Praca.pl Poradniki List motywacyjny
Jak napisać list motywacyjny o przyjęcie do pracy, by zwiększyć swoje szanse

Jak napisać list motywacyjny o przyjęcie do pracy, by zwiększyć swoje szanse

 
Jak napisać list motywacyjny o przyjęcie do pracy, by zwiększyć swoje szanse

List motywacyjny stanowi jeden z dokumentów, które muszą przygotować osoby poszukujące pracy. Uzupełnienia CV i ma przekonać rekruterów, że to właśnie jego autor jest najlepszym kandydatem na oferowane przez firmę stanowisko.

 

List motywacyjny – jak napisać

 

Aby powyższy cel został osiągnięty, list motywacyjny powinien posiadać odpowiednią formę i treść. Przede wszystkim należy w nim zawrzeć motywację kandydata do podjęcia danej pracy, a także opis posiadanych kompetencji i ambicji zawodowych. Najlepiej zbieżnych z celami firmy, do której się aplikuje.

 

Jeśli zastanawiasz się więc, jak napisać dobry list motywacyjny, przede wszystkim musisz uzbroić się w cierpliwość, gdyż zazwyczaj zajmuje to sporo czasu. Nie warto iść „na łatwiznę” i korzystać z uniwersalnego wzoru. Nie wnosi on bowiem wystarczająco dużo do całej aplikacji. Doświadczeni rekruterzy szybko rozpoznają gotowy szablon, co nie zadziała na korzyść kandydata. List powinien być za każdym razem sformułowany inaczej, by odpowiadać bezpośrednio na konkretną ofertę pracy.

 

Do jego napisania należy się więc odpowiednio przygotować. Trzeba dokładnie przeczytać ogłoszenie, a także dowiedzieć się jak najwięcej o firmie. Wówczas lepiej można zrozumieć potrzeby potencjalnego pracodawcy i podkreślić te umiejętności, które mogą odegrać kluczową rolę przy wyborze nowego pracownika.

 

Jak napisać list motywacyjny – treść

 

List zwykle rozpoczyna się od nawiązania do stanowiska, którego dotyczy rekrutacja, wraz z wyjaśnieniem powodów wysłania aplikacji. Następnie przychodzi czas na część główną, czyli zareklamowanie się kandydata.

 

W tym miejscu należy przedstawić dotychczasowe dokonania zawodowe i umiejętności. Podkreślić, że posiadane kompetencje czynią z ciebie najlepszego kandydata i pozwolą na efektywne wykonywanie powierzonych obowiązków.

 

Warto także podkreślić najważniejsze cechy charakteru, które prawdopodobnie będą przydatne w nowej pracy. Można na przykład przywołać przykłady konkretnych sytuacji, w których pozwoliły one na sprawną realizację zadań czy rozwiązanie zaistniałych problemów.

 

List zwykle kończy się informacją na temat dyspozycyjności i możliwego terminu ewentualnego rozpoczęcia pracy. Wspomnieć też można o gotowości rozwinięcia zawartych w aplikacji informacji podczas ewentualnego osobistego spotkania.

 

Jak napisać list motywacyjny do pracy – forma

 

Podobnie jak w przypadku CV także forma i wygląd listu motywacyjnego mają duże znaczenie dla oceniających go rekruterów. Dobrze napisany list mieści się zwykle na jednej stronie A4 – taki rozmiar jest wystarczający, by zawrzeć najważniejsze informacje.

 

Osoby z większym doświadczeniem niekiedy stosują nieco inne rozwiązanie. Oprócz CV i listu do aplikacji dołączają listę zrealizowanych projektów. W ten sposób przekazuje się potencjalnemu pracodawcy ważne informacje na temat swojej przeszłości zawodowej, a jednocześnie dokument zachowuje zwięzłą i czytelną formę.

 

Niektórzy próbują też zaskoczyć pracodawcę i przygotowują list w innej formie niż papierowa. Do rekruterów coraz częściej spływają aplikacje w postaci prezentacji multimedialnej czy w wersji wideo.

 

W ten sposób kandydaci chcą się wyróżnić spośród konkurentów i zwiększyć swoje szanse na otrzymanie przynajmniej zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Takie rozwiązania są szczególnie popularne w branżach kreatywnych (np. reklamowej, IT), gdzie mogą jednocześnie stanowić potwierdzenie umiejętności, np. graficznych.

