Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Jakie ułatwienia dla przedsiębiorców

Jakie ułatwienia dla przedsiębiorców

 
Jakie ułatwienia dla przedsiębiorców

Ułatwienia dla przedsiębiorców – jakie wprowadzono już zmiany

 

Dobrze prosperujące przedsiębiorstwa to między innymi nowe miejsca pracy, zwiększenie PKB. Dlatego też rząd pracuje na tym, by wprowadzić ulgi i ułatwienia dla nowych przedsiębiorców, a także tych, którzy prosperują na rynku od dłuższego czasu.


100 Zmian Dla Firm to pakiet ułatwień dla przedsiębiorców Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Zakłada on poprawę prawnych aspektów funkcjonowania przedsiębiorstw. Przewiduje likwidację barier administracyjnych oraz usprawnienia dla przedsiębiorstw.

 

Koniec z ZFSŚ dla małych firm

 

Przyjęty przez rząd projekt wprowadził między innymi zmiany w zakresie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Muszą go utworzyć firmy, które zatrudniają co najmniej 50 pracowników oraz co najmniej 20, a mniej niż 50 – jeżeli o utworzenie ZFŚP wystąpi zakładowa organizacja związkowa.


Przypomnijmy, że wcześniej ze wspomnianych obowiązków zwolnieni byli przedsiębiorcy, zatrudniający mniej niż 20 pracowników.

 

Dłuższy termin na zwrócenie się do sądu pracy

 

Kolejna zmiana to ujednolicenie i wydłużenie terminów na odwołanie do sądu pracy. Zamiast dotychczasowych terminów – 7 i 14 dni wprowadzono jeden – 21 dni. Termin 21 dni będzie miał zastosowanie do:

• odwołania przez pracownika do sądu pracy od wypowiedzenia umowy o pracę;
• żądania przywrócenia do pracy lub odszkodowania dla pracownika, wniesione do sądu pracy po otrzymaniu zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia;
• żądania nawiązania stosunku pracy (termin liczony od dnia doręczenia zawiadomienia o odmowie przyjęcia do pracy).
Nowe rozwiązania mają umożliwić pracownikom przygotowanie i wniesienie pozwu do sądu pracy. Termin 7 dni był zdecydowanie za krótki na wniesienia powództwa przeciwko pracodawcy.  

 

Zasadą wypłata na konto

 

Dalsze ułatwienia, jakie wprowadzono do Kodeksu pracy, to odwrócenie wcześniej obowiązującej zasady odnośnie wypłaty wynagrodzenia. Regułą obecnie jest przelew wynagrodzenia na rachunek bankowy, nie zaś wypłata pieniędzy do ręki. To dostosowanie sposobu wypłaty za pracę do aktualnie obowiązujących realiów.


Świadczy o tym obecnie zapis z art. 86. § 3.: „Wypłata wynagrodzenia jest dokonywana na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy, chyba że pracownik złożył w postaci papierowej lub elektronicznej wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych”. Ułatwienia dla przedsiębiorców polegają na tym, że jeśli pracownik chce otrzymywać wypłatę do rąk własnych, musi specjalnie o to wnioskować, a stosowaną regułą jest wypłata na konto, zdecydowanie prostsza i szybsza w obsłudze dla przedsiębiorców.

 

Akta osobowe przechowywane 10 lat

 

Następna wprowadzona zmiana to skrócenie okresu przechowywania akt pracowniczych oraz umożliwienie ich gromadzenia w formie elektronicznej. Przede wszystkim radykalnemu zmniejszeniu uległ okres przechowywania akt osobowych pracownika z 50 do 10 lat, od końca roku (z uwzględnieniem odpowiednich przepisów).


Usprawnienie procedur i skrócenie czasu ich trwania z pewnością zaoszczędzi przedsiębiorstwom wiele czasu.

 

Ułatwienia dla nowych przedsiębiorców

 

Jakie są ulgi i ułatwienia dla młodych przedsiębiorców, którzy dopiero wkraczają na rynek? To przede wszystkim tak zwana ulga na start. Obowiązuje od 30 kwietnia 2018 r. Dzięki niej przez okres 6 miesięcy od rozpoczęcia wykonywania danej działalności przedsiębiorca nie musi płacić składek ZUS na ubezpieczenie społeczne (tj. emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe). Obowiązany jest tylko do regulacji ubezpieczenia zdrowotnego.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Inżynier / Inspektor Spawalniczy

    JKL Holding AS   Norwegia    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Do Twoich obowiązków będzie należało: kontrola jakości wykonywanych prac; analiza dokumentacji technicznej; pisanie raportów; sprawdzenie kompetencji spawaczy;
  • Specjalista NDT

    JKL Holding AS   Norwegia    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Do Twoich obowiązków będzie należało: wykonywanie badań nieniszczących głównie metodami: UT, UT-PA, RT i MT; tworzenie raportów;
  • Specjalista / Specjalistka ds. marketingu

    SP EUROPE Sp. z o.о.   Pruszków    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista mid / senior / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    OPIS STANOWISKA: Analiza rynku, sprzedaży według regionów, segmentów rynku, produktów, marek; Aktywna promocja firmy na rynku; Informowanie klientów poprzez efektywne wykorzystanie technologii reklamowych i PR;
  • Specjalista / Specjalistka ds. kadr i płac

    ADN Akademia Sp. z o.o. Sp. k.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Pracując jako Specjalista ds. kadr i płac będziesz odpowiedzialny za cały proces związany zarówno z administracją kadrową jak i naliczaniem wynagrodzeń. Dbałość o terminową i poprawną realizacją zadań oraz bezpośredni kontakt z managerami to nasze główne cele, które wspólnie...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    LUX MED Sp. z o.o.   Wrocław, ul Fabryczna 6    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    11 godz.
    Zapraszamy do zgłaszania się już dziś. Proponujemy współpracę w ramach opieki ambulatoryjnej w Centrum Medycznym LUX MED przy ul. Fabrycznej 6 we Wrocławiu. Nasze oczekiwania wobec Ciebie:​ wykształcenie min. średnie medyczne - preferowane ukończone studia licencjackie/magisterskie na...
  • Specjalista ds. Monitorowania Procesów Posprzedażowych

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)
    11 godz.
    Twoje zadania: Cykliczne generowanie raportów i ich analiza zgodnie z ustalonym terminarzem; Bieżące raportowanie błędów w danych oraz monitorowanie statusu ich naprawiania; Monitorowanie wybranych wskaźników oraz procesów, w szczególności w zakresie wynikającym z obowiązujących...

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.