Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Zasady na rozmowie kwalifikacyjnej

Zasady na rozmowie kwalifikacyjnej

 
Zasady na rozmowie kwalifikacyjnej

Regularnie bywasz na rozmowach kwalifikacyjnych, a twoje doświadczenie w CV zaimponowało już niejednemu pracodawcy? Jeśli mimo bogatego życiorysu, z jakiegoś powodu każde spotkanie z rekruterem przybiera niezbyt oczekiwany obrót i kończy się klęską, sprawdź, czy nie popełniasz błędów. Jakie zasady na rozmowie kwalifikacyjnej obowiązują kandydatów i jak zjednać sobie przychylność rekrutera?

 

Zasady postępowania na rozmowie kwalifikacyjnej

 

Na rozmowie o pracę przede wszystkim budujmy profesjonalny wizerunek w każdym szczególe i nie dajmy się zaskoczyć. W tym celu przed spotkaniem zawsze powinniśmy odrobić naszą pracę domową. Należy dowiedzieć się jak najwięcej o firmie, produktach, usługach, klientach a nawet konkurencji. Da nam to możliwość partnerskiej rozmowy z rekruterem. Postarajmy się też dowiedzieć, jaka kultura organizacyjna obowiązuje w firmie.

 

Przed wywiadem koniecznie trzeba zadbać o odpowiedni outfit. Dobieramy go w zależności od branży i stanowiska, o które się ubiegamy. Dbamy, by strój był czysty i schludny. Nawet jeśli firma toleruje luźne, niezobowiązujące stroje pracowników, na pierwsze spotkanie wybierzmy eleganckie ubranie, a jednocześnie takie, w którym nie czujemy się skrępowani. Pamiętajmy, że strój daje nam pewność siebie, a ta zwiększa nasze szanse na sukces.

 

Zasady zachowania na rozmowie kwalifikacyjnej


Mimo stresu, pamiętajmy, że energia i pozytywny nastrój kandydata udzielają się rekruterowi. Powinniśmy zatem nasz entuzjazm pokazywać. Poczynając od mocnego i pewnego uścisku dłoni, przez ton głosu, wyrazisty sposób mówienia, aż po postawę. Nie przesadźmy jednak z radością. Śmianie się w głos i nieadekwatne do sytuacji zachwyty raczej nie zostaną dobrze odebrane.

Kolejną ważną zasadę, o której kandydaci bardzo często zapominają, stanowi aktywne słuchanie. Wychodzimy z założenia, że ta umiejętność jest nam dana wraz ze zmysłem słuchu. Nic bardziej mylnego. Oprócz tego że słyszymy naszego rozmówcę, musimy dodatkowo zinterpretować jego intencje. Czasami przecież najważniejsze informacje wyczytać można między wierszami.

Aktywne słuchanie należy połączyć z przemyślanym odpowiadaniem na pytania. Jeśli mamy wątpliwości, nie bójmy się poprosić o uściślenie, doprecyzowanie zagadnienia. Nie będzie to żadną ujmą, a pozwoli nam odpowiedzieć precyzyjnie i tak, jak oczekuje tego rekruter.

W tym miejscu warto podkreślić, że rozmowa o pracę to nie przesłuchanie – rekruter zadaje pytanie, my udzielamy odpowiedzi. Kandydaci także powinni pytać! Podczas rozmowy możemy dowiedzieć się o rzeczach, które dadzą nam przewagę nad innymi zainteresowanymi stanowiskiem osobami. Co więcej, pokazujemy w ten sposób nasze zainteresowanie firmą i specyfiką pracy.

Bardzo dobrą praktyką jest też popieranie naszych wypowiedzi konkretnymi przykładami. Jeśli mówimy, że jesteśmy skuteczni, uzasadnijmy to. Nasz atut to praca zespołowa? Opowiedzmy, w jakim projekcie się przydał. Musimy być przygotowani do potwierdzenia każdej pojedynczej umiejętności, o której wspomnieliśmy w życiorysie. Dla rekrutera nasze zachowania z przeszłości są podstawą do przewidywania, co jeszcze możemy osiągnąć.

Zasady savoir vivre na rozmowie kwalifikacyjnej


Nieważne, czy umawiamy się na randkę, czy na rozmowę o pracę – spóźnialstwo nigdy nie jest mile widziane. Przed spotkaniem z rekruterem koniecznie musimy wkalkulować możliwość utknięcia w korku lub inne nieprzewidziane wydarzenia. Nawet jeśli przyjdzie nam czekać przed budynkiem i tak warto być wcześniej. Spóźnienie oznacza brak szacunku i sugeruje, że w przyszłości możemy mieć równie lekceważący stosunek do pracy.

Podczas rozmowy pamiętajmy też o zasadach etykiety grzecznościowej. To rekruter pierwszy powinien wyciągnąć do nas dłoń na przywitanie i to on wskazuje miejsce, gdzie mamy usiąść. Używajmy poprawnego słownictwa, pamiętajmy o zwrotach grzecznościowych. Krótko mówiąc, pokażmy, że savoir vivre nie jest nam obcy.

Na koniec rozmowy warto zapytać, kiedy możemy się spodziewać wyniku rekrutacji. Jeśli znamy e-mail do osoby, z którą rozmawialiśmy, napiszmy krótką wiadomość z podziękowaniem za spotkanie.

Przestrzeganie powyższych zasad ma niebagatelny wpływ na to, czy potencjalny pracodawca dostrzeże w kandydacie profesjonalistę i osobę, z którą warto współpracować. Ważne, by podczas wywiadu prezentować pewność siebie i opanowanie. Taka postawa wymaga jednak wielu ćwiczeń. Postępowanie wedle omówionych w artykule wskazówek pozwoli nam zachować zimną krew i dobrze się zaprezentować.

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"

Polecane oferty

  • Pracownik Produkcji (generatory)

    GE POWER   Wrocław, Wrocławski Park Przemysłowy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat   5 000 - 5 500 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Czego Cię nauczymy: Pracy przy wykorzystywaniu dokumentacji technicznej Przygotowania generatora do produkcji; Malowania elementów stalowych; Montażu części generatora;
  • Specjalista Energetyk

    GE POWER   Wrocław, Fabryczna   
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Osoba zatrudniona na stanowisku Specjalisty Energetyka będzie odpowiedzialna za nadzór nad prawidłową eksploatacją urządzeń, sieci i instalacji energetycznych. W ramach pełnionej funkcji Specjalista Energetyk będzie przygotowywał analizy oraz planował zadania mające na celu obniżenie...
  • Elektromonter Liniowy z doświadczeniem

    Victor Energy Sp. z o.o.   Szwecja   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Opis stanowiska praca na terenie SZWECJI w systemie 3/1 (3 tygodnie w Szwecji, 1 tydzień w Polsce - wolne), umowa o pracę w Polsce, oddelegowanie (A1) do Szwecji, praca przy naciągach sieci WN i NN, stawka 223-268 SEK godzinowo, wypłacane diety służbowe, 160 godzin/miesiąc.
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.