Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Jak odpowiedzieć na pytanie, co cię motywuje do pracy? Trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Jak odpowiedzieć na pytanie, co cię motywuje do pracy? Trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

 
Jak odpowiedzieć na pytanie, co cię motywuje do pracy? Trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Czy jest coś, co sprawia, że jedno zadanie pochłania cię bez reszty, a inne zupełnie nie? Pieniądze, satysfakcja, a może strach przed konsekwencjami? Co cię najbardziej motywuje do pracy? I jak trafnie ująć to w słowa podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

 

Co motywuje cię do pracy


Od tego, czy obowiązujący w danej firmie system motywowania jest skuteczny, w dużej mierze zależy, czy pracownicy będą wydajni, zaangażowani i lojalni. Pytając, co cię motywuje do pracy, rekruter chce dowiedzieć się, jakie warunki i okoliczności będą dla ciebie najlepsze, czy jest szansa, byś rozwinął skrzydła firmie.

Załóżmy, ze ubiegasz się o pracę w dwóch konkurencyjnych przedsiębiorstwach i w obu możemy uzyskać wynagrodzenie na podobnym poziomie. W pierwszej z nich masz możliwość piątkowej pracy z domu, a czwartek to owocowy dzień. W drugiej firmie czas pracy nie jest elastyczny, ale możesz liczyć na bezpłatne zajęcia z angielskiego i karnet na siłownię. Co motywuje do pracy bardziej? Tak naprawdę wybór zależy od indywidualnych potrzeb i predyspozycji każdego z nas.

M.in. rodzice chcący spędzać więcej czasu z dzieckiem mogą uznać za najatrakcyjniejszą opcję pracy zdalnej, a kurs językowy wyda im się stratą czasu. Ktoś, kto chce podnieść kompetencje, wybierze firmę, która wspiera naukę.

 

Co cię motywuje do pracy – rozmowa kwalifikacyjna

 

Czynników motywacyjnych jest naprawdę dużo. Nie wszystkie z nich są jednak odpowiednie, by podać je podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Rekruter na pytanie „Co pana motywuje do pracy?” raczej nie oczekuje odpowiedzi w stylu „Zadłużyłem się i muszę wyjść na prostą, więc szukam pracy” albo „Chciałbym pracować w innej firmie, wasza jest etapem, na drodze do mojego celu” czy też „Strach przed tym, że zostanę zwolniony”. Trzeba oczywiście być szczerym, ale lepiej wykazać się odrobiną dyplomacji. Zamiast posiłkować się gotowymi odpowiedziami lepiej przed samym sobą postawić pytanie: „Co mnie motywuje do pracy?”.

Jedną z dość bezpiecznych opcji odpowiedzi jest rozwój. Dążenie do pogłębiania swoich kompetencji, sprawdzenia się w innych niż dotychczas zadaniach albo ucieczka przed rutyną w stronę ambitnych wyzwań. Pamiętaj jednak, by te słowa umieć uzasadnić i by były one wiarygodne oraz adekwatne do stanowiska, na które aplikujesz. Jeśli jest ono dokładnie takie bądź nawet niższe niż poprzednie, to trudno mówić o spektakularnym kroku w przód.

 

Co motywuje ludzi do pracy – badania


Badania nad czynnikami motywacji to ważny obszar w psychologii, zajmowali się nimi m.in. Masłow czy Herzberg. Choć pieniądze wydają się najbardziej oczywistym i najsilniejszym motywatorem, nie zawsze nim są. Poza finansami do pracy motywuje m.in. atmosfera zaufania i wsparcia w zespole, możliwość rozwoju, warunki pracy, jasne zasady awansowania, stosunki międzyludzkie.

Zadaniem managerów jest odnalezienie tych czynników, które dla konkretnego pracownika są motywujące i dobranie ich tak, aby zapewnić motywację na odpowiednim poziomie. Pamiętajmy o tym fakcie, przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej.

 

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"
Praca Polski Związek Tenisa Stołowego

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. dotacji publicznych

    Polski Związek Tenisa Stołowego   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej; monitoring poprawności wydatkowania środków zgodnie z umową; terminowe przygotowywanie aktualizacji wniosków, planów po zmianach oraz ich rozliczanie; bieżący kontakt z podwykonawcami projektów; obsługa administracyjna dokumentów projektowych oraz...
  • Pracownik administracyjno-biurowy

    Polski Związek Tenisa Stołowego   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    bieżące wsparcie administracyjne współpracowników oraz współpraca z pozostałymi działami, realizacja zleconych projektów, kontakt telefoniczny oraz mailowy, przygotowywanie korespondencji do wysyłki, archiwizacja dokumentów, pozostałe prace administracyjne, obsługa urządzeń biurowych.

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.