Lista stanowisk - Audytor energetyczny

Polecane oferty - Energetyka / Elektronika

  • Specjalista ds. efektywności energetycznej

    THESAR Systemy Informatyczne Sp. z o.o.   mazowieckie    praca zdalna / hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 dni
    Osoba zatrudniona na tym stanowisku będzie świadczyła usługi w ramach outsourcingu na rzecz naszego Klienta - wiodącej na rynku firmy z branży telekomunikacyjnej. Realizowane zadania: Czynny udział w dekarbonizacji infrastruktury Klienta poprzez wdrażanie rozwiązań zwiększających...

Audytor energetyczny

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Audytor energetyczny to specjalista odpowiedzialny za przeprowadzanie audytu energetycznego, czyli procedury mającej na celu ustalenie profilu zużycia energii nieruchomości lub instalacji przemysłowej, stwierdzenie opłacalności rozwiązań oraz proponowanie modernizacji mających na celu optymalizację zużycia energii. Audytor energetyczny ocenia w szczególności systemy oświetlenia, ogrzewania, zaopatrzenia w ciepłą wodę, izolacji termicznej i wentylacji danego obiektu. 

AUDYTOR ENERGETYCZNY – JAK ZOSTAĆ? UPRAWNIENIA

Kandydat na audytora powinien mieć wykształcenie techniczne w zakresie energetyki, budownictwa, inżynierii środowiska. Wiedzę dotyczącą źródeł i dostawy energii, niezbędną do realizacji zadań, można zdobyć na studiach kierunkowych (preferowane), a także na specjalistycznych kursach. Co więcej, pracodawcy poszukują osób bardzo dobrze znających zagadnienia związane z prawem energetycznym. 

Niezbędna jest znajomość pakietu biurowego i innego oprogramowania branżowego. Zwykle wymaga się także prawa jazdy kat. B – audytorzy energetyczni często odbywają bowiem podróże służbowe, pracują w terenie. 

Wśród kompetencji miękkich warto wymienić:

  • samodzielność, 

  • bardzo dobrą organizację pracy, 

  • wysoką etykę pracy, 

  • rozwinięte zdolności komunikacyjne, 

  • rzetelność, 

  • spostrzegawczość. 

Zawód audytora energetycznego nie jest regulowany – od kandydatów nie wymaga się uzyskania uprawnień.

AUDYTOR ENERGETYCZNY– JAK WYGLĄDA PRACA W TYM ZAWODZIE?

Zgodnie z prowadzoną przez Departament Rynku Pracy Klasyfikacją zawodów i specjalności do niektórych kluczowych zadań w pracy audytora energetycznego należy:

  • dokonywanie oceny stanu ochrony cieplnej budynku (...),

  • określenie wielkości przepływu powietrza wentylacyjnego oraz solarnych i wewnętrznych zysków ciepła;

  • dokonywanie oceny systemu ogrzewania i zaopatrzenia w ciepłą wodę, stanu i sprawności elementów systemu grzewczego (...) oraz stanu i sprawności elementów systemu zaopatrzenia w ciepła wodę użytkowa;

  • dokonywanie oceny systemu wentylacji i klimatyzacji z uwzględnieniem wymagań ochrony przeciwpożarowej i akustycznej;

  • dokonywanie oceny instalacji oświetleniowej budynku: systemów oświetlenia dziennego, możliwości sterowania systemem oświetleniowym zmniejszające zużycie energii na oświetlenie;

  • sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej audytowanego budynku, posługując się specjalistycznymi programami komputerowymi;

  • opracowywanie analiz opłacalności przedsięwzięcia termomodernizacyjnego (...).

ILE ZARABIA AUDYTOR ENERGETYCZNY?

Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, specjaliści ds. energetyki – do jakich zaliczają się także audytorzy energetyczni – mogą liczyć na zarobki rzędu około 5-8 tys. zł brutto. Mediana płacy specjalistów wynosi 6250 zł brutto miesięcznie. 

AUDYTOR ENERGETYCZNY – KARIERA ZAWODOWA

Audytorzy energetyczni mają możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji. Specjalistyczne szkolenia często są organizowane przez pracodawców. 

AUDYTOR ENERGETYCZNY – PERSPEKTYWY PRACY

Stanowisko to funkcjonuje przede wszystkim w przedsiębiorstwach z branży energetycznej i OZE. Specjaliści wykonują także zlecenia na potrzeby innych gałęzi przemysłu, a także budownictwa i urbanistyki.

Praca Audytor energetyczny
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Employee experience – czym jest? Jakie ma zalety?

Employee experience – czym jest? Jakie ma zalety?

Zadowolony pracownik to zmotywowany pracownik, który bierze odpowiedzialność za to, co robi i chce się rozwijać w firmie. Jest kilka sposobów na zbudowanie zespołu skutecznych i lojalnych pracowników. Kluczem do sukcesu może być pozytywny employee experience. Wyjaśniamy, co kryje się pod tym pojęciem i na jakie aspekty zarządzania zasobami ludzkimi warto zwrócić uwagę w swojej firmie. 

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

– W społeczeństwie dominują dwie postawy. Z jednej strony wiemy, że otyłość to choroba, z drugiej leczymy ją stwierdzeniem, że trzeba wziąć się w garść. To trochę jak z depresją. Też wiemy, że jest chorobą, a i tak nie brakuje rad w stylu: „wyjdź na spacer, uśmiechnij się do słońca” – zauważa Katarzyna Kucewicz. Psycholog wyjaśnia, jak waga definiuje nas w pracy i wpływa na rozwój kariery.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Współpracownik przypisuje sobie moje sukcesy – jak reagować?

Współpracownik przypisuje sobie moje sukcesy – jak reagować?

Czy zdarzyło Ci się z niedowierzaniem słuchać w czasie spotkania z szefem, jak Twój współpracownik przypisuje sobie wszystkie zasługi za pracę, którą to Ty wykonałeś i zbiera za nią pochwały? Zamiast dusić w sobie poczucie niesprawiedliwości, bądź asertywny –  reaguj i ustal przejrzyste zasady współpracy. Doradcy zawodowi tłumaczą, jak się zachować, gdy ktoś przypisuje sobie nasze sukcesy.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.