Praca.pl Poradniki Księgowość, audyt
Dlaczego warto zacząć pracę jako audytor w BIG 4?

Dlaczego warto zacząć pracę jako audytor w BIG 4?

 
Dlaczego warto zacząć pracę jako audytor w BIG 4?

Co daje rozpoczęcie kariery w jednej z firm Wielkiej Czwórki?


Najczęściej podkreślaną korzyścią (oczywiście poza atrakcyjnymi rynkowo zarobkami, które również przyciągają młodych ludzi) jest ogromne doświadczenie praktyczne, które zdobywa młody pracownik. To po prostu szybka i intensywna szkoła praktycznego wykorzystania zdobywanych w trakcie studiów umiejętności i wiedzy.

 

Marta Zemka, dyrektor w dziale audytu KPMG w Polsce, tak opisuje te możliwości: Praca w firmie audytorskiej to opcja na zdobycie kilkukrotnie większego doświadczenia niż praca w dziale rachunkowości czy finansów mniejszych przedsiębiorstw. Wynika to z kontaktu z wieloma firmami z różnych branż. Każda firma to inna specyfika, inne standardy, inna sytuacja. Praca w audycie, choć w największej mierze dotyczy sprawozdawczości i finansów firmy, wymaga też od audytorów pochylenia się nad innymi obszarami funkcjonowania firmy i zdobycia całościowego spojrzenia. To uczy znacznie szybciej niż praca w jednej firmie.

 

Międzynarodowa kariera – realne możliwości


Tym, czego na pewno nie można odmówić firmom z BIG4, jest możliwość prawdziwie międzynarodowej kariery, która otwarta jest dla każdej zainteresowanej osoby. W KPMG mamy program Global Mobility umożliwiający kontynuowanie kariery w nowym, międzynarodowym środowisku, w jednym ze 155 krajów, w których działa firma. Oferty publikowane są przez jednostki z różnych krajów i miast na stronie internetowej wraz z wymaganiami (np. znajomości konkretnego języka), a osoby zainteresowane wyjazdem mogą zdecydować się na dwuletni kontrakt w wybranym kraju. Nierzadko są to naprawdę egzotyczne destynacje. Zawsze podaję przykład mojej bardzo dobrej koleżanki z pracy, która dwa lata spędziła w Wietnamie – opisuje Marta Zemka z KPMG.

 

Szkoła życia


Choć mówi się o tym nieoficjalnie, to praca w BIG4 jest również prawdziwą szkołą korporacyjnego życia. To najlepsze miejsce dla tych, którzy zastanawiają się, czy korporacja jest dla nich. Taka intensywność pracy, zarówno w zakresie godzin pracy w „sezonie szczytu audytowego”, jak i w obszarze ilości zadań i ich różnorodności, jest trudna do osiągnięcia w firmie z sektora MŚP. Ci, którzy rozważają pracę w dużej instytucji finansowej, zaczynając w audycie, mogą się w kilka miesięcy przekonać, czy to była dobra decyzja.

 

Dwa oblicza pracy w audycie


Czy każda osoba, która decyduje się na pracę w audycie, pozostaje związana z tym zawodem już przez całą swoją karierę zawodową? Okazuje się, że nie. Z moich obserwacji wynika, że pracownicy w audycie dzielą się na dwie grupy. Tych, którzy zaczynają, by nabyć doświadczenia i po kilku latach przechodzą do innych firm, pracując w dziale controllingu, w finansach czy sprawozdawczości, oraz tych, których audyt wciąga i którzy, nawet jeśli początkowo rozważali zmianę ścieżki kariery, zostają w audycie – wyjaśnia Marta Zemka.

 

Byłem w Big4. Mam znajomości!


Bycie pracownikiem – również byłym – jednej z firm Wielkiej Czwórki, to również korzyść związana z potencjalnym networkingiem. Wszystkie firmy wchodzące w skład BIG4 dbają o relacje z tymi, którzy już przestali pracować dla firmy, wychodząc (słusznie) z założenia, że osoby te mogą nadal pracować z firmą. W tym celu tworzone są programy dla alumnów. „Wychowankowie” firmy mogą dzięki nim nadal utrzymywać kontakt, wymieniać się doświadczeniami i podtrzymywać relacje biznesowe. W ramach programów byli pracownicy otrzymują newslettery, zaproszenia na firmowe imprezy, a niekiedy również nowe oferty pracy (co kończy się nierzadko powrotem do macierzystej firmy).

 

4 mity o rozpoczynaniu kariery w audycie (w BIG4)


1. Jeśli chcesz być audytorem, musisz zacząć budować karierę już na studiach

Każda z firm z BIG4 ma swoje programy kierowane do studentów i absolwentów, które pozwalają na zapoznanie się z pracą audytora czy spróbowanie swoich sił w różnego rodzaju konkursach. Jednak nawet jeśli przegapiłeś swój studencki czas lub dopiero po obronie dostrzegłeś te możliwości, to nic straconego. Wielka Czwórka przyjmuje również absolwentów, którzy mają doświadczenie w innych obszarach – rachunkowości czy finansach. Warto jednak pamiętać, że BIG4 to naprawdę top topów i jeśli przez pięć lat studiów nie wykazałeś się żadną inicjatywą do wykonywania jakiejkolwiek pracy czy praktyk, to szanse na pracę od razu u najlepszych masz jednak mniejsze.

2. Kariera w audycie jest jedynie dla osób po rachunkowości i finansach

Takich osób jest faktycznie w audycie najwięcej, ale nie są to jedyne kierunki studiów, jakie kończą audytorzy. W KPMG kierunek studiów nie jest warunkiem koniecznym, by zacząć swoją przygodę w audycie. Mamy osoby również po studiach prawniczych oraz ścisłych kierunkach takich jak fizyka czy chemia. W audycie duża część pracy to analiza, a w pracy audytora bada się nie tylko sprawozdawczość czy finanse, ale również inne obszary funkcjonowania przedsiębiorstwa, dlatego takie osoby też znajdują u nas swoje miejsce – wyjaśnia Marta Zemka.

3. Rekrutacja do pracy jest wieloetapowa i bardzo trudna

I tak, i nie. Z jednej strony faktycznie w czasie rekrutacji przeprowadzane są testy językowe, numeryczne i werbalne oraz sprawdzające wiedzę z danego obszaru, które pozwalają oszacować potencjał kandydata. Pamiętajmy, że mimo dynamicznego rozwoju firm z BIG4 chętnych do pracy jest więcej niż dostępnych stanowisk. W Wielkiej Brytanii Deloitte akceptuje zaledwie 4% kandydatów. EY – 2%*. Dostać się zatem do BIG4 nie jest łatwo. Z drugiej strony, zgodnie z trendami w rekrutacji, również Wielka Czwórka upraszcza całość procesu. Brytyjski oddział Deloitte ogłosił w tym roku, że przestaje zwracać uwagę na to, którą uczelnię ukończył kandydat, a sam proces, który jeszcze kilka lat temu zajmował 2-3 miesiące zaczyna zamykać się w 3-4 tygodniach.


*(za raportem Grant Thornton LLP)

4. Jeśli chcesz się dostać do BIG4, musisz skończyć SGH

Takie tezy można znaleźć na forach poświęconych budowaniu kariery w tym obszarze. Jak jest naprawdę? Zdecydowanie obalam ten mit – mówi Marta Zemka. Sama jestem najlepszym przykładem, bo nie ukończyłam SGH, a pracuję w KPMG od kilkunastu lat, obecnie na stanowisku dyrektora w dziale audytu. Oczywiście cenimy absolwentów tej uczelni, ale mamy w naszej firmie wielu wspaniałych ludzi, którzy ukończyli również inne uczelnie. To zaangażowanie, motywacja i predyspozycje, a nie nazwa uczelni decydują o tym, kto pracuje w KPMG – dodaje Zemka.

 

Jak się dostać do Wielkiej Czwórki?


Opcji jest kilka. Poza standardowym odpowiedzeniem na ogłoszenia rekrutacyjne regularnie publikowane w serwisach pracy oraz na stronach internetowych poświęconych karierze w BIG4, każda z firm prowadzi szeroko zakrojony program referencyjny. Pozwala on pracownikom firmy polecać do pracy swoich znajomych. Warto zatem poszukać wśród własnych znajomych osób, które już pracują w jednej z firm Wielkiej Czwórki. Dla studentów prowadzone są również programy praktyk – zarówno wakacyjnych, jak i śródrocznych. Firmy prowadzą także różnego rodzaju akcje na uczelniach.

„W KPMG prowadzimy program szkoleniowy World of Audit. To cztery 3- lub 4-godzinne spotkania ze studentami III, IV lub V roku prowadzone przez trenerów KPMG, w ramach których studenci poznają od kuchni zawód audytora. Ci, którzy ukończą World of Audit, otrzymują ofertę pracy bądź praktyk” – wyjaśnia Marta Zemka.

 

Nie zacząłem w BIG4. Czy już jest za późno?


Nie każdy zaczyna pracę w Wielkiej Czwórce, ale mimo tego, iż faktycznie zatrudnia się w tych firmach dużą liczbę absolwentów, to można dostać się do audytu, posiadając również doświadczenie zawodowe z innych firm.

 

W KPMG, choć faktycznie najwięcej mamy absolwentów, pracują również osoby, które pojawiły się na rekrutacji już z doświadczeniem pracy w biurze rachunkowym czy księgowości innej firmy i nie zaczynały swojej kariery u nas. Nie zamykamy się na takich pracowników. Szukamy przede wszystkim osób zaangażowanych, otwartych na pracę w audycie, które chcą się rozwijać – podkreśla Marta Zemka z KPMG.

Więcej artykułów "Księgowość, audyt"

Polecane oferty

  • Księgowa/Księgowy

    ManpowerGroup   Łysomice    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    Zadania: Przygotowywanie płatności w systemie bankowości elektronicznej i księgowanie wyciągów bankowych; Księgowanie faktur zakupu; Potwierdzanie i uzgadnianie sald z kontrahentami; Wyliczenie i księgowanie rezerw, wycen walutowych, rozliczeń międzyokresowych; Współudział w procesie...
  • Pracownik ds. przejściowych świadectw płatności - PŚP (zespół IRR 1/11)​

    PKP Polskie Linie Kolejowe S.A   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    Zakres zadań wykonywanych na stanowisku: prowadzenie spraw związanych z monitorowaniem realizacji projektu w zakresie kontrolingu, sporządzanie, analizowanie i weryfikowanie sprawozdań dotyczących realizacji projektu, obsługa systemu informatycznego SAP i Platformy Zakupowej w zakresie...
  • EUREA Sp. z o.o.
    specjalista mid / senior  umowa zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat / część etatu / tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Bezpośredni kontakt i negocjacje z Klientami na wybranym obszarze; Pomoc w ustalaniu indywidualnych warunków spłaty i monitorowanie płatności; Samodzielna organizacja pracy; Dbanie o pozytywny wizerunek Firmy i Wierzycieli; Aktualizowanie informacji o klientach; Terminowe raportowanie do...
  • Młodszy Specjalista ds. Kadr i Płac

    Solowski Consultancy BV   Holandia, Zeist   
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   10 000 - 12 500 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Twoja praca składa się z: Przetwarzanie danych płacowych od naszych klientów Obliczanie wynagrodzeń Składanie różnych deklaracji Wsparcie zarządu w sprawach dotyczących płac
  • Starszy Księgowy z językiem angielskim

    Praca.pl Sp. z o.o.   Wrocław    praca zdalna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Zmiana zasad GAAP zarządczych na lokalne GAAP, Regularne przeglądy i korekty księgowe, Odpowiadanie na codzienne zapytania z firm, Współpraca z właścicielami firm, zespołami finansowymi i audytorami dla wyjaśnienia problemów księgowych i audytowych. Oczekiwane...
  • Stażysta ds. wydatków i podróży z językiem niemieckim

    Praca.pl Sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    praktykant/stażysta  umowa o pracę / o pracę tymczasową  część etatu  rekrutacja online  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Opis stanowiska Pomoc zespołowi i managerowi w zarządzaniu zapytaniami o podróże/wydatki. Kontakt z pracownikami nt. zaległych płatności kartami firmowymi. Współpraca z zespołem T&E w komunikacji międzynarodowej (tłumaczenia). Szkolenie pracowników w systemie zarządzania wydatkami...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!