Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

 
Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

O ekologii, ekologicznym stylu życia i praktykach przyjaznych środowisku wiemy coraz więcej. Chcemy i staramy się być i żyć eko. Jak wynika z raportu Ministerstwa Klimatu i Środowiska 2022, aż 81 proc. Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze”. Inną kwestią jest to, czy nasze przekonania dotyczące ochrony środowiska rzeczywiście są zgodne z tym, co faktycznie jest najlepsze dla planety. Czy to, co robimy, chcąc działać ekologicznie, rzeczywiście ma sens? Na to pytanie pomaga odpowiedzieć edukator ekologiczny, specjalista, który szkoli i radzi, jak dbać o środowisko naturalne. Zapotrzebowanie na edukatorów ds. środowiska i inne zawody należące do tzw. zielonych kołnierzyków rośnie.

 

Spis treści

Edukator ekologiczny – kto to?

 

Edukator ekologiczny to osoba, która – jak sama nazwa wskazuje – zajmuje się działalnością edukacyjną i szkoleniową, informacyjną oraz doradczą związaną z szeroko rozumianą ekologią. Pracownik ten może specjalizować się w pracy zarówno z różnymi grupami wiekowymi (edukacja dzieci w szkołach, osób dorosłych w firmach), a także np. z różnymi grupami zawodowymi (działania ekologiczne w danej branży).

Obecnie spory nacisk kładzie się na edukację ekologiczną dzieci oraz młodzieży. Ekologia dla dzieci staje się coraz bardziej przystępna chociażby dzięki organizowaniu różnego rodzaju przedsięwzięć, takich jak tydzień ekologiczny w szkole, celebrowanie takich świąt jak na przykład Dzień Ziemi (22 kwietnia), Dzień Ochrony Środowiska (5 czerwca) czy organizowanie tak zwanych zielonych szkół, w ramach których dzieci uczą się i bawią w otoczeniu natury.

 

Pamiętaj!

 

Edukator ekologiczny jest osobą, która prowadzi szeroko rozumiane działania z zakresu ekologii. Jego zadaniem jest przede wszystkim kształcenie społeczeństwa, zaszczepienie w nim wzorców przyjaznych środowisku i podniesienie świadomości ekologicznej. 

 

Jak zostać edukatorem ekologicznym?

 

Osoby, które mają ambicję, by wejść na ścieżkę ekologiczną i kształcić społeczeństwo w tym temacie, powinny posiadać co najmniej wykształcenie średnie. Znacznie większe szanse na karierę w zawodzie mają jednak osoby, które wybiorą studia wyższe na kierunkach związanych z ekologią. Preferowani są przede wszystkim absolwenci ochrony środowiska czy inżynierii środowiska. Osoba chcąca prowadzić zajęcia edukacyjne z dziećmi i młodzieżą musi mieć także kwalifikacje pedagogiczne. Można je zdobyć chociażby podczas studiów podyplomowych.

 

Kompleksową wiedzę może zapewnić także kurs edukatora ekologicznego, który nie tylko wyjaśni, czym tak naprawdę jest edukacja ekologiczna, ale da również praktyczne wskazówki dotyczące tego, w jaki sposób w sposób przystępny i ciekawy przekazywać wiedzę na temat działań proekologicznych i ochrony środowiska.

 

  • Predyspozycje zawodowe

 

Miłośnik ochrony środowiska. Człowiek nieustannie rozwijający zielone umiejętności. Zwolennik stylu eko, który doskonale orientuje się w odnawialnych źródłach energii, wie wszystko o zmianie klimatu, transformacji energetycznej, śladzie węglowym czy chociażby sortowaniu odpadów i recyklingu. Ma szeroką wiedzę specjalistyczną, a jednocześnie swoim zachowaniem daje przykład innym, jak na co dzień każdy z nas może dbać o środowisko. Tak mogłaby malować się sylwetka edukatora ekologicznego. Warto jednak wiedzieć, że samo zafascynowