dyskwalifikujące dla kandydata. Dlatego warto przed spotkaniem gruntownie sprawdzić stan swojej wiedzy, wymaganej w danej branży.

 

Powtórzmy sobie również oczywiste kwestie dotyczące własnego doświadczenia, jak zakres dotychczas wykonywanych obowiązków czy szczegóły drogi zawodowej. Stres w trakcie rekrutacji może pozbawić nas pewności siebie i doprowadzić do luk w pamięci. Dukanie i plątanie się podczas wyjaśnień, co robiliśmy w poprzedniej pracy, sprawi wrażenie, że nie jesteśmy całkiem szczerzy. Gruntowna powtórka z przeszłości, upewnienie się co do wiedzy na temat działalności firmy pozwolą zapanować nad swoimi emocjami i zrobić wrażenie osoby rzetelnej, pewnej siebie i kompetentnej.

 

W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej przychodzi również moment na zadawanie pytań przez kandydata. Do tej części spotkania też należy się przygotować. W tej części rozmowy warto pytać na przykład o kulturę organizacyjną firmy czy możliwości dalszego rozwoju. Umiejętność zadawania właściwych pytań może pomóc w przekonaniu rekrutera, że naprawdę zależy nam na pracy.

 

Jak wypaść dobrze na rozmowie o pracę – kiedy podać rękę

 

Istotną kwestią jest też to, jak zachować się na rozmowie rekrutacyjnej. Przed spotkaniem należy rozwiać wszystkie wątpliwości dotyczące sposobu zachowania w danym środowisku/branży i ogólnych zasad savoir-vivre’u. Pamiętajmy o podaniu ręki i przywitaniu się ze wszystkimi uczestnikami spotkania – a nie tylko z tą osobą, która się do nas bezpośrednio zwraca. Uścisk dłoni następuje zarówno na początku, jak i na końcu spotkania, chyba że rekruter wyraźnie daje do zrozumienia, że wystarczy słownie wyrażona grzeczność. Niedopuszczalne jest całowanie kogokolwiek w dłoń oraz inne gesty świadczące o poufałości i naruszające osobistą przestrzeń uczestników rozmowy rekrutacyjnej.

 

Jednocześnie lepsze wrażenie robią osoby, które zachowują się w sposób dość swobodny. Mile widziana jest tzw. otwarta postawa ciała. Przykładem jest gestykulowanie bądź po prostu swobodne ruchy dłońmi, zamiast trzymania ich kurczowo zaciśniętych na kolanach, pozwoli zrobić wrażenie osoby rozluźnionej i pewnej siebie. Mowa ciała podczas rozmowy o pracę ma duże znaczenie. Jeśli mamy wątpliwość, jak się zachować i co powiedzieć, podążajmy za werbalnymi i niewerbalnymi wskazówkami rekrutera i dostosujmy do zwyczajów panujących w firmie.

 

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"
Praca Climatic Sp. z o.o. Sp. k.

Polecane oferty

  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna   dziś wygasa
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Miejsce pracy: Reguły / Warszawa, budowy na terenie Polski Opis stanowiska: weryfikacja zasadności zgłaszanych usterek budowlanych oraz prowadzenie bieżącej analizy przyczyn ich powstawania; samodzielne wykonywanie napraw; współpracę ze specjalistą ds. obsługi gwarancyjnej budów w...

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.