Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
ZUS – konto indywidualne dla wszystkich opłat

ZUS – konto indywidualne dla wszystkich opłat

 
ZUS – konto indywidualne dla wszystkich opłat

Numery rachunków ZUS – zmiany

 

Do końca 2017 roku każdy przelew do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych należało opłacić na osobny rachunek. W jaki sposób i gdzie wpłacać składki ZUS obecnie? W październiku 2016 roku rozpoczęły się przygotowania projektu ustawy mającej wprowadzić jedno konto dla każdego przedsiębiorcy, na które wpływają wszystkie opłaty na ubezpieczenia.


Indywidualny numer rachunku bankowego ZUS miał ułatwić życie zarówno firmom, jak i Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych. Zmiany zaczęły obowiązywać od stycznia 2018 roku. Poniżej zbiór najważniejszych informacji i kilka wskazówek, które ułatwią życie początkującemu przedsiębiorcy.

 

Konto bankowe ZUS – składki

 

Przedsiębiorcy mają indywidualne konta ZUS, na które dokonywana jest jedna wpłata na wszystkie należności. Jednym przelewem opłaca się zatem:
• składkę na ubezpieczenie społeczne,
• składkę na ubezpieczenie zdrowotne,
• składkę na Fundusz pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur pomostowych.

 

Wcześniej dla każdej składki ZUS konta bankowe były osobne. Należało za każdym razem podawać NIP, REGON lub PESEL, numer deklaracji, okres, za który wpłynie należność. Indywidualne numery kont składek ZUS to mniej obowiązków dla przedsiębiorcy i mniejsze prawdopodobieństwo pomyłek.

 

Wprowadzenie powyższych rozwiązań pozwoliło na zmniejszenie liczby dokonywanych wpłat przez płatników składek (przedsiębiorców) oraz ograniczyło ilość informacji podawanych w dokumentach płatniczych.

 

Wpłaca się całą kwotę, a następnie ZUS rozdziela składki między poszczególne fundusze. Taki sposób rozliczeń pozwala na identyfikację składek na poziomie płatnika, szybszy dostęp do informacji o stanie konta. Co więcej, pozwoli to na szybsze wykrywanie zaległości i rozliczanie wpłat na najstarsze z nich, dzięki czemu nie przestają narastać odsetki za opóźnienie.

 

Konto w ZUS – jak sprawdzić

 

Dla każdego przedsiębiorcy jest generowany numer rachunku składkowego. Numer NRS składa się z 26 cyfr. Ostatnie to NIP przedsiębiorcy. Gdzie można go sprawdzić? Informację otrzymamy w każdej placówce ZUS. Konto indywidualne zweryfikujemy także telefonicznie, dzwoniąc pod nr 22 560 16 00, oraz za pośrednictwem internetu - w wyszukiwarce numeru rachunku składkowego na zusowskiej stronie www.e-skladka.pl

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. Partnerstw Marketingowych

    STOWARZYSZENIE POLSKI KOMITET NARODOWY UNICEF   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista mid / junior / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Twoje zadania: Aktywne wyszukiwanie i ocenianie wydarzeń biznesowych i branżowych, które mogą służyć jako platforma dla promowania misji i celów UNICEF; Analiza możliwości zaangażowania UNICEF Polska w panelach dyskusyjnych, warsztatach lub jako prelegent na konferencjach; Prowadzenie...
  • Pracownik Operator Produkcji

    Kirsch Services Sp. z o.o. Sp. K.   Niemcy, Kahla   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Twoje zadania będą obejmować: Obsługę maszyn produkcyjnych (np. ciastka) Kontrolę jakości wyrobów; Ustawianie parametrów maszyn; Wykonywanie prac produkcyjnych;
  • Magazynier

    Kirsch Services Sp. z o.o. Sp. K.   Niemcy, Kahla   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Lokalizowanie towarów w magazynie. Komisjonowanie artykułów spożywczych (bio). Wykonywanie różnych zadań magazynowych.
  • Site Reliability Engineer

    Cognizant Technology Solutions Poland Sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    Work model: hybrid, Warsaw What we do: As Top Employer, we are dedicated to helping the world's leading companies build stronger businesses - helping them go from doing digital to being digital. With the capacity to support various clients, we offer a world of opportunities for both professionals...
  • Senior System Analyst

    Cognizant Technology Solutions Poland Sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    Work model: hybrid, Warsaw What we do: As Top Employer, we are dedicated to helping the world's leading companies build stronger businesses — helping them go from doing digital to being digital. With the capacity to support various clients, we offer a world of opportunities for both professionals...
  • Kierownik ds. Kluczowych Klientów - Key Account Manager

    GLOBAL OCEAN LINK POLAND Sp. z o.o.   Gdańsk    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior) / menedżer / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   6 000 - 12 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    OCZEKIWANIA WZGLĘDEM KANDYDATA: minimum 3 lata doświadczenia w branży TSL ( export/import sea freight ) znajomość technik sprzedaży (prezentacyjnej, negocjacyjnej itp.), umiejętność nawiązywania i utrzymywania kontaktów biznesowych, nastawienie na rozwój, dyspozycyjność w pełnym...

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.