Praca.pl Poradniki Aktualnosci
Polska nie jest już ostatnia

Polska nie jest już ostatnia

 
Polska nie jest już ostatnia
We wtorek Eurostat poinformował, że polskie bezrobocie nie jest już najwyższe w Unii Europejskiej. Jak wyliczył unijny urząd statystyczny, w maju na Słowacji bezrobocie wynosiło 10,8 %, podczas gdy w Polsce 10,5 %. Jeszcze nieco ponad rok temu różnica między obu krajami była bliska jednego punktu procentowego. Co ważne, to właśnie w Polsce, a nie na Słowacji, spadek bezrobocia najbardziej przyspieszył. Stopa bezrobocia w całej Unii Europejskiej wyniosła w maju 7,0 % wobec 7,1 % w kwietniu i wobec 8,0 % rok wcześniej W 13 krajach, posługujących się wspólną walutą, poziom bezrobocia nigdy nie był tak niski. Bezrobocie w strefie euro kształtowało się w kwietniu także na poziomie 7,1 %, wobec 7,2 % w poprzednim miesiącu i wobec 7,9 % rok wcześniej. Wiele wskazuje na to, że już niedługo nasza stopa bezrobocia spadnie poniżej 10 %, czyli wyniesie tyle co w 1997 roku. Dalsze dynamiczne obniżanie tego wskaźnika może być jednak utrudnione, gdyż grupa bezrobotnych, którym łatwo wejść na rynek pracy, kurczy się bardzo szybko. Problem jest z bezrobotnymi, którzy pozostają bez pracy przez ponad rok, są zwykle po czterdziestce i nie chcą się przeprowadzić. I choć pracodawcy będą mieć coraz większe problemy ze znalezieniem fachowej kadry, to w rejestrach urzędów pracy nadal będzie spora grupa osób, która pracy nie znajdzie. Eurostat zbiera swoje dane stosując definicję Światowej Organizacji Pracy (ILO), według której bezrobotny to osoba w wieku 15-74 lat, która nie ma pracy, jest w stanie ją podjąć w ciągu dwóch tygodni i co najmniej przez cztery ostatnie tygodnie aktywnie szukała pracy.
Więcej artykułów "Aktualnosci"

Najnowsze artykuły

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Wystąpienia publiczne a trema – Ola Gościniak opowiada o swoich sposobach na lęk na scenie

Wystąpienia publiczne a trema – Ola Gościniak opowiada o swoich sposobach na lęk na scenie

– Znam tremę bardzo dobrze, często towarzyszy mi podczas różnych prelekcji, paneli dyskusyjnych czy nawet w czasie live w social mediach – przyznaje Ola Gościniak, przedsiębiorczyni z ogromnym doświadczeniem na scenie, organizatorka konferencji online i offline. W najnowszym artykule tłumaczy, jak się przygotowywać do wystąpień oraz jak się szybko uspokoić tuż przed wyjściem na scenę.

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Praca po studiach – studia, które dają szansę na pracę

Praca po studiach – studia, które dają szansę na pracę

Tysiące maturzystów staje właśnie przed jedną z najważniejszych decyzji w życiu – wyborem kierunku studiów. Te powinny dać szansę na dobrze płatną pracę, gwarantować stabilną przyszłość, a przy tym być zgodne z zainteresowaniami oraz talentami kandydata. Jak osiągnąć takie optimum? Decyzję ułatwi Wam lista najpopularniejszych kierunków studiów oraz tych, po których zarabia się najwięcej.

Nowoczesne metody rekrutacji – e-rekrutacja

Nowoczesne metody rekrutacji – e-rekrutacja

W zmieniającym się świecie e-rekrutacja nie oznacza już tylko scrollowania ogłoszeń i wysyłania e-maili. W procesach naboru coraz częściej wykorzystuje się bio-dane oraz narzędzia oparte na sztucznej inteligencji, np. Direct Match pozwalający na szybkie dopasowanie najlepszych kandydatów do stanowiska. Zobacz krótki przewodnik po nowoczesnych metodach selekcji pracowników.