– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.
Lista stanowisk - Opiekunka Dziecięca
Opiekunka Dziecięca
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Opiekunka dziecięca jak sama nazwa wskazuje zajmuje się dziećmi, wychowując je, dbając o ich bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój. W tym celu musi nawiązać z dzieckiem kontakt zarówno werbalny jak i pozawerbalny. Opiekunka powinna jak najlepiej poznać powierzone jej dzieci, a w szczególności ich tempo rozwoju, zachowania oraz charakter.
Do zadań opiekunki mogą należeć takie czynności jak: dbanie o higienę dziecka, zapewnienie mu posiłków, zapewnienie rozrywki, zabieranie na spacery, dbanie o rozwój poszczególnych umiejętności dziecka. Ponadto opiekunka może dbać o wygląd i czystość pomieszczenia, w którym przebywa dziecko.
W niektórych sytuacjach opiekunka musi dzieciom zastąpić najbliższych. Może tak się dziać np. w domach małego dziecka czy w szpitalach. Opiekunka bierze wtedy odpowiedzialność za opiekę nad dzieckiem, pielęgnację i wychowanie.
WARUNKI PRACY
Opiekunka pracuje w budynku i na wolnym powietrzu. Obok instytucji takich jak domy dziecka, żłobki czy szpitale może pracować w domu u rodzin z małymi dziećmi. Ta forma opieki nad dziećmi jest coraz bardziej popularna i powoli wypiera tradycyjne żłobki, gdyż pozwala na bardziej indywidualne i troskliwe podejście do dziecka. Opiekunka właściwie przez cały czas wykonywania swojej pracy ma kontakt z ludźmi, a w szczególności z dziećmi. W wykonywaniu swoich obowiązków może współpracować z takimi specjalistami jak lekarz, psycholog, pedagog, logopeda.
Godziny pracy opiekunki zależą od miejsca zatrudnienia. W placówkach, gdzie dzieci pozostają tylko przez określony czas w ciągu dnia również i opiekunka ma stałe godziny pracy. Jeżeli natomiast dzieci przebywają w placówce przez całą dobę, jak np. w szpitalu czy domu dziecka, to opiekunka pracuje w systemie zmianowym, również w dni wolne od pracy. Jeszcze inaczej wygląda sprawa w przypadku zatrudnienia opiekunki przez rodzinę. Wtedy czas pracy opiekunki jest zazwyczaj dostosowany do godzin, w których rodzice przebywają poza domem.
Zawód opiekunki jest bardzo odpowiedzialny. Jest ona odpowiedzialna zarówno za zdrowie, bezpieczeństwo jak i kształtowanie osobowości dziecka. W związku z tym rodzice powierzając jej swoje dzieci muszą darzyć ją bezwzględnym zaufaniem.
WYMAGANIA
Istotą pracy opiekunki jest przebywanie z dziećmi. W tym celu musi potrafić nawiązać z nimi swobodny kontakt i zdobyć ich zaufanie. Opiekunka musi jak najlepiej poznać dziecko, zrozumieć jego potrzeby i oczekiwania, a także problemy i obawy. W pracy musi starać się podejść do dziecka indywidualnie. Ponadto powinna wykazywać się cierpliwością. Wskazane jest też nieokazywanie negatywnych emocji. Dobry refleks, spostrzegawczość i szybkość reakcji pozwolą na uniknięcie niebezpiecznych sytuacji.
Może się okazać, że opiekunka będzie się zajmować nie jednym, ale kilkoma dziećmi. Wtedy wymagana jest umiejętność pracy w szybkim tempie oraz wykonywania kilku czynności jednocześnie. Ponadto ważną cechą jest zdolność do koncentracji oraz podzielności uwagi.
Opiekunka musi być sprawna fizycznie, gdyż pracując z dziećmi najczęściej będzie stać lub chodzić. Ponadto swym wyglądem musi wzbudzać u dzieci pozytywne reakcje. Nie może mieć widocznych okaleczeń ciała. Ponadto musi mieć dobry słuch i wzrok. Przeciwwskazaniem są wady wymowy oraz nosicielstwo chorób zakaźnych.
WARUNKI PODJĘCIA PRACY
W zasadzie opiekunką może być każda odpowiedzialna i troskliwa kobieta. W przypadku poszukiwania pracy w placówkach budżetowych wskazane jest posiadanie odpowiedniego przygotowania merytorycznego. Wskazane jest ukończenie szkół, studiów, kursów i szkoleń przygotowujących do pracy i opieki nad dziećmi. Opiekunki zatrudniane przez osoby prywatne nie muszą mieć specjalnych kwalifikacji, gdyż z reguły dla pracodawców ważniejsze są umiejętności praktyczne.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Opiekunki dziecięce mogą znaleźć pracę w sferze budżetowej lub u osób prywatnych. W pierwszym przypadku miejscem pracy mogą być żłobki, przedszkola, domy małego dziecka, domy matki i dziecka, szpitale.
ZAROBKI
Pensje opiekunek dziecięcych zatrudnionych w sferze budżetowej nie są wysokie. Plasują się w okolicy 1300 zł - 1600 zł. Nieco lepiej jest w przypadku zatrudnienia przez osoby prywatne, jednak w tej sytuacji trudniej o pełny etat. Tu raczej preferowana jest stawka dzienna lub godzinowa.
Najnowsze artykuły
Kobiety coraz silniejsze w biznesie
Urlop okolicznościowy na ślub dziecka
Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.
Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog
Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.
Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki
Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!
Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?
7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.
Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?
– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?