Praca.pl Poradniki Produkcja
Którym inżynierom najłatwiej znaleźć pracę?

Którym inżynierom najłatwiej znaleźć pracę?

 
Którym inżynierom najłatwiej znaleźć pracę?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, przeanalizowaliśmy ogłoszenia rekrutacyjne serwisu Praca.pl i zapytaliśmy kilku ekspertów z branży. Oto wnioski dotyczące branży inżynieryjnej i jej perspektyw na najbliższe lata.

 

Liczba ogłoszeń w branży rośnie. Których inżynierów poszukuje się najbardziej?


|Analiza ogłoszeń rekrutacyjnych opublikowanych w serwisie Praca.pl w 2016 roku pokazuje wzrost zainteresowania zatrudnianiem inżynierów. Liczba ogłoszeń kierowanych do inżynierów w 3. kwartale 2016 roku jest aż dwukrotnie wyższa niż w tym samym okresie poprzedniego roku (wzrost o 207%).

 

Kto był najbardziej poszukiwany? TOP 10 specjalizacji:*


1. inżynier ds. testów
2. inżynier konstruktor
3. inżynier ds. jakości
4. inżynier procesu
5. inżynier ds. sprzedaży
6. inżynier ds. jakości oprogramowania
7. inżynier automatyk
8. inżynier elektryk
9. inżynier projektu
10. inżynier serwisu
*na podstawie analizy ogłoszeń serwisu Praca.pl 3Q 2016

 

Rozwój branży – w których obszarach rośnie ilość pracy dla inżynierów?


Stanowiska, w których nastąpił najmocniejszy wzrost liczby ogłoszeń to:

•    inżynier systemu,
•    inżynier budowy,
•    inżynier elektryk,
•    inżynier serwisu,
•    inżynier ds. utrzymania ruchu.

Stanowiska te związane są z rozwojem dużych, międzynarodowych korporacji w Polsce, które inwestując w personel, zapewniają sobie w ten sposób przewagę konkurencyjną. Polska nadal jest krajem, w którym każdego roku uczelnie techniczne kończy ogromna liczba młodych ludzi o ogromnym potencjale. Na uwagę zasługuje zwiększenie się liczby ofert dla inżynierów budownictwa oraz utrzymania ruchu.

 

Elektrotechnika, elektronika, automatyka i mechanika w natarciu


Najmniej zmartwień o pracę mają zarówno absolwenci, jak i specjaliści z takich obszarów jak elektronika, automatyka i robotyka czy mechanika. Potwierdza to zarówno obserwacja ogłoszeń rekrutacyjnych, jak i bezpośrednia perspektywa pracodawców. Natalia Gierach, starszy specjalista ds. rekrutacji w ABB opisuje: Ze względu na dużą różnorodność grup produktowych ABB poszukujemy inżynierów o różnych profilach. Prowadzimy rekrutacje do działów takich jak projektowanie, serwis, sprzedaż, R&D, produkcja, IT.

 

W Enercon Services Poland sp. z o.o. poszukiwane są osoby z wykształceniem z zakresu mechaniki i elektryki, ale jednocześnie Dominika Korn, HR Generalist, podkreśla, że: Specjalizacja jest tu rzeczą drugoplanową ze względu na prowadzony przez nas rozbudowany system wdrożenia i szkolenia nowych pracowników. Wyjazdy szkoleniowe realizowane są też poza krajem – na terenie Unii Europejskiej. To dwutygodniowy wyjazd w całości opłacany przez firmę, który jest obowiązkowym elementem wdrożenia nowego pracownika.

 

Nowe stanowiska w inżynierii


W branży pojawiają się też nowe stanowiska wymagające nieco innych specjalizacji czy umiejętności. Najczęściej związane są z branżą IT. Wśród ogłoszeń, które w 2016 roku pojawiły się w serwisie Praca.pl, na uwagę zasługują dwa stanowiska:

 

- inżynier DevOps


DevOps to nowy model tworzenia oprogramowania we współpracy między developerami a administratorami i osobami od eksploatacji. Dzięki tej metodologii oprogramowanie może powstawać szybko i jest elastyczne w przypadku konieczności wprowadzania zmian. Metodologię tę cenią sobie przede wszystkim takie sektory jak bankowość, e-commerce, telekomunikacja, media oraz środowiska produkcyjne. Metodologię DevOps stosuje coraz więcej firm, zatem potrzebni są specjaliści, którzy ją rozumieją, potrafią wdrażać i nią zarządzać. Od kandydatów na specjalistów w tym zakresie oczekuje się różnorodnych umiejętności – od znajomości języków skryptowych, podstaw administracji, znajomości kontenerów aplikacyjnych po doświadczanie we wdrażaniu aplikacji, konfiguracjach, monitoringu systemów. Metodologia jest nowa, zatem specjalistów niewielu – to świetna opcja dla tych, którzy dopiero zaczynają bądź chcą rozszerzyć swoje kompetencje.

