Farmaceuta <> aptekarz

 
Farmaceuta <> aptekarz

1. Jak ciężka jest droga farmaceuty do uzyskania tytułu?


Studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym trwają pięć i pół roku. Ostatni semestr to obowiązkowa praktyka w aptece, po której nabywamy prawo do wykonywania zawodu farmaceuty w aptece.
Studia farmaceutyczne wymagają systematyczności. Program przewiduje wiele zajęć praktycznych, szczególnie dużo czasu spędza się w laboratoriach chemicznych. Dużym plusem będzie ukończenie liceum o profilu biologiczno-chemicznym, gdzie program tych dwóch przedmiotów jest rozszerzony, a liczba godzin lekcyjnych dużo większa.

 

2. Czy można pracować w farmacji już w trakcie studiów?


Łączenie studiów farmaceutycznych z pracą związaną z tym kierunkiem studiów nie jest łatwe do pogodzenia. Pomijając ilość pracy, jaką student musi wykonać na uczelni i w domu w związku z zajęciami i przygotowaniem do nich, dochodzi fakt braku możliwości pracy w aptece przed uzyskaniem prawa do wykonywania tego zawodu. Jedną z możliwości są staże zawodowe w firmach produkujących leki, suplementy diety oraz kosmetyki. Sama pod koniec studiów, gdzie liczba zajęć jest mniejsza niż na pierwszych semestrach, ukończyłam staż w firmie produkującej leki w dziale zajmującym się kontrolą jakości i opracowywaniem nowych postaci leków. Dało mi to możliwość skonfrontowania wiedzy teoretycznej z praktyczną, a także możliwość poznania jednej z dróg kariery, jaką mogłabym podążyć w przyszłości.

 

3. Jak może rozwijać się kariera farmaceuty? Czy praca w aptece to szczyt marzeń?


Najwięcej miejsc pracy czeka na absolwenta farmacji w aptekach, ale to niejedyna droga, jaką może podążać młody farmaceuta. Jedną z możliwości jest wspomniana wyżej praca w firmach wytwarzających leki, suplementy diety oraz kosmetyki. Wachlarz stanowisk w tych firmach, na których farmaceuci się świetnie sprawdzają, jest bardzo szeroki. Wystarczy wymienić tylko kilka możliwych ścieżek kariery: przedstawiciel medyczny lub handlowy, specjalista w dziedzinie rejestracji leków, specjalista opracowywania nowych preparatów czy kontroli jakości. Farmaceuci są również poszukiwani przez hurtownie farmaceutyczne oraz firmy zajmujące się przeprowadzaniem badań klinicznych.

 

4. Jakie kompetencje są ważne w pracy farmaceuty?


Systematyczność i dokładność na pewno należą do jednych z najważniejszych. Zawód farmaceuty wymaga ciągłego zdobywania wiedzy i bycia na bieżąco z nowymi preparatami leczniczymi, nowymi wytycznymi w medycynie, a także z częstymi zmianami w obowiązującym prawie farmaceutycznym. Umiejętności interpersonalne oraz empatia szczególnie cenione są w pracy w aptece, gdzie kontakt z pacjentem jest bardzo ważną częścią pracy farmaceuty.

 

5. Co jest dla Pani najbardziej satysfakcjonujące w pracy?


Na pewno każdy wracający do zdrowia, uśmiechnięty pacjent, który zajrzy do apteki, żeby podziękować za poradę, która mu pomogła. To miłe przeżycie, które uświadamia mi, jak ważną i dająca dużo satysfakcji pracę wykonuję.

Agata Rzekanowska-Sieja
mgr farmacji, specjalista farmacji aptecznej


Więcej artykułów "Medycyna, biotechnologia, farmacja"

Polecane oferty

  • Handlowiec

    Praca.pl Sp. z o.o.   Gdańsk    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Wymagania: gotowość do pracy zmianowej; znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie B-2 sprawna obsługa komputera, w szczególności programów biurowych; umiejętność profesjonalnej komunikacji i nawiązywania relacji; świetne umiejętności organizacyjne;
  • Asystentka stomatologiczna / Asystent stomatologiczny

    Praca.pl Sp. z o.o.   Gdańsk    praca stacjonarna
    asystent  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Wymagania: umiejętność pracy ze stomatologiem "na cztery ręce" otwartość na podwyższania swoich kwalifikacji zawodowych; sumienność, dokładność i rzetelność; umiejętność pracy w zespole; doświadczenie w pracy z chirurgiem i / lub uprawnienia higienistki stomatologicznej jako dodatkowy atut;
  • Opiekun Medyczny (Punkt Pobrań)

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    8 godz.
    Zapraszamy do współpracy osoby posiadające dyplom Opiekuna Medycznego z uprawnieniami do pobierania krwi. Proponujemy współpracę w punkcie pobrań w Centrach Medycznych LUX MED na terenie Warszawy. Nasze oczekiwania wobec Ciebie: wykształcenie min. średnie ukończona policealna szkoła...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    LUX MED Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański, Al. Grunwaldzka 347    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa zlecenie  część etatu
    8 godz.
    Praca w Centrum Medycznym LUX MED przy Al. Grunwaldzkiej 347. Chętnie podejmiemy współpracę z pielęgniarkami i pielęgniarzami na popołudnia. Możliwy grafik od godziny 13.00. Poszukujemy osoby do wykonywania EKG, prób wysiłkowych, zakładania holterów, wypisywani recept, iniekcji i...
  • Koordynator / Koordynatorka Zespołu Pielęgniarskiego

    LUX MED Sp. z o.o.   Szczecin, ul. Odzieżowa 12a    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    U nas będziesz odpowiedzialny/odpowiedzialna m.in za: koordynację pracy zespołu pielęgniarskiego; sporządzanie i zarządzanie grafikiem czasu pracy; zapewnienie sprawnej i profesjonalnej obsługi Pacjenta zgodnie z obowiązującymi standardami w firmie; nadzór nad prowadzoną dokumentacją...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz (POZ)

    LUX MED Sp. z o.o.   Wrocław, Stare Miasto, ul. Ks. Piotra Skargi 3    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    Praca w punkcie szczepień w Centrum Medycyny LUX MED przy ul. Ks. Piotra Skargi 3 we Wrocławiu. Zapraszamy do aplikowania już dziś! Nasze oczekiwania wobec Ciebie: wykształcenie min. średnie medyczne wraz z ukończonym kursem środowiskowo-rodzinnym - lub ukończone studia magisterskie na...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!