Wakacyjna praca w środku sezonu – czy jeszcze są oferty?

2012-08-02

Wakacje w pełnym rozkwicie. Czy osoby, które do tej pory nie zdecydowały się na podjęcie pracy w okresie wakacyjnym mają jeszcze szanse na znalezienie ciekawej oferty? Co proponują pracodawcy w sezonie urlopowym?

Dla większości firm, wakacje to tzw. sezon ogórkowy. Pracownicy i kontrahenci na urlopie, dni płyną zatem nieco wolniej, a zadań jest mniej. To spowolnienie nie dotyka jednak branży gastronomicznej, produkcji, handlu czy turystyki – w tych też obszarach najłatwiej jest o wakacyjne zatrudnienie. Jakie oferty czekają jeszcze na zainteresowanych pracą w wakacje?

„Ofert pracy wakacyjnej jest w sierpniu nieco mniej niż było ich pod koniec maja i w czerwcu – kiedy pracodawcy przygotowywali się do sezonu. Wiele osób zdecydowało się podjąć pracę na okres całych wakacji. Nadal jednak można znaleźć ciekawe propozycje, które pozwolą podjąć zatrudnienie w okresie najbliższych dwóch miesięcy” - komentuje sytuację na rynku pracy prezes serwisu pracy Praca.pl – Krzysztof Kirejczyk. W jakich zatem obszarach można obecnie szukać pracy?

Turystyka, gastronomia i handel

Te trzy branże przodują w ofertach pracy na wakacje. Najwięcej pracy jest w miejscowościach turystycznych oraz dużych ośrodkach miejskich, które w okresie wakacyjnym przyjmują większe niż zazwyczaj ilości turystów. Pracownikom oferuje się umowy o pracę tymczasową bądź umowę – zlecenie. Poszukiwani są kelnerzy, barmani, recepcjoniści oraz animatorzy czasu wolnego – szczególnie dla dzieci. Ze względu na większy ruch w handlu w miejscowościach turystycznych, agencje pracy tymczasowej poszukują również kasjerów, merchandiserów i magazynierów

Praca na dwa tygodnie?

Ze względu na okres urlopowy firmy poszukują również osób, które będą w stanie zastąpić stałych pracowników firmy, którzy wyjeżdżają na wakacje. Najczęściej są to oferty pracy na okres 2-3 tygodni. „Ze względu na krótki okres pracy, najczęściej są to stanowiska nie wymagające wysokich kwalifikacji – pracodawca nie ma czasu na szkolenie pracownika i wdrażanie go w bardziej skomplikowane zadania. Z reguły na zastępstwo urlopowe zatrudniane są osoby na stanowiska asystenckie. Część takich ofert, to również praca w handlu – najczęściej na stanowisku kasjera.” - wyjaśnia Krzysztof Kirejczyk.

Krótkoterminowych ofert pracy sporo jest też w zachodniopomorskim i w Trójmieście. Najczęściej są to oferty pracy w charakterze barmana / kelnera oraz sprzedaży pamiątek oraz artykułów spożywczych na plażach. Zarobki nie są niestety wysokie – wynagrodzenie w przypadku pracy w gastronomii to około 7-12 zł netto za godzinę. W przypadku handlu obnośnego, pracodawcy najchętniej rozliczają się poprzez system prowizyjny. „Decydując się na taką pracę trzeba pamiętać o tym, że jeśli pogoda nie będzie sprzyjać, potencjalnych klientów będzie znacznie mniej i może okazać się, że zarobek – mimo całego dnia pracy – będzie niski.”- przypomina ekspert Praca.pl

W okresie wakacji pojawia się również większe zapotrzebowanie na opiekunki do dzieci – wynika to z faktu zamknięcia większości przedszkoli w tym okresie – rodzice niestety nie mogą pozwolić sobie na dwumiesięczny urlop - zatem są zmuszeni do wynajęcia opiekunki do dziecka.

Legalna i uczciwa praca na wakacje

Niestety okres wakacji to również czas, w którym intensywniej niż zwykle działają osoby, które chcą wykorzystać potencjalnych pracowników – zwłaszcza młodych. Korzystając z braku wiedzy w zakresie prawa pracy wykorzystują ignorancję i oferują pracę bądź to nielegalną bądź też oszukują pracowników nie wypłacając im należnego za wykonaną pracę wynagrodzenia. Anna Szymańska, rzecznik prasowy Komendanta Głównego OHP uczula „Należy uważać na ogłoszenia o pracy zamieszczane na darmowych tablicach ogłoszeniowych czy portalach z darmowymi ofertami pracy.  Trzeba też zwrócić uwagę na to, w jaki sposób napisane jest ogłoszenie. Czy zawiera wymagania dotyczące kandydata do pracy i szczegółową ofertę firmy. Uważać należy również,  jeśli oferta nie zawiera danych kontaktowych, podana jest tylko darmowa skrzynka mailowa lub telefon komórkowy. Oczywiście nieufność powinny wzbudzić też obietnice łatwego, szybkiego, a przy tym wysokiego zarobku.”

Najczęściej ofiarą oszustów padają ludzie młodzi – często nieletni. „Przed podjęciem pracy należy przede wszystkim koniecznie podpisać umowę, która powinna zawierać dokładne  określenie warunków pracy i związanych z nią obowiązków oraz wysokość  wynagrodzenia. Taką umowę należy oczywiście przed podpisaniem bardzo dokładnie przeczytać i przeanalizować. Umowę trzeba podpisać przed  przystąpieniem do pracy i jeśli pracodawca chce to zrobić np. w kilka dni po naszym zatrudnieniu, nie wyrażać na to zgody.”- ostrzega Anna Szymańska.

Praca na wakacje za granicą

Połowa sezonu urlopowego oznacza mniejszą ilość ofert pracy dostępnych dla osób, które chcą wyjechać do pracy za granicę na krótki okres. „Większość ofert pracy zagranicznej, które obecnie dostępne są dla Polskich pracowników, to propozycje dłuższych kilkumiesięcznych lub stałych kontraktów. Nadal jednak obecne są oferty pracy w zagranicznych kurortach, w których sezon turystyczny trwa dłużej niż w Polsce. Poszukiwani są np. animatorzy czasu wolnego – również tacy, którzy są gotowi do pracy z dziećmi. Zarobki oscylują w granicach 600- 850 Euro miesięcznie, ale pracodawca zapewnia wyżywienie i zakwaterowanie.” - wyjaśnia ekspert Praca.pl,  Michał Filipkiewicz.

Decydując się na pracę za granicą trzeba zachować szczególną ostrożność. Anna Szymańska przypomina: „Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić, czy praca jest legalna. Jeżeli chcemy skorzystać z ofert jakiejś agencji pośrednictwa pracy, warto  sprawdzić, czy ma certyfikat potwierdzający jej działalność – albo na stronie www.kraz.praca.gov.pl albo w wojewódzkim urzędzie pracy.”


Zobacz także: Jak być proaktywnym kandydatem na rynku pracy?

Przeczytaj także: