Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Przedsiębiorca a wypalenie zawodowe – objawy, pomoc

Przedsiębiorca a wypalenie zawodowe – objawy, pomoc

 
Przedsiębiorca a wypalenie zawodowe – objawy, pomoc

Stuprocentowe zaangażowanie, walka z pojawiającymi się trudnościami, konkurencją, zmianami przepisów, wyprzedzanie oczekiwań konsumentów i motywowanie swoich pracowników... cena, jaką płaci się za odnoszący sukces biznes, bywa ogromna i być może tylko Ty ją znasz. Początki, gdy przedsiębiorstwo buduje swoją pozycję na rynku, tworzy bazę klientów, bywają bardzo trudne, jednak nawet już jako właściciel dobrze prosperującego biznesu zwykle nie możesz spocząć na laurach. Firma, która się nie rozwija i nie reaguje na nowe warunki, zostaje w tyle i podupada. Zdarza się, że po drodze zapominasz, co właściwie chciałeś osiągnąć, rozpoczynając działalność, jakie miałeś w związku z tym marzenia, co Cię pchało do przodu. I tu pojawia się wypalenie przedsiębiorcze. Syndrom dotykający zarówno początkujących przedsiębiorców, jak i weteranów biznesu.

 

Spis treści

Czym jest wypalenie zawodowe u przedsiębiorcy?

 

wypaleniu zawodowym najczęściej mówi się w kontekście pracownika. Tymczasem problem ten dotyka również pracodawców, przedsiębiorców, osoby przytłoczone nadmiarem obowiązków związanych z prowadzeniem firmy. Poniżej najczęściej występujące objawy syndromu burnout u przedsiębiorcy.

 

  • Przemęczenie

 

Nie pamiętasz, kiedy ostatnio się wyspałeś, byłeś zrelaksowany, wypoczęty, podejrzewasz też, że właściwie nie umiesz wypoczywać. Jesteś znużony i fizycznie, i psychicznie. Trudno Ci uwolnić myśli od pracy, trzymasz rękę na pulsie nawet podczas urlopu.

 

Czytaj także: Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

 

  • Przebodźcowanie

 

Starając się być na bieżąco, jesteś przytłoczony ilością informacji, które absorbujesz, co potęguje zmęczenie i stres.

 

  • Brak zaufania do podwładnych

 

Wszystko musisz zrobić sam, bo uważasz, że tylko w ten sposób zostanie to wykonane dobrze. Delegowanie zadań jest dla Ciebie ostatecznością, a nawet wówczas nie możesz się powstrzymać, by nie weryfikować, czy wszystko zostało zrobione jak należy. W efekcie wykonujesz podwójną pracę (zlecania obowiązków i sprawdzania ich, poprawiania), jesteś przeciążony.

 

  • Depresja i stany depresyjne

 

W natłoku spraw nie masz czasu nad zastanawianiem się nad własnym stanem psychicznym, niemniej w momentach refleksji odczuwasz głównie przygnębienie, apatię, smutek, złość, a może po prostu pustkę – trudno Ci wykrzesać z siebie jakiekolwiek emocje, nie masz na nie siły.

 

  • Objawy fizjologiczne

 

Bezsenność, bóle głowy, bóle brzucha, kołatanie serca, tiki nerwowe i inne – świadczą o pozostawaniu w długotrwałym stresie.

 

  • Zaniedbywanie życia osobistego

 

Pracoholizm, brak czasu dla drugiej osoby, rodziny, ale też dla siebie. Trudno Ci zaplanować wieczór z bliskimi, bo masz poczucie, że powinieneś pracować, dopiąć jeszcze kilka spraw. Z drugiej strony nierzadko zdarza się, że faktycznie w tym czasie niewiele robisz (z powodów logistycznych czy własnego zmęczenia), co potęguje frustrację, stres, apatię i inne symptomy wyczerpania emocjonalnego. 

 

Zobacz także, jakie są objawy syndromu gotującej się żaby.

 

Syndrom wypalenia zawodowego u przedsiębiorcy – jak przezwyciężyć?

 

Pierwszym krokiem do przezwyciężenia wypalenia przedsiębiorcy jest zauważenie tego problemu. Zastanów się, od jak dawna czujesz się przytłoczony swoją sytuacją, kiedy ostatnio odczuwałeś satysfakcję i inne pozytywne emocje w związku z prowadzeniem biznesu. Czy łatwo zauważasz sukcesy firmy, czy masz wrażenie, że ciągnie się za Tobą pasmo porażek, nie pamiętasz nawet dobrych chwil? Przyjrzyj się swojej kondycji fizycznej, psychicznej. Jeśli dostrzegasz u siebie symptomy wypalenia, podejmij decyzję o zmianie – dla swojego dobra, a także dla dobra biznesu, jaki prowadzisz.

 

Przemyśl swoje priorytety. Co chcesz osiągnąć jako przedsiębiorca? Oceń realne cele, określ też, ile czasu może zająć ich realizacja, konsultuj się w tej sprawie ze specjalistami w swojej firmie. Bierz także pod uwagę, że przyspieszenie realizacji jakiegoś celu może spowolnić inne. Bądź realistą, nie można mieć wszystkiego od razu. Naucz się też dzielenia obowiązkami.

 

Deleguj pracę. Nie możesz wszystkiego robić sam. Jeśli nie ufasz podwładnym, wciąż masz wątpliwości co do ich kompetencji – po prostu sprawdź ich. Zbuduj godną zaufania kadrę, której będziesz mógł przekazać odpowiedzialność za poszczególne czynności. 

 

Naucz się odpoczywać. Jako szef firmy także masz prawo do urlopu i beztroskiego wypoczynku! Zachowanie work-life balance jest niezwykle istotne. Dzięki wytyczeniu granic między sferami swojego życia, będziesz skuteczniejszy jako przedsiębiorca, nie mówiąc o ogólnej poprawie samopoczucia czy relacji z bliskimi. 

 

Pamiętaj też, że sposób wypoczywania powinien być dostosowany do wykonywanej pracy. Spędzasz większość dnia w pozycji siedzącej, przed komputerem? Aktywność fizyczna naprawdę może pomóc Ci się rozluźnić i zregenerować siły. Załatwianie spraw biznesowych to pasmo spotkań, po codziennym gwarze, zamieszaniu, negocjacjach czy nawet kłótniach z kontrahentami i klientami pęka Ci głowa? Po pracy spróbuj znaleźć miejsce odosobnienia, w którym będziesz mógł się wyciszyć, złapać oddech, uspokoić myśli.

 

Poznaj moc nawyków. Możesz na przykład zainspirować się codzienną rutyną człowieka sukcesu, którego szczególnie cenisz. Zastanów się, jakie poranne rytuały najlepiej przygotują Cię do wyzwań, jak chciałabyś, by wyglądały Twoje wieczory, gdzie chcesz jadać lunche, ile godzin spać, kiedy i w jaki sposób zadbać o kondycję itp. Do codziennej rutyny włącz też przyzwyczajenia dotyczące zdrowego odżywiania

 

Zacznij ćwiczyć się w pozytywnym nastawieniu. Postaraj się szukać dobrych stron jakichś okoliczności. Dokładnie dobieraj doradców – nie otaczaj się wiecznymi pesymistami, postaw na realistów, ale obdarzonych wyobraźnią i kreatywnych. 

 

Zamiast załamywać ręce nad kolejną zmianą sytuacji, pytaj: czy Twoja firma może jakoś na tym zyskać? Jak możesz wykorzystać nowe okoliczności? Czy pojawia się furtka dla rozwinięcia nowego rodzaju działalności?

 

Jakkolwiek naiwnie może to brzmieć dla osoby, na której ciąży ogromna odpowiedzialność, postaraj się doceniać małe rzeczy. Duże cele osiąga się małymi kroczkami, a po drodze osiągasz wiele małych sukcesów. I to właśnie je zacznij zauważać. To nie takie trudne, na początek zacznij ćwiczyć się w koncentracji na tym, co dzieje się tu i teraz. Możesz też na koniec każdego dnia robić małe podsumowanie, w którym wymieniasz rzeczy, jakie udało się dziś zrobić, by przybliżyć firmę do założonego celu. Dostrzeganie bieżących i przewidywanie przyszłych kłopotów to bez wątpienia wartościowa cecha u przedsiębiorcy, ale naprawdę warto, by była harmonizowana umiejętnością doceniania tego, co już się ma.

 

Wypalenie przedsiębiorcze – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Co to jest wypalenie przedsiębiorcze?

 

Wypalenie przedsiębiorcze to wypalenie zawodowe, które dotyka osoby prowadzące własne firmy, pracodawców. Objawy wypalenia zawodowego u przedsiębiorcy mogą mieć charakter zarówno fizjologiczny, jak i psychiczny. Pojawiają się m.in. przemęczenie, obniżenie nastroju, bezsenność, kołatanie serca.

 

  • Jak przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu u przedsiębiorcy?

 

Żeby nie narażać się na wypalenie przedsiębiorcze, warto zadbać o równowagę między życiem prywatnym i zawodowym, a także odpowiednie formy wypoczynku. Istotne są też: umiejętność delegowania zadań, budowanie kompetentnego i godnego zaufania zespołu, wyrabianie zdrowych nawyków, dostrzeganie nawet małych sukcesów, uczenie się doceniać siebie i innych.

 

  • Gdzie znaleźć pomoc w przypadku wypalenia u przedsiębiorcy?

 

Wypalenie zawodowe, także to u przedsiębiorcy, może znacząco pogarszać jakość życia i stan psychofizyczny osoby, która na nie cierpi. Dlatego w przypadku zauważenia u siebie niepokojących objawów, warto jak najszybciej zwrócić się do specjalisty. W poradzeniu sobie z wypaleniem pomoże psycholog, psychoterapeuta, psychiatra. Można także zapytać o radę coacha zawodowego bądź doradcę biznesowego, który pomoże znaleźć nowe drogi rozwoju w zakresie kariery zawodowej i budowania pozycji firmy.

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Pracownik sezonowy

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen (Niemcy)      za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: sadzenie, zbiór, pakowanie, sortowanie, mycie warzyw; praca na polu i na hali (w zależności od rodzaju pracy) Praca sezonowa - sadzenie, zbiór warzyw od kwietnia 2024 Wymiar pracy: sezonowa umowa o pracę. Opis stanowiska: praca odbywa się w systemie akordu grupowego,...
  • Programista C/Linux (systemy wbudowane)

    NES Global Talent   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista mid / senior  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis Stanowiska: tworzenie wysokiej jakości oprogramowania dla systemów wbudowanych (embedded) pracujących pod kontrolą systemu Linux; projektowanie architektury oprogramowania dla urządzeń telekomunikacyjnych; opracowanie i implementacja algorytmów rozwiązujących konkretne problemy z...
  • Kierownik ds. kontrolingu

    Kuźnia Polska S.A.   Skoczów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Na powierzonym stanowisku Kierownik ds. kontrolingu będzie partnerem biznesowym dla zarządu spółki oraz kadry kierowniczej w tematach o charakterze kontrolingowym. Zakres odpowiedzialności: Analiza wyników finansowych firmy i wdrażanie rozwiązań optymalizacyjnych w tym obszarze Wyjaśnianie...
  • Pracownik produkcji z UDT

    Nowy Styl   Rzepedź    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: praca na stanowisku produkcyjnym w Zakładzie Przemysłu Drzewnego obsługa suwnicy i/lub ładowarki prowadzenie procesu produkcyjnego zgodnie z dokumentacją kontrola kluczowych parametrów jakościowych osiąganie ustalonych celów jakościowych, ilościowych oraz...
  • Fizjoterapeuta / Fizjoterapeutka

    LUX MED Sp. z o.o.   Szczecin    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Twoją rolą będzie: wykonywanie zabiegów z zakresu fizykoterapii i kinezyterapii; instruktaż ćwiczeń rehabilitacyjnych; prowadzenie terapii indywidualnej z Pacjentem; informowanie Pacjentów o postępach w procesie rehabilitacji; współpraca z lekarzami kierującymi Pacjentów do zespołu...
  • Kosztorysant branży drogowej

    Mosty Łódź S.A.   Łódź    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: sporządzanie kompleksowych wycen robót drogowych w oparciu o dokumentację projektową, weryfikacja dokumentacji zamówienia pod względem technicznym, samodzielne wykonanie przedmiarów na podstawie dokumentacji projektowej, pozyskiwanie ofert od podwykonawców i dostawców wraz...

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.