 

- inżynier wirtualnej rzeczywistości


Inżynier wirtualnej rzeczywistości (VR Engineer) to specjalista, który zajmuje się projektowaniem rozwiązań przy użyciu języków umożliwiających programowanie nie tylko aplikacji, ale też urządzeń. Odpowiada także za ich wprowadzenie do komercyjnego zastosowania pod względem informatycznym. Konieczna jest znajomość określonych języków programowania i technologii (np. c/C+, Unity czy Unreal), wiedza z obszaru projektowania grafiki 3D oraz znajomość języka angielskiego w stopniu bardzo dobrym. Specjaliści zatrudniani są nie tylko w Polsce, ale również za granicą (nierzadko w formie pracy częściowo zdalnej). Pracy w tym obszarze będzie coraz więcej, bo świat VR dopiero się rozwija. Mówi się, że praca w tym obszarze będzie zbliżona do pracy na stanowisku inżyniera oprogramowania – tyle, że musi uwzględniać inne urządzenia. Do VR sięga nie tylko przemysł growy , ale również motoryzacja czy budownictwo.

 

Inżynier – tylko z językami


Dla inżynierów niezwykle ważnym elementem edukacji powinien być obecnie rozwój kompetencji językowych. Wiele firm zatrudniających inżynierów to międzynarodowe korporacje, w których wymiana i współpraca multikulturowa jest na porządku dziennym.

 

Szkolenia i komunikacja wewnętrzna w naszej firmie odbywają się po angielsku. Pracownicy mają też możliwość uczestnictwa w szkoleniach międzynarodowych, poza granicami kraju, a mając dostęp do tych samych standardów, technologii i materiałów co ich koledzy w innych krajach, nierzadko z powodzeniem aplikują na równorzędne stanowiska również w innych krajach Unii Europejskiej w ramach naszych struktur. Jeśli tylko pracownik osiąga dobre wyniki i jest na tyle mobilny – nasza firma umożliwia relokację – wyjaśnia Dominika Korn, HR Generalist Enercon Services Poland sp. z o.o.


Enercon czy ABB to nie jedyne firmy zatrudniające inżynierów, w których języki obce są tak ważne. Analiza ogłoszeń rekrutacyjnych opublikowanych w serwisie Praca.pl ujawnia, że znajomości przynajmniej języka angielskiego oczekuje większość dużych pracodawców.

 

Praca dla młodych czy dla doświadczonych?


W dużych firmach o szerokim profilu szuka się zarówno doświadczonych osób, jak i tych, które dopiero można przyuczyć. Jesteśmy otwarci zarówno na osoby z doświadczeniem zawodowym, jak i na młodych ludzi, świeżo po studiach.

 

Przez osoby z doświadczeniem rozumiemy kandydatów z minimalnie dwuletnim doświadczeniem na podobnym do poszukiwanego stanowisku. Z drugiej strony zależy nam także na młodych inżynierach, wchodzących na rynek pracy. Chcemy, by z naszą pomocą szybko odnaleźli się w pracy w dużej firmie, w międzynarodowym środowisku. Dlatego ważne jest, żeby kandydaci, poza wiedzą techniczną, byli otwarci na nowe doświadczenia, posiadali kompetencje takie jak praca zespołowa czy umiejętność szybkiego uczenia się – wyjaśnia Natalia Gierach, starszy specjalista ds. rekrutacji w ABB.

Poszukiwane są również osoby z doświadczeniem, choć tu oferty pracy są już znacznie bardziej wymagające, jednostkowe. Aktualnie intensywnie poszukujemy inżyniera procesu z dużym, minimum 5-letnim doświadczeniem w firmie produkcyjnej – opisuje Olga Grabowska, HR Manager z firmy Sivantos. Musi to być osoba, która zna i potrafi zastosować metodykę Lean, Six Sigma, 5S i będzie w stanie wspierać produkcję od strony procesowej. To pełne wyzwań, ciekawe stanowisko dla naprawdę doświadczonego specjalisty z proaktywnym i innowacyjnym potencjałem.

 

Inżynierowie z mniejszymi możliwościami zatrudnienia


Z analiz ogłoszeń w serwisie Praca.pl 3Q 2016 wynika, że ogólnie mniejszym zainteresowaniem pracodawców w 2016 roku (w porównaniu do 2015 roku) cieszyły stanowiska:

•    inżynier ds. testów,
•    inżynier ds. wsparcia technicznego,
•    inżynier spawania,
•    inżynier produktu.

Oczywiście, stanowisko inżyniera produktu oraz ds. testów to nadal jedne z najpopularniejszych obszarów pracy dla inżynierów, dlatego pracy w tym obszarze nadal jest mnóstwo, niemniej jednak spadek liczby ogłoszeń w tych obszarach może sugerować, że nowym osobom w branży dostać się do niej może być nieco trudniej. Trend zmniejszonych poszukiwań pracowników może też oznaczać zahamowanie branży bądź przeniesienie pracy na inne stanowiska. Dzieje się tak np. w obszarze testów, gdzie w większej mierze szuka się po prostu specjalistów ds. testów, niekoniecznie z tytułami inżynierskimi.

 

Branża techniczna otwarta również na specjalistów


W produkcji i inżynierii sporo pracy jest również dla osób bez dyplomu inżyniera. Poszukiwani są technicy z wykształceniem średnim oraz magistrzy.

Ze względu na specyficzny profil produkcji do pracy w Sivantos poszukujemy głównie techników akustyków i protetyków słuchu. Od lat współpracujemy z Instytutem Akustyki Uniwersytetu Poznańskiego, aktualnie pogłębiamy współpracę, w ramach której prowadzić będziemy praktyki, staże i zatrudniać absolwentów. Ze względu na dynamiczny rozwój firmy od dłuższego czasu zatrudniamy techników produkcji, potencjalny kandydat musi charakteryzować się dużą sprawnością manualną, zmysłem technicznym oraz umiejętnością wizualizacji projektów w przestrzeni. Chętnie zatrudniamy na tych stanowiskach elektromonterów i elektryków. W laboratoriach świetnie radzą sobie również kobiety – Olga Grabowska, HR Manager, Sivantos.

Więcej artykułów "Produkcja"

Polecane oferty

  • Pracownik sezonowy

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen (Niemcy)   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: sadzenie, zbiór, pakowanie, sortowanie, mycie warzyw; praca na polu i na hali (w zależności od rodzaju pracy) Praca sezonowa - sadzenie, zbiór warzyw od kwietnia 2024 Wymiar pracy: sezonowa umowa o pracę. Opis stanowiska: praca odbywa się w systemie akordu grupowego,...
  • Pracownik Działu Utrzymania Ruchu

    Drobex-Agro Sp. z o.o.   Makowiska (pow. bydgoski, gm. Solec Kujawski), Makowiska 12    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków prace związane z utrzymaniem w ruchu maszyn i urządzeń; praca w systemie 4-brygadowym;
  • Ustawiacz maszyn (Setter)

    ManpowerGroup   Mirków    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zadania: Ustawianie i przezbrajanie maszyn (automatów, robotów) przy linii montażowej; Wsparcie pracowników linii przy usuwaniu błędów i awarii; Współpraca z działem utrzymania ruchu; Poszukujemy osoby która: Ma doświadczenie w pracy z maszynami poprodukcyjnymi Ustawiała parametry i...
  • Kontroler jakości

    Euroser Dairy Group   Błonie, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Pracując na tym stanowisku będziesz odpowiedzialny/-a za: monitorowanie punktów kontrolnych (CP) i krytycznych punktów kontroli (CCP) wyznaczonych na zakładzie, weryfikowanie prawidłowości i archiwizacja zapisów prowadzonych w obszarach produkcyjnych i magazynowych, kontrolowanie...
  • KGL S.A.
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   6 000 - 6 500 zł brutto/mies.
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: wsparcie procesu produkcji poprzez wykonywaniu prac około-produkcyjnych: paletowanie i owijanie kartonów, porządek na hali produkcyjnej; po przeszkoleniu i awansie – obsługa maszyn produkcyjnych; prowadzenie dokumentacji produkcyjnej; bieżąca kontrola jakości...
  • Operator maszyn CNC (m/k)

    Trenkwalder   Świdnica    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Główne zadania na stanowisku pracy: obsługa maszyn sterowanych numerycznie (CNC), kontrola wyrobu zgodnie z Planem Kontroli, sterowanie procesem zgodnie z zasadą SPC (Statystyczna Kontrola Procesu), obsługa narzędzi pomiarowych właściwych dla stanowiska, produktu i operacji, przestrzeganie...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!