Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
5 oznak, że Twoja rozmowa kwalifikacyjna poszła dobrze

5 oznak, że Twoja rozmowa kwalifikacyjna poszła dobrze

 
5 oznak, że Twoja rozmowa kwalifikacyjna poszła dobrze

Czekanie na wynik rozmowy kwalifikacyjnej może być stresujące. Zastanawiasz się, jak Ci poszło, z niecierpliwością czekasz na informację zwrotną? Oto 5 oznak, które świadczą o tym, że najprawdopodobniej masz dużą szansę na zdobycie pracy.

 

Spis treści

Dłuższa rozmowa kwalifikacyjna niż zwykle

 

Dobrze się przygotowałeś, wiedziałeś, czym zajmuje się firma, jakie słabe strony strony wymienić na rozmowie kwalifikacyjnej, o jakich własnych sukcesach opowiedzieć. Zadałeś też serię pytań, na które rekruter wyczerpująco odpowiedział. Ani przez chwilę nie odniosłeś wrażenia, że Twój rozmówca się spieszy, wręcz przeciwnie – poświęcił Ci bardzo dużo czasu, a cała rozmowa przebiegała bez chwili krępującej ciszy. To pierwszy ważny sygnał, że firma jest żywo zainteresowana Twoją kandydaturą.

 

Mowa ciała rekrutera

 

Zainteresowanie rekrutera można też wyczuć, obserwując jego mowę ciała. Komunikacja niewerbalna to sposób na przekazanie bardzo wielu informacji. Da się zauważyć, czy rekruter reaguje na pytania na rozmowie o pracę z entuzjazmem, uśmiecha się, potakuje, nachyla w stronę kandydata. To dobre znaki. Z kolei, kiedy często zerka na zegarek, szybko urywa wątki, nie utrzymuje kontaktu wzrokowego i dodatkowo nie robi żadnych notatek, nie spodziewaj się, że rozmowa kwalifikacyjna poszła nad wyraz dobrze.

 

Nawiązanie dobrego kontaktu z rekruterem

 

Zaczęło się standardowo – opowiadaniem o Twoim doświadczeniu, sukcesach, profesjonalizmie i planach na rozwój osobisty, a skończyło dość nietypowo – luźną pogawędką o rozgrywkach sportowych albo gotowaniu. To znak, że spotkanie rekrutacyjne poszło dobrze. Nawiązanie dobrego kontaktu z rekruterem wyróżnia Cię spośród innych kandydatów. Dzięki temu masz szansę zostać zapamiętany. Aby utrzymać dobre wrażenie i nie urywać kontaktu, napisz krótki e-mail z podziękowaniem za rozmowę i wyślij go dzień lub dwa po rozmowie o pracę. Ten prosty gest może podnieść Twoje notowania jeszcze wyżej.

 

Omówienie przyszłych obowiązków i projektów

 

Jeśli rekruter jest bardzo konkretny, szczegółowo omawia obowiązki, nakreśla Ci projekty, w których będzie uczestniczyć nowy pracownik, to możesz spodziewać się, że jesteś w czołówce najlepszych kandydatów. Gdy dodatkowo odpowiada Ci również o członkach zespołu, ich kompetencjach, relacjach w zespole i zasadach współpracy w firmie, możesz spodziewać się, że zostałeś zaakceptowany jako nowy członek zespołu.


Szczegółowa, entuzjastyczna odpowiedź na zadane przez Ciebie pytanie

 

Na każdej rozmowie kwalifikacyjnej jest czas na zadawanie pytań przez kandydata. Rekruter szczegółowo i wyczerpująco omawiał poruszone przez Ciebie kwestie? To kolejny dobry prognostyk. Pamiętaj, że moment na własne pytania warto wykorzystać, aby dobrze się zaprezentować. Postaraj się więc być konkretny, wykaż zainteresowanie nie tylko tym, jakie benefity będą Ci przysługiwać i kiedy możesz brać dni wolne, ale przede wszystkim tym, co Ty możesz wnieść do zespołu, czego oczekuje od Ciebie pracodawca.

 

Pamiętaj, że te pięć sygnałów (lub choćby kilka z nich) może oznaczać, że rozmowa o pracę zakończy się powodzeniem, ale nie traktuj tego jako pewnik. Każda firma ma swoje zasady rekrutacji, wykorzystuje nieco inne narzędzia w czasie naboru pracowników.

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"
Praca Zabrze Cable Factory sp. z o.o.

Polecane oferty

  • Chief Accountant / Główny księgowy

    Zabrze Cable Factory sp. z o.o.   Zabrze    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior) / ekspert / kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę  pełny etat   12 500 - 18 500 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 dni
    Obowiązki: Nadzorowanie codziennych działań księgowych, w tym księgowanie wpisów do dziennika i przeprowadzanie uzgodnień. Przejęcie pełnej odpowiedzialności za księgowość, zamknięcie okresu rozliczeniowego w ustalonych terminach. Prowadzenie regularnej sprawozdawczości podatkowej i...

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.