Ułatwienia dla przedsiębiorców – jakie wprowadzono już zmiany
Dobrze prosperujące przedsiębiorstwa to między innymi nowe miejsca pracy, zwiększenie PKB. Dlatego też rząd pracuje na tym, by wprowadzić ulgi i ułatwienia dla nowych przedsiębiorców, a także tych, którzy prosperują na rynku od dłuższego czasu.
100 Zmian Dla Firm to pakiet ułatwień dla przedsiębiorców Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Zakłada on poprawę prawnych aspektów funkcjonowania przedsiębiorstw. Przewiduje likwidację barier administracyjnych oraz usprawnienia dla przedsiębiorstw.
Koniec z ZFSŚ dla małych firm
Przyjęty przez rząd projekt wprowadził między innymi zmiany w zakresie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Muszą go utworzyć firmy, które zatrudniają co najmniej 50 pracowników oraz co najmniej 20, a mniej niż 50 – jeżeli o utworzenie ZFŚP wystąpi zakładowa organizacja związkowa.
Przypomnijmy, że wcześniej ze wspomnianych obowiązków zwolnieni byli przedsiębiorcy, zatrudniający mniej niż 20 pracowników.
Dłuższy termin na zwrócenie się do sądu pracy
Kolejna zmiana to ujednolicenie i wydłużenie terminów na odwołanie do sądu pracy. Zamiast dotychczasowych terminów – 7 i 14 dni wprowadzono jeden – 21 dni. Termin 21 dni będzie miał zastosowanie do:
• odwołania przez pracownika do sądu pracy od wypowiedzenia umowy o pracę;
• żądania przywrócenia do pracy lub odszkodowania dla pracownika, wniesione do sądu pracy po otrzymaniu zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia;
• żądania nawiązania stosunku pracy (termin liczony od dnia doręczenia zawiadomienia o odmowie przyjęcia do pracy).
Nowe rozwiązania mają umożliwić pracownikom przygotowanie i wniesienie pozwu do sądu pracy. Termin 7 dni był zdecydowanie za krótki na wniesienia powództwa przeciwko pracodawcy.
Zasadą wypłata na konto
Dalsze ułatwienia, jakie wprowadzono do Kodeksu pracy, to odwrócenie wcześniej obowiązującej zasady odnośnie wypłaty wynagrodzenia. Regułą obecnie jest przelew wynagrodzenia na rachunek bankowy, nie zaś wypłata pieniędzy do ręki. To dostosowanie sposobu wypłaty za pracę do aktualnie obowiązujących realiów.
Świadczy o tym obecnie zapis z art. 86. § 3.: „Wypłata wynagrodzenia jest dokonywana na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy, chyba że pracownik złożył w postaci papierowej lub elektronicznej wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych”. Ułatwienia dla przedsiębiorców polegają na tym, że jeśli pracownik chce otrzymywać wypłatę do rąk własnych, musi specjalnie o to wnioskować, a stosowaną regułą jest wypłata na konto, zdecydowanie prostsza i szybsza w obsłudze dla przedsiębiorców.
Akta osobowe przechowywane 10 lat
Następna wprowadzona zmiana to skrócenie okresu przechowywania akt pracowniczych oraz umożliwienie ich gromadzenia w formie elektronicznej. Przede wszystkim radykalnemu zmniejszeniu uległ okres przechowywania akt osobowych pracownika z 50 do 10 lat, od końca roku (z uwzględnieniem odpowiednich przepisów).
Usprawnienie procedur i skrócenie czasu ich trwania z pewnością zaoszczędzi przedsiębiorstwom wiele czasu.
Ułatwienia dla nowych przedsiębiorców
Jakie są ulgi i ułatwienia dla młodych przedsiębiorców, którzy dopiero wkraczają na rynek? To przede wszystkim tak zwana ulga na start. Obowiązuje od 30 kwietnia 2018 r. Dzięki niej przez okres 6 miesięcy od rozpoczęcia wykonywania danej działalności przedsiębiorca nie musi płacić składek ZUS na ubezpieczenie społeczne (tj. emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe). Obowiązany jest tylko do regulacji ubezpieczenia zdrowotnego.