Praca dla młodzieży – na co może liczyć młodociany?

2012-08-10

Wakacje to nie tylko czas beztroski i odpoczynku od edukacji – dla wielu młodych ludzi to szansa na podjęcie pracy lub rozpoczęcie stażu bądź praktyk, które pozwolą budować przyszłą karierę zawodową. Gdzie młodzież ma szanse na pracę oraz na co powinien uważać młody człowiek szukając pracy?

Gdzie młodzież może szukać pracy?

Opcji jest sporo, choć pracy mimo wszystko mniej niż chętnych. Pierwszym krokiem absolwenta gimnazjum i młodzieży licealnej mogą być Młodzieżowe Biura Pracy, działające przy OHP. Zofia Pieniążek – pośrednik pracy I stopnia z Młodzieżowego Biura Pracy w Krakowie podkreśla, że dla młodzieży niepełnoletniej, najczęściej pojawiają się oferty pracy w charakterze konsultanta telefonicznego, statysty-epizodysty, hostessy czy promotora. Młodzież pełnoletnia znajduje zatrudnienie w produkcji, magazynie, czy szczególnie latem - w gastronomii, handlu czy przy promocjach.

Poza OHP, ofertami pracy dysponują również Akademickie Biura Karier, działające pomimo wakacji. W ofertach biur karier znajdują się zarówno propozycje pracy kierowane do osób posiadających konkretne umiejętności (np. znajomość określonych języków obcych czy technologii informatycznych) jak i oferty staży oraz praktyk, pozwalające na zdobywanie cennego doświadczenia zawodowego.

Michał Filipkiewicz z Praca.pl przypomina, że oferty pracy dla młodzieży posiadają również serwisy rekrutacyjne: „W Praca.pl znajduje się sporo propozycji dedykowanych studentom III – V roku. Są to płatne staże oraz bezpłatne praktyki, w czasie których młodzież może zdobyć konkretne kompetencje”.

Coraz częściej młodzi ludzie biorą też inicjatywę w swoje ręce i próbują samodzielnie wychodzić z propozycją pracy na rynek. Opieka nas zwierzętami domowymi, robienie zakupów osobom starszym, koszenie trawy u sąsiada czy rękodzieło sprzedawane w serwisach aukcyjnych to szansa na zarobienie od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych dziennie.

Praca młodzieży – nie tylko dla pieniędzy

Młodzi ludzie podejmują pracę zarobkową nie tylko po to, by zarobić na wakacje czy inne przyjemności.  „Umożliwiając młodzieży pracę w okresie wakacji mamy na uwadze nie tylko fakt zdobycia przez nich środków finansowych np. na wypoczynek, ale również ułatwienie zdobycia doświadczenia zawodowego, które może mieć znaczący wpływ na ich przyszłą karierę zawodową.” podkreśla Zofia Pieniążek z krakowskiego Młodzieżowego Biura Pracy. Czy pracodawcy rzeczywiście zwracają uwagę na to, że młody człowiek podejmował pracę przy zbiorach owoców czy w charakterze promotora? Michał Filipkiewicz z Praca.pl zauważa „Oczywiście, pracownik z 5 letnim stażem nie będzie wpisywał do CV tego, że w wieku 16 lat zbierał truskawki. Będzie to jednak miało znaczenie dla 20 latka czy świeżego absolwenta. Prace podejmowane w młodym wieku świadczą o inicjatywie i dają pracodawcy sygnał, że młoda osoba, którą chcą zatrudnić, zdążyła już wykształcić w sobie pewien etos pracy.”

Prawo pracy a praca młodocianych

Według prawa pracy zatrudnienie może podjąć osoba, która ukończyła gimnazjum i przeszła badania lekarskie, poświadczające, że praca nie zagraża jej zdrowiu. Osoba młodociana nie może wykonywać prac ciężkich i może pracować jedynie przez 35 godzin w tygodniu. Przy dobowym wymiarze czasu pracy powyżej 4,5 godziny, pracodawca musi zapewnić 30 minut przerwy wliczanej do czasu pracy. Te ograniczenia sprawiają, że pracodawcy niechętnie zatrudniają młodzież w oparciu o umowę o pracę. Znacznie częściej młody człowiek spotka się tu z umową cywilno – prawną (np. umową-zlecenie). Aby taka umowa była skutecznie zawarta, nieletnią osobę musi reprezentować opiekun prawny. Młodzież, która ukończyła 18 rok życia może już samodzielnie podpisywać takie umowy.

Na co powinien uważać młodociany kiedy szuka zatrudnienia?

Niestety na młodych ludzi, czekają na rynku pracy zagrożenia związane z nieuczciwością pracodawców. „Młody człowiek, zanim zdecyduje się na podjęcie pracy powinien sprawdzić, czy firma, w której planuje podjąć zatrudnienie posiada NIP, gdzie znajduje się siedziba firmy, kto jest jej właścicielem. Przy podpisywaniu umowy cywilno – prawnej, dokładnie przeczytać ustalenia oraz kwotę wynagrodzenia, a przede wszystkim nie podejmować się wykonywania pracy bez jakiejkolwiek umowy. To nie tylko nielegalne, ale również grozi tym, że wynagrodzenia pracownik nigdy nie zobaczy” - przypomina ekspert rynku pracy, Michał Filipkiewicz.

Warto uważać również na wszelkie oferty pracy, które proponują nierealistycznie wysokie wynagrodzenie za „klikanie w reklamy” czy „pomoc w rozliczeniach online” - najczęściej jest to oszustwo polegające na przekazywaniu pieniędzy z konta „zatrudnionego” na inne konta. Pieniądze pochodzą z phishingu (kradzieży online), a pod względem prawa osoba rozsyłająca przelewy staje się współwinna przestępstwu.

Praca młodych nie tylko w wakacje

Mimo iż wakacje już w połowie, młodzież nadal może znaleźć ciekawe oferty pracy na wakacje. Liczne staże i praktyki dostępne u pracodawców również pozwalają efektywnie wykorzystać pozostały przed rozpoczęciem roku szkolnego czy akademickiego czas. A w czasie nauki warto szukać takiej pracy, która pozwoli pogodzić naukę ze zdobywaniem doświadczenia zawodowego, które od kilku lat jest jednym z najważniejszych oczekiwań pracodawców.

 

Zobacz także: Wakacyjna praca w środku sezonu - czy są jeszcze oferty?

Przeczytaj także: