Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Postanowienia noworoczne dla firmy – lista pomysłów

Postanowienia noworoczne dla firmy – lista pomysłów

 
Postanowienia noworoczne dla firmy – lista pomysłów

Podsumowanie mijającego roku w przedsiębiorstwie jest ważnym elementem budowania strategii firmy na kolejne lata. To okazja, by zastanowić się nad tym, co nie wyszło, czego nie udało się zrealizować i jaki był tego powód. Jest to też idealny moment, by przeanalizować, w jakich obszarach udało się osiągnąć sukces, omówić korzystne dla przedsiębiorstwa decyzje i inwestycje oraz zastanowić się, w jakim kierunku prowadzić kolejne działania.

 

Spis treści

Czy warto robić postanowienia noworoczne?

 

Postanowienia noworoczne nie są domeną jedynie osób dążących do indywidualnej zmiany. Zarządzanie przedsiębiorstwem wymaga nieustannych obserwacji branży, rynku, ale także pracowników, metod organizacji itd. oraz wprowadzenia koniecznych zmian.

 

Postanowienia rodzące się z początkiem roku, są silniejsze i efektywniejsze niż pozostałe, które podejmujemy w innych miesiącach. Wpływ na to mają mechanizmy psychologiczne związane z momentami przełomowymi i wynikającymi z nich rytuałami. Planując zmianę od nowego roku kalendarzowego, przygotowujemy się do niej psychicznie. Przyjmujemy postawę, w której istotne są takie elementy jak mobilizacja sił, nastawienie na cel, oczekiwanie nowości. To wszystko pomaga w realizacji obranego postanowienia. Dlatego warto wykorzystać moment przełomowy, jakim jest bez wątpienia Nowy Rok, to zrobienia postanowień na kolejne miesiące. 

 

Czytaj takżeTrendy na rynku pracy 2024 – wyzwania, szanse, zagrożenia. Co nas czeka w nowym roku?

 

Postanowienia noworoczne – jak dotrzymać?

 

Jak wytrwać w postanowieniach? Przede wszystkim należy mieć świadomość, że po początkowym zapale pojawią się momenty zniechęcenia. To normalne – trudno jest nieustannie utrzymywać motywację na wysokim poziomie. Warto więc od razu przyjąć strategię działania, zwiększającą szansę na długoterminowy sukces. Dobrą strategią jest rozbijanie każdego dużego celu na liczne mniejsze zadania i przypisanie do nich terminów realizacji. Tak przygotowany grafik można powiesić w widocznym miejscu w firmie, by zawsze wiedzieć, w którym momencie realizacji planu aktualnie znajduje się zespół.

 

 

Postanowienia noworoczne – przykłady dla firm

 

  • inwestycja w kadry

 

Wspólnie z pracownikami można zastanowić się, czy dane stanowisko nie wymaga większej liczby osób lub może odwrotnie, czy jeden pracownik mógłby przyjąć nowe obowiązki, odciążając innych.

 

  • poprawa komunikacji wewnętrznej w firmie

 

Początkowo może to wydawać się mało znaczącą zmianą. Jednak skrócenie ścieżki decyzyjnej, określenie osób odpowiedzialnych za dany dział, uszczegółowienie zakresu kompetencji pozwoli szybciej podejmować ważne dla przedsiębiorstwa decyzje.

 

  • plan rozwoju pracownika

 

Jeśli pracownicy przysłowiowo stoją w miejscu, to może również przełożyć się na podobną kondycję firmy. Warto zaplanować, w jakim kierunku poszerzać kompetencje, umiejętności i potencjał pracownika tak, by jednocześnie przełożyło się to na widoczne efekty wydajności przedsiębiorstwa.

 

  • poprawa wizerunku firmy

 

Być może nasza strona internetowa, profil na portalach społecznościowych wymagają odświeżenia, odpowiedzi na pytania użytkowników czy reakcji na nieprzychylne komentarze. Warto pamiętać, że strategia rozwoju przedsiębiorstwa powinna uwzględniać to, jak o danej firmie mówi się w branży lub wśród klientów.

 

  • usprawnienie obsługi klienta

 

To niejako jeden z elementów budowania wizerunku. Szkolenia pracowników w zakresie budowania pozytywnych relacji z klientem może znacząco przełożyć się na liczbę zawieranych przez przedsiębiorstwo transakcji.

