Zdjęcie w CV

 
Zdjęcie w CV

Czy zdjęcie w CV to konieczność? Jeśli tak, czy musimy wykonać je u profesjonalnego fotografa? A może wystarczy selfie zrobione smartfonem, albo lepiej w ogóle nie dodawać tego elementu?

 

Zdjęcie do CV – czy jest konieczne?


W CV najważniejsze są informacje o kandydacie – to one pokazują, czy dana osoba wpisuje się w profil idealnego pracownia. Warto umieszczać słowa kluczowe w CV. Nie zapominajmy jednak o dbałości o estetykę. Niedbale przygotowane CV stawia kandydata w złym świetle. Czy jednak w życiorysie trzeba umieszczać swoją fotografię? Nie jest to wymóg formalny – CV bez zdjęcia jest poprawne i równie wartościowe, co to ze zdjęciem. Potencjalny pracodawca nie może wymagać od nas dosłania fotografii w późniejszym terminie. Wszystkie informacje, jakich ma prawo oczekiwać, wymienione są w Kodeksie pracy i jest to zamknięty oraz dość wąski zbiór danych.

Niemniej dobre zdjęcie do CV pomoże pokazać profesjonalizm kandydata i tym samym stanowi dodatkowy atut. Warto więc je dodać, pod warunkiem że będzie wysokiej jakości i przedstawi nas w pozytywnym świetle. Są także zawody, w których konkretny wygląd ma znaczenie, np. w przypadku aktorów, hostów i hostess itd. W uzasadnionych przypadkach pracodawca może wymagać więc przesłania fotografii.

Jakie zdjęcie do CV?


Słabe jakościowo zdjęcie do CV to drobiazg przy tym, z czym spotykają się rekruterzy podczas pierwszej selekcji aplikacji. Coraz mniej dziwią fotografie panów z nagim torsem, przytulona para zakochanych, radosne selfie na plaży czy w zoo w towarzystwie małpy. Owszem, życiorys ma przyciągnąć uwagę, ale nie tędy droga do zjednania sobie rekrutera.

Profesjonalne zdjęcie do CV – czyli jakie? Oto kilka wskazówek, które warto uwzględnić, przygotowując fotografię.

1. Zdjęcie musi być wyraźne i dobrej jakości.
2. Rozmiar zdjęcia do CV nie może być za duży (najlepiej maksymalnie 200 KB).
3. Fotografia powinna być zrobiona na jednolitym tle.
4. Należy pamiętać o pogodnym wyrazie twarzy.
5. Zdjęcie w CV musi być w miarę aktualne. Nie zamieszczajmy fotografii z młodości i takich, na których jesteśmy nie do rozpoznania. Nie nakładajmy też upiększających filtrów itd.
6. Na zdjęciu powinna być tylko jedna osoba.

W CV widoczna musi być cała twarz. Pamiętajmy, że zdjęcie nie jest duże, więc jeśli zechcemy pokazać większą część siebie, to w efekcie nasza twarz zajmie mniej miejsca. Jeśli układ treści, który zastosowaliśmy, pozwolił nam na zamieszczenie większej fotografii, możemy dodać zdjęcie części sylwetki. Profesjonalne zdjęcia do CV to także te od pasa w górę, unika się fotografii całego ciała.

 

Jak się ubrać do zdjęcia do CV?


Warto założyć schludne, oficjalne ubranie. Koszulkę z logo ulubionego zespołu lepiej zostawić na inną okazję. Zdjęcie ma pokazać nas w zawodowym kontekście, dlatego powinniśmy wyglądać na nim jak profesjonaliści. Ta zasada jest istotna niezależnie od stanowiska, na jakie aplikujemy. Jeśli jednak szukamy pracy w zawodzie kreatywnym, możemy pozwolić sobie na nieco więcej luzu. Granica jest jednak dość cienka, dlatego zawsze warto mieć na uwadze, że CV ze zdjęciem to nasza wizytówka – powinna być profesjonalna.

 

Jak zrobić zdjęcie do CV?


Mamy dwie możliwości – możemy udać się do zakładu fotograficznego i poprosić o wykonanie fotografii. Zdjęcie do CV u fotografa to jednak dodatkowy koszt. Można go uniknąć. Dobry smartfon także pozwoli nam na wykonanie wysokiej jakości zdjęcia. Najlepiej poprosić o pomoc inną osobę. Na tło, jak wspomniano wyżej, wybierzmy jasną ścianę, bez wzorów i rozpraszających wzrok elementów. Zdjęcie do CV w domu może również wyglądać dobrze.

 

Jak wstawić zdjęcie do CV?

 

Wstawianie fotografii nie jest trudne. Kiedy korzystamy z edytorów tekstowych, wybieramy opcję dodania obiektu zapisanego na dysku. Ważne, aby zdjęcie nie zasłaniało treści i nie nachodziło na inne elementy. Wstawianie fotografii jest wyjątkowo proste, kiedy korzystamy z kreatorów CV. Jedno z takich bezpłatnych narzędzi udostępnia praca.pl. W tym przypadku wystarczy załadować zdjęcie, które automatycznie jest dopasowywane do szablonu życiorysu.

Zdjęcia do CV – popularne błędy

 

Nie każde zdjęcie nadaje się do CV. To podstawa, o której niestety zdarza się zapominać wielu osobom szukającym pracy. Fotografia w CV powinna być formalna.

Jak wyżej wspomniano, nie należy używać zdjęć przedstawiających nas w prywatnych okolicznościach. Z drugiej jednak strony unikajmy dodawania zdjęć np. paszportowych czy legitymacyjnych. Bywa, że nie pokazują one kandydatów w dobrym świetle – mają w końcu zupełnie inne funkcje niż zdjęcia w CV. Fotografia nie powinna być też zbyt duża – nie jest najważniejszym elementem CV, ale dodatkiem i tak należy ją traktować.

Jeśli nie dysponujemy profesjonalnym, dobrym zdjęciem, lepiej pominąć ten element życiorysu, niż wstawić niedbałą fotografię. W wielu krajach w ogóle nie ma zwyczaju umieszczania swojego wizerunku w CV, dlatego kiedy aplikujemy do międzynarodowej korporacji, zdjęcie zupełnie nie jest potrzebne.

 

Więcej artykułów "CV / Życiorys"

Polecane oferty

  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj naszym Klientom wymarzone wakacje! Do głównych zadań Supervisora Biura Sprzedaży należeć będzie m.in. bezpośrednia obsługa Klienta w salonie Coral Travel oraz...
  • Kucharz / Kucharka

    Sala bankietowa Nowa Baśń i Restauracja Kredens   Nysa    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Jeśli jesteś osobą, która: Posiada doświadczenie na podobnym stanowisku, Posiada umiejętność pracy w zespole, dobrze słucha i jest nastawiona do działania, Jest bezkonfliktowa, dyspozycyjna, Jest zdyscyplinowana w zachowaniu czystości i higieny pracy, Wykazuje zaangażowanie, motywację i...
  • Pracownik Działu Handlowego

    Zaps Fashion Group Katarzyna Arendt spółka jawna   Rzgów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    telefoniczna oraz mailową obsługę klientów, przygotowywanie ofert handlowych, przyjmowanie oraz realizację zamówień, wystawianie dokumentów sprzedaży, utrzymywanie dobrych relacji z kontrahentami oraz dbałość o pozytywny wizerunek firmy, współpraca z innymi działami firmy.
  • English Teacher with Polish language for kids and teenage students

    AllRight.io   Warszawa    praca zdalna
    specjalista junior / mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat / część etatu / tymczasowa/dodatkowa   37,00 - 57,00 zł netto (+VAT)/godz.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Requirements: English profficiency at a minimum of Upper-Intermediate level and knowledge of Polish from B1; Major in pedagogics, linguistics or similar OR International teaching certificates (TESOL/TESL/TEFL/CELTA) We have opportunities for students! Eagerness to learn and start preparing students...
  • STOWARZYSZENIE POLSKI KOMITET NARODOWY UNICEF
    specjalista (mid)  umowa zlecenie   40,00 - 46,00 zł brutto/godz.
    11 godz.
    Twój zakres obowiązków: Pozyskiwanie darczyńców do programu darowizn regularnych UNICEF Polska na ulicach Twojego miasta, w wybranych sklepach, centrach handlowych i usługowych lub domach; Udzielanie informacji dotyczących kampanii UNICEF; Budowanie relacji z darczyńcami UNICEF; Możliwość...
  • Inżynier Procesu Produkcji (produkcja elektroniki / SMT/THT)

    Aptiv   Gdańsk, Ul. Nowatorów 20    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    11 godz.
    Miejsce pracy: Gdańsk, ul. Nowatorów 20 Twoja rola: Będziesz odpowiadać za zapewnienie płynności produkcji w obszarze produkcji elektroniki (SMT/THT) zgodnie z wymaganiami jakościowymi. Twoje obowiązki będą obejmować m.in.: Rozwiązywanie problemów jakościowych i technicznych w w/w...

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.