Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
5 sposobów na pewność siebie podczas rozmowy kwalifikacyjnej

5 sposobów na pewność siebie podczas rozmowy kwalifikacyjnej

 
5 sposobów na pewność siebie podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Pewność siebie bardzo przydaje się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli sam wierzysz, że zasługujesz na pracę, jesteś odpowiednią osobą w odpowiednim miejscu, istnieje duża szansa, że także rekruter da temu wiarę. W nowej sytuacji, podczas spotkania z obcą osobą, która dodatkowo będzie nas oceniać, stres jest naturalną reakcją. Większość osób, z każdą kolejną rozmową o pracę nabiera pewności siebie. Wynika to z tego, że wie, co powiedzieć, co poprzednio przyniosło dobry efekt, a co mogło zaszkodzić. Niepewność można zmniejszyć, odpowiednio przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej. Oto 5 sposobów na wzmocnienie pewności siebie podczas spotkania w sprawie pracy.

 

Dowiedz się więcej o firmie i stanowisku, na jakie aplikujesz

 

Zwykle ludzie stresują się w nieznanych dla siebie sytuacjach, kiedy nie do końca mogą przewidzieć, co się wydarzy. W zyskaniu pewności siebie pomoże lepsze poznanie firmy, do jakiej aplikujesz, oraz stanowiska. Przed rozmową o pracę zajrzyj na stronę WWW przedsiębiorstwa, sprawdź, jakie są ostatnie sukcesy Twojego potencjalnego pracodawcy. Być może znajdziesz również informacje na temat członków zespołu, do którego miałbyś dołączyć albo samego rekrutera.

Przygotuj się też do ewentualnych negocjacji finansowych na rozmowie o pracę. Jeśli pierwsza część spotkania pójdzie dobrze, zapewne zostaniesz zapytany, ile chciałbyś zarabiać. Nie powinno Cię to zaskoczyć. Wcześniej sprawdź, jakie są średnie zarobki na stanowisku, o które się ubiegasz. Nie bój się pytać np. znajomych z branży, zaglądaj na fora i postaraj się znaleźć taką kwotę, która Cię satysfakcjonuje, a jednocześnie nie odbiega od standardów wynagrodzeń.

Musisz też dobrze wiedzieć, na jakie stanowisko aplikujesz i jakie są wymagania wobec kandydatów oraz warunki pracy. Chociaż brzmi to jak oczywistość, wiele osób, które masowo wysyłają CV na różne ogłoszenia, przychodzi na spotkanie bez wiedzy, czym dokładnie miałaby zajmować się w nowej pracy. Brak pewności w tej kwestii to jasny sygnał dla rekrutera, że kandydat szuka jakiegokolwiek zajęcia.

 

Przygotuj odpowiedzi na pytania, które może zadać rekruter

 

Pewne kwestie są omawiane niemal na każdym spotkaniu rekrutacyjnym. Przygotowując sobie gotowe odpowiedzi na najpopularniejsze pytania, masz szansę zmniejszyć stres na rozmowie kwalifikacyjnej.

Na rozmowie o pracę możesz usłyszeć:

  • Proszę opowiedzieć coś o sobie.
  • Proszę opowiedzieć o swoich obowiązkach w poprzedniej firmie.
  • Dlaczego zdecydował/a się Pan/Pani na zmianę pracy?
  • Dlaczego nasza firma?
  • Czego oczekuje Pan/Pani od nowej pracy?
  • Jakie są Pana/Pani oczekiwania finansowe?


Mając przemyślane odpowiedzi na te pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, unikniesz krępującej ciszy, łatwiej Ci będzie trzymać się głównych wątków. Nie chodzi jednak o wyrecytowanie wyuczonych na pamięć zdań. To brzmiałoby sztucznie i mało wiarygodnie. Warto jednak mieć w głowie plan, co chce się powiedzieć, rozwijać kwestie, którymi rekruter wydaje się najbardziej zainteresowany.

 

Przećwicz wcześniej rozmowę o pracę


Choć na początku może się to wydawać zabawne i krępujące, warto zdobyć się na odwagę i przećwiczyć rozmowę kwalifikacyjną z kimś bliskim. W takich "bezpiecznych" warunkach możesz sprawdzić swoją reakcję na różne pytania, przećwiczyć, jak brzmią odpowiedzi, które sobie przygotowałeś. W ten sposób masz szansę znaleźć elementy, które można dopracować, aby wypaść jeszcze lepiej.