 

  • system nagradzania pracowników 

 

Zarządzanie zasobami ludzkimi wymaga wiedzy i zaangażowania. Ważne jest dobranie odpowiedniego systemu nagradzania pracowników, by ci z większym zapałem realizowali powierzone zadania. Motywowanie pracowników niekoniecznie musi opierać się na premiach finansowych. Warto to przemyśleć, opracowując strategię firmy na nadchodzący rok.

 

  • analiza kultury organizacji

 

Zaangażowanie pracowników jest między innymi wynikiem dobrej atmosfery pracy, norm panujących w zespole, sposobie zarządzania. Work-life balance, inwestowanie w spotkania integracyjne, wsparcie pracownika w rozwoju zawodowym – sprawdźmy, czy kultura organizacyjna spełnia podstawowe kryteria dobrego pracodawcy.

 

Wyciągnięcie wniosków z minionego roku, podtrzymanie lub zmiana strategii – przeanalizowanie tych aspektów prowadzenia działalności może być dla przedsiębiorstwa odświeżające i przyczynić się do jej przyszłych sukcesów.

 

Czytaj także: Postanowienia noworoczne a zmiana pracy

 

Postanowienia noworoczne dla firm – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Jakie robić postanowienia na Nowy Rok dla swojej firmy?

 

Każde przedsiębiorstwo jest inne, niemniej nowy rok kalendarzowy to dobry moment, żeby przeanalizować potrzeby i sukcesy swojej organizacji oraz zastanowić się, co warto poprawić w firmie w kolejnym roku. Postanowienia noworoczne mogą dotyczyć chociażby optymalizacji finansowej lub logistycznej, sposobu zarządzania kadrami czy wejścia na nowe rynki lub rozwinięcia lepszej strategii marketingowej, uwzględniającej korzystanie z nowych technologii.

 

  • Jak zrealizować postanowienia noworoczne dla swojej firmy?

 

Żadne życzenie nie spełni się samo. Żeby zrealizować postanowienia, warto przygotować dobry plan działania, uwzględniające kolejne etapy wykonania danego projektu. W planie wyznacz deadline'y oraz wskaż osoby odpowiedzialne za dane czynności. Na bieżąco monitoruj postępy planu.

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Technik Obiektu (K/M)

    Apleona Polska sp. z o.o.   Jawor    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Obowiązki: Utrzymanie instalacji budynkowych w stanie pełnej sprawności technicznej oraz reagowanie na bieżące potrzeby użytkowników nieruchomości; Przeglądy instalacji budynkowych oraz usuwanie awarii; Tworzenie raportów z inspekcji oraz raportów serwisowych z prac serwisowych i dodatkowych.
  • Kierownik / Kierowniczka Wydziału DevOps

    Orange Polska S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Szkolenia menedżerskie. Programy rozwojowe. Rekrutacje wewnętrzne.
  • Ślusarz

    TNS Sp. z o.o.   Niemcy      za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: prace montażowe i wykańczające wyposażenie kontenerów na ciągniki siodłowe; Wymagania: umiejętność pracy w zespole; zaangażowanie, sumienność, dyspozycyjność; umiejętność posługiwania się elektronarzędziami. Nie wymagamy doświadczenia, zapewniamy szkolenie.
  • Technik utrzymania ruchu (m/k)

    Trenkwalder   Strzegom    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    2 godz.
    Do Twoich obowiązków będzie należeć: wykonywanie planowych napraw i konserwacji maszyn produkcyjnych oraz instalacji, wykonywanie napraw, regulacji i usuwanie stanów awaryjnych powstałych podczas produkcji, analiza przyczyn awarii i podejmowanie działań zapobiegawczych, tworzenie...
  • Magazynier (m/k)

    Trenkwalder   Legnica    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    2 godz.
    Obowiązki: obsługa wózka widłowego: załadunek/rozładunek, przygotowanie wysyłek do klientów, rozmieszczanie towarów w odpowiednich miejscach, prowadzenie rejestru przepływu materiałów w systemie magazynowym, inwentaryzacja materiałów znajdujących się w magazynie.
  • Operator pras wykrawających - wykrawarek/giętarek (m/k)

    Trenkwalder   Niemcy, Mauer   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  pełny etat  rekrutacja online
    2 godz.
    Zakres obowiązków: obsługa maszyn produkcyjnych, głównie maszyn wykrawających i gnących (pras/wykrawarek/giętarek), kontrola jakości wytwarzanych produktów, dbanie o czystość stanowiska pracy, konserwacja urządzeń oraz maszyn, w tym ustawianie parametrów, prowadzenie dokumentacji produkcyjnej.

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.