 

Dlaczego list do rekrutera ma znaczenie

 

Dobry list motywacyjny może pomóc w otrzymaniu wymaganej pracy, ale sam w sobie nie stanowi gwarancji sukcesu. Trzeba mieć świadomość, że pierwszym dokumentem czytanym przez rekruterów jest zwykle CV. Gdy ono nie okaże się interesujące, list może wylądować w koszu nieprzeczytany.

 

Jednak gdy będzie odwrotnie i rekruter rozpocznie od listu motywacyjnego, to właśnie treść dokumentu może zadecydować, czy dany kandydat dostanie się do kolejnego etapu naboru.

Więcej artykułów "List motywacyjny"

Polecane oferty

  • JL Sp. z o.o.
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zakres obowiązków analiza budżetów kontraktów budowlanych oraz kontrola kosztów ich realizacji i zgodności z założeniami budżetowymi; analiza odchyleń w realizacji harmonogramów rzeczowo finansowych, przygotowanie prognoz finansowych; monitorowanie i kontrola wykonanych planów;...
  • JL Sp. z o.o.
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zakres obowiązków weryfikacja projektów budowlanych, analiza dokumentacji technicznej i przedmiarów robót, sprawdzanie dokumentacji technicznej pod kątem kompletności; opracowanie przedmiarów, wycen i kosztorysów na podstawie otrzymanej dokumentacji projektowej oraz jej analizy;...
  • JL Sp. z o.o.
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Opis stanowiska przygotowanie wyceny ofertowej; analiza dokumentacji projektowej; opracowanie przedmiarów i samodzielna wycena robót budowlanych; pozyskiwanie ofert na materiały budowlane i usługi podwykonawcze (przygotowywanie, wysyłanie zapytań ofertowych i wybór najkorzystniejszej oferty)...
  • JL Sp. z o.o.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Opis stanowiska 1. Zapewnienie kompleksowej obsługi zrealizowanych obiektów budowlanych w zakresie roszczeń reklamacyjnych w okresie gwarancji i rękojmi, 2. Bieżący kontakt z przedstawicielami Inwestora, Zarządcami i Wspólnotami Mieszkaniowymi, Klientami Indywidualnymi w zakresie...
  • JL Sp. z o.o.
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Opis stanowiska Koordynowanie inwestycji pod względem technicznym (sporządzanie obmiarów) Sporządzanie i rozliczanie zamówień materiałowych (koordynowanie zamówień materiałów, sprzętu, transportu i usług) Kontakty z podwykonawcami oraz uczestniczenie w rozliczaniu prac podwykonawców w...
  • Inżynier budowy

    JL Sp. z o.o.   Łomża    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Praca na obecnie prowadzonych budowach na terenie Polski Opis stanowiska Koordynowanie inwestycji pod względem technicznym (sporządzanie obmiarów) Sporządzanie i rozliczanie zamówień materiałowych (koordynowanie zamówień materiałów, sprzętu, transportu i usług) Kontakty z podwykonawcami...

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Wielkanoc tuż tuż i i większość z nas powoli przygotowuje się do świętowania: planujemy urlopy, świąteczne menu, wyjazdy. Jednak święta nie dla wszystkich oznaczają wolne od pracy i możliwość wypoczynku. Zobacz, kto pracuje w Wielkanoc i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Do Wielkanocy przygotowujemy się nie tylko w domach, ale i w miejscu pracy. Czy spotkanie okolicznościowe z pracownikami to dobry pomysł? Jak świętować razem z zespołem, który pracuje zdalnie? Wystarczy e-mail z życzeniami, czy może warto zadbać o drobne upominki dla kadry? Oto krótki przewodnik po obchodach Wielkanocy w firmie.

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, jak do biura, a jak na spotkanie z kluczowym klientem? Czy tzw. Casual Friday zwalnia z obowiązkowej koszuli? Czym się różni styl black tie od white tie? Stylistka Dorota Leszek wyjaśnia, czym jest dress code, jak go stosować oraz dlaczego ubieranie się odpowiednio do sytuacji jest tak ważne dla naszej samooceny.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.