 

Przygotuj wcześniej pytania, które chcesz zadać rekruterowi


Na koniec rozmowy rekruter zwykle zostawia czas na zadawanie pytań. To dla kandydata okazja, aby dowiedzieć się czegoś więcej, doprecyzować interesujące go kwestie. Jednak także rekruter z tematyki zadawanych pytań może wiele wywnioskować na temat podejścia kandydata. Warto mieć to na uwadze. Niech Twoje pytania nie skupiają się wyłącznie wokół kwestii wynagrodzenia, benefitów czy dni wolnych. Pokaż, że interesujesz się zakresem obowiązków na stanowisko, procedurami obowiązującymi w firmie, wielkością zespołu i tym, z kim miałbyś bezpośrednio współpracować. Dzięki przygotowanym pytaniom pokażesz także, że wiesz, na czym najbardziej Ci zależy i jesteś żywo zainteresowany daną firmą.

 

Wyprostuj się i bądź uśmiechnięty

 

Odpowiednia postawa ciała wyraża pewność siebie. Wchodząc na spotkanie, wyprostuj się, miej uśmiech na twarzy. Zdecydowanie, ale nie za mocno i nieagresywnie uściśnij dłoń rozmówcy. Uwaga! Zgodnie z zasadami savoir-vivre'u to rekruter jako pierwszy podaje dłoń. Także w trakcie rozmowy warto prezentować pewność siebie. Usiądź wygodnie na krześle, nie na jego krawędzi, nie krzyżuj rąk i utrzymuj kontakt wzrokowy.

Pamiętaj, że nie masz szans na budowanie pewności siebie, jeśli uważasz, że nie zasługujesz na pracę, o którą się ubiegasz. Uwierz we własne umiejętności, w to, że możesz zdobyć wymarzone stanowisko. Powodzenia!

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"
Praca Aptiv

Polecane oferty

  • Technik Utrzymania Ruchu

    Aptiv   Gdańsk, Ul. Nowatorów 20   
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    23 godz.
    Miejsce pracy: Gdańsk, ul. Nowatorów 20 Twoja rola: Będziesz odpowiadać za zapewnienie skutecznej i terminowej konserwacji narzędzi i związanego z nimi sprzętu produkcyjnego. Twoje obowiązki będą obejmować m.in.: naprawy bieżące i konserwację maszyn montażowych i testujących; szybką...
  • Inżynier ds. Systemów Jakości

    Aptiv   Gdańsk, Ul. Nowatorów 20   
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    24 godz.
    Miejsce pracy: Gdańsk, ul. Nowatorów 20 Twoja rola: Będziesz odpowiadać za zapewnienie zgodności systemu zarządzania w Aptiv Gdańsk z wymaganiami normy IATF16949, procedur korporacyjnych oraz specyficznych wymagań klientów. Twoje obowiązki będą obejmować m.in.: Nadzorowanie,...
  • Inżynier Jakości Klienta

    Aptiv   Gdańsk, Ul. Nowatorów 20   
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    24 godz.
    Miejsce pracy: Gdańsk, ul. Nowatorów 20 Będziesz odpowiadać za: Terminową obsługę zgłoszeń i reklamacji powierzonego klienta; Codzienny przegląd portali klienta (b2b) i kaskadowanie informacji o wynikach i ryzykach; Aktualizację rejestrów reklamacji zgodnie z ich bieżącym statusem;...
  • Inżynier Mechanik (Dział Produktu Bieżącego)

    Aptiv   Gdańsk, Ul. Nowatorów 20   
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 dni
    Miejsce pracy: Gdańsk, ul. Nowatorów 20 Twoja rola: Twoje obowiązki będą obejmować m.in.: analiza i rozwiązywanie problemów konstrukcyjnych w istniejących produktach (w tym analiza tolerancji, analiza statystyczna wyników) zarządzanie zmianami w istniejących produktach, tworzenie i...
  • Inżynier Utrzymania Ruchu

    Aptiv   Gdańsk, Ul. Nowatorów 20   
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 dni
    Miejsce pracy: Gdańsk, ul. Nowatorów 20 Twoja rola: Będziesz odpowiadać za zapewnienie skutecznej i terminowej konserwacji narzędzi i związanego z nimi sprzętu produkcyjnego. Twoje obowiązki będą obejmować m.in.: naprawy bieżące i konserwację maszyn montażowych i testujących, szybką...

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.