Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Zainteresowania – czy warto o nich mówić podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Zainteresowania – czy warto o nich mówić podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

 
Zainteresowania – czy warto o nich mówić podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna – dlaczego zainteresowania są ważne?


Można powiedzieć, że jeśli chodzi o podawanie hobby w CV, są dwa skrajnie odmienne stanowiska. Z jednej strony wydawać by się mogło, że generalną zasadą w przypadku rozmowy kwalifikacyjnej oraz redagowania życiorysu zawodowego powinno być niewspominanie o swoich zainteresowaniach. Argumentacja, która kryje się za tą radą, jest prosta. Nasze pasje nie są z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy uznawane za ważne, a hobby nie ma wpływu na weryfikację kandydata. Odbywa się ona jedynie na podstawie kryteriów opracowanych dla danego stanowiska.

Są jednak wśród rekruterów i doradców zawodowych również zwolennicy odmiennej zasady, którzy opisanie hobby uznają za jeden z czynników sukcesu. Propagatorzy tego podejścia uważają, że informacja o zainteresowaniach może nas korzystnie wyróżnić na tle innych.

Zatem, jeśli zadajesz sobie pytania: „Czy przyszłego szefa interesują moje zainteresowania? Rozmowa kwalifikacyjna jest dobrym czasem na luźne pogawędki o hobby, czy jednak lepiej skupić się na twardych kompetencjach?”, dobrze trafiłeś. Oto kilka argumentów potwierdzających, że warto wspomnieć o tym, co robisz w wolnym czasie.

 

Rozmowa kwalifikacyjna, pytanie o zainteresowania – czemu służy?


Po pierwsze, zainteresowania ułatwiają zacieśnianie relacji. Wspólne pasje zbliżają do siebie ludzi, dlatego opowiedzenie o nich rekruterowi może sprawić, że jeśli tak jak my jest na przykład zapalonym graczem w tenisa, zacznie nas bardziej z tego powodu lubić. Jedna z podstawowych zasad psychologii społecznej mówi, że jesteśmy skłonni bardziej pozytywnie odbierać te osoby, które są do nas podobne. Jeśli więc udało nam się skądinąd zdobyć informację o tym, że rozmówca interesuje się tym, czym i my, warto takie dane zamieścić w CV i spróbować sprowadzić rozmowę na temat naszego hobby.

Po drugie, interesująca, wyjątkowa pasja dobrze wpływa na nasz wizerunek, który ma wielkie znaczenie w tak stresującej sytuacji jak rozmowa kwalifikacyjna. Jakie zainteresowania podać? Realne, a jednocześnie ciekawe. Powinny "promieniować" na inne nasze cechy charakteru, czy kompetencje. Z tym wiąże się kolejny argument za wspominaniem rekruterowi o pasjach.

Trudne hobby, sport wymagający wysiłku, wielu ćwiczeń i wyrzeczeń zawsze budzą podziw. Jeśli dla przykładu biegamy w maratonach, uprawiamy wspinaczkę skałkową, trenujemy od wielu lat karate lub judo, warto się tym pochwalić. Podobnie jeśli zajmujemy się restaurowaniem zabytkowych aut lub np. projektowaniem i wykonywaniem mebli we własnym warsztacie. Zarówno sport jak i takie hobby wymaga od nas specyficznych cech charakteru, między innymi samozaparcia, motywacji wewnętrznej. Dla pracodawcy zainteresowania mogą stać się więc przedmiotem oceny predyspozycji osobowościowych.

Pamiętajmy, że pierwsze wrażenie jest ogromnie ważne, a dobry wstęp pozwoli przełamać lody i znacznie ułatwi dalszą część spotkania. I nie jest tu wyjątkiem rozmowa kwalifikacyjna. Pytanie o zainteresowania może być dobrym punktem zaczepienia, rozgrzewką, która jednak wpływa na postrzeganie i ocenę kandydata. Jeśli uda się nam wspomnieć już na początku rozmowy, że czymś się wyróżniamy, coś robimy wyjątkowo, prawdopodobnie do końca spotkania rekruter będzie nas oceniał właśnie przez ten pryzmat.

Możemy także zostać poproszeni o opowiedzenie, jakie są nasze zainteresowania po angielsku. Rozmowa kwalifikacyjna to czas weryfikacji umiejętności, a hobby bywa dla rekrutera świetnym pretekstem, by sprawdzić, niejako przy okazji, czy kandydat włada językiem obcym na takim poziomie, jaki podał w CV.

Zainteresowania, o których wspominamy w życiorysie, mogą też pomóc w zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli duża część kandydatów posiada podobne kwalifikacje, często to właśnie hobby może skłonić rekrutera, by zechciał wybrać właśnie nas. Podsumowując, nasze zainteresowania raczej nie będą dla przyszłego pracodawcy tak ważne jak kwalifikacje czy wykształcenie, jeśli jednak choć w minimalnym stopniu pomogą nam zdobyć pracę, to na pewno warto o nich wspomnieć.

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"
Praca Remontowa Shipbuilding S.A.

Polecane oferty

  • Elektromonter / Automatyk

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    24 godz.
    Osoba na tym stanowisku odpowiadać będzie za: montaż i demontaż instalacji elektrycznych; wykonywanie prac elektrycznych zgodnie z posiadanymi uprawnieniami; sprawdzanie poprawności działania urządzeń; podłączanie rozdzielnic elektrycznych; praca w oparciu o schematy elektryczne i rysunki...
  • Elektryk przemysłowy

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 dni
    Zakres obowiązków na stanowisku: Montaż i demontaż systemów elektrycznych, Wykonywanie prac związanych z elektryką, zgodnie z uprawnieniami, Testowanie działania urządzeń, Podłączanie rozdzielnic, Praca z wykorzystaniem schematów i rysunków technicznych, Diagnostyka i naprawa usterek...

Najnowsze artykuły

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

mLegitymacja a elektroniczna legitymacja studencka – czy to ten sam dokument?

mLegitymacja a elektroniczna legitymacja studencka – czy to ten sam dokument?

Legitymacja potwierdza status studenta i umożliwia skorzystanie z przysługujących studentom uprawnień, takich jak zniżki na przejazd komunikacją miejską, ulgi na wydarzenia kulturalne, dostęp do biblioteki i innych obiektów na terenie uczelni. Wyróżniamy dwa typy dokumentu: elektroniczną legitymację studencką ELS i mLegitymację studencką. Sprawdź, czym się one różnią i jak je wyrobić.

Wyniki rekrutacji – jak przetrwać czas oczekiwania na odpowiedź w sprawie pracy?

Wyniki rekrutacji – jak przetrwać czas oczekiwania na odpowiedź w sprawie pracy?

Czy zdarzyło Ci się kilka razy dziennie sprawdzać skrzynkę pocztową albo upewniać się, czy dzwonek w Twoim telefonie działa poprawnie – żeby przypadkiem nie przegapić odpowiedzi po rozmowie o pracę? Stres w czasie przeciągającego się oczekiwania na wiadomość od rekrutera może być nawet większy niż podczas samego spotkania! Jak długo czeka się na wyniki rekrutacji i dlaczego tyle to trwa?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Systemy ATS wybierające CV, chatboty rekrutacyjne, algorytmy AI analizujące wideo z rozmów o pracę... Brzmi jak science fiction, a taka już jest rzeczywistość procesów rekrutacji. – Przygotowanie CV z myślą o AI jest kluczowe, by przejść z sukcesem wstępną selekcję – tłumaczy ekspertka HR Agnieszka Ciećwierz. Jak napisać CV „pod algorytm" i gdzie jeszcze spodziewać się weryfikacji przez AI?

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

Feedback – definicja, dlaczego jest ważny?

Feedback – definicja, dlaczego jest ważny?

– Każdy z nas potrzebuje feedbacku w innej formie – zwraca uwagę coach biznesu Agnieszka Łozińska-Moriak. Dlatego dobry manager powinien znać 7 zasad konstruktywnego feedbacku i na ich podstawie umieć dostosowywać komunikat do pracownika. Co więcej, inaczej wygląda feedback pozytywny i feedback negatywny. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o udzielaniu informacji zwrotnej w swojej firmie.