Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Delegowanie pracownika do pracy za granicą — zasady delegowania i Kodeks pracy

Delegowanie pracownika do pracy za granicą — zasady delegowania i Kodeks pracy

 
Delegowanie pracownika do pracy za granicą — zasady delegowania i Kodeks pracy

Delegowanie pracownika za granicę może mieć miejsce w związku z tymczasowym przeniesieniem go do oddziału firmy mieszczącego się na terenie obcego państwa bądź też do innej firmy (w związku z realizacją umowy zawartej przez pracodawcę z podmiotem prowadzącym działalność na terytorium innego państwa).

 

Delegowanie pracowników za granicę: zasady delegowania

 

Podstawową zasadą dotyczącą delegowania pracowników za granicę jest konieczność zapewnienia pracownikowi delegowanemu takich samych (lub lepszych) warunków jak w miejscu dotychczas wykonywanej pracy.

 

Warunki te obejmują zwłaszcza:
• normy czasu pracy,
• wymiar urlopu wypoczynkowego,
• wynagrodzenie (przynajmniej w kwocie minimalnego wynagrodzenia w kraju delegowania, ale jednocześnie nie niższe, niż to na dotychczas zajmowanym stanowisku),
• bezpieczeństwo i higienę pracy,
• ochronę osób młodocianych oraz pracownic w okresie ciąży i przebywających na urlopie macierzyńskim,
• zasady równego traktowania oraz zakazu dyskryminacji,
• przepisy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

 

Praca w miejscu delegowania powinna również odpowiadać wykształceniu i kompetencjom pracownika.

 

Jak delegować pracownika do pracy za granicą

 

Pracodawca ma obowiązek złożenia w kraju oddelegowania formularza, w którym poświadczy, że pracownik delegowany jest zarejestrowany w systemie zabezpieczenia społecznego w Polsce i nie musi opłacać składek w kraju, do którego wyjeżdża. Dotyczy to jednak tylko oddelegowania na okres do 24 miesięcy – jeśli wyjazd zagraniczny ma trwać dłużej, pracodawca musi wystąpić z wnioskiem o przedłużenie terminu lub wezwać pracownika do przystąpienia do systemu ubezpieczeń społecznych w kraju oddelegowania.

 

Przez okres zgodny z przepisami prawa pracy w kraju świadczenia usług pracodawca musi przechowywać dokumenty dotyczące zatrudnienia delegowanego pracownika, harmonogramu pracy i wypłaty wynagrodzenia. W wielu krajach obowiązuje także konieczność wyznaczenia przedstawiciela pracodawcy zamieszkałego na terenie kraju delegowania, który będzie pośredniczył w kontaktach z urzędem sprawującym kontrolę nad warunkami pracy w miejscu delegacji. Przed wysłaniem podwładnego w delegację zagraniczną pracodawca powinien jednak zawsze dokładnie poznać przepisy obowiązujące w tym zakresie w konkretnym kraju, zwłaszcza jeśli planuje delegować pracownika poza Unię Europejską. W tym przypadku oprócz zapoznania się z przepisami dotyczącymi prawa pracy i zasad delegowania pracowników należy jeszcze sprawdzić, czy obywateli RP nie dotyczy w danym kraju obowiązek wizowy.

 

Delegowanie pracownika: Kodeks pracy

 

Oprócz zapisów w Kodeksie pracy, przy delegowaniu pracowników za granicę znaczenie mają też inne (polskie oraz międzynarodowe) regulacje, a mianowicie:

• Ustawa z dnia 10 czerwca 2016 r. o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług,
• W przypadku delegowania do innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej:
Dyrektywa 96/71/WE Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 16 grudnia 1996 r. dotycząca delegowania pracowników w ramach świadczenia usług oraz Dyrektywa z dnia 5 maja 2014 r. w sprawie egzekwowania dyrektywy 96/71/WE.

 

Delegując pracowników za granicę, trzeba też koniecznie zapoznać się z regulacjami prawa pracy obowiązującymi w kraju, do którego podwładny ma wyjechać.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Administrator CRM Salesforce

    Akademia Leona Koźmińskiego   Warszawa    praca zdalna / hybrydowa   za 2 dni wygasa
    specjalista junior / senior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zespół Rozwoju i Wsparcia Salesforce Główne obowiązki: administrowanie systemem Salesforce na poziomie podstawowym (edycja custom objects, custom fields, page layouts, flexipage, walidacje, permission sets, translacje, tworzenie raportów i dashoardów), udział w realizacji projektów i...
  • Kierowca C+E

    Rutom Cargo GmbH&CoKG   Niemcy, Hamburg      za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   13 200 - 15 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Wymagania: prawo jazdy C+E z aktualnym kodem 95 oraz karta kierowcy podstawowa znajomość języka angielskiego lub niemieckiego chęci do pracy
  • Murarz

    Peab Sp. z o.o   Szwecja      za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zadania: Wykonywanie prac murarskich, budowa mieszkań
  • Pracownik wylęgarni drobiu

    Drobex-Agro Sp. z o.o.   Makowiska (pow. bydgoski, gm. Solec Kujawski), Makowiska 12    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków obsługa maszyn do nakładu oraz przekładu jaj; ręczny transport wózków z jajami i pisklętami; mycie maszyn przy pomocy centralnego systemu pianowego; sortowanie piskląt;
  • Specjalista ds. Technicznych

    Apleona Polska sp. z o.o.   Katowice, Bogucice    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Osoba zatrudniona na stanowisku Specjalista ds. Technicznych będzie odpowiedzialna za: Wsparcie administracyjne Kierownika Obiektu; Przygotowywanie zestawienie FV, zamówień, Sporządzanie ofert kalkulacji; Opracowywanie regulacji wewnętrznych firmy w obszarze ESG przy uwzględnianiu wymogów...
  • Apleona Polska sp. z o.o.
    menedżer  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Osoba zatrudniona na stanowisku MANAGER ESG będzie odpowiedzialna za: Ścisłą współpracę z innymi działami firmy w szczególności z działem finansów i administracji oraz działami operacyjnymi, Opracowywanie regulacji wewnętrznych firmy w obszarze ESG przy uwzględnianiu wymogów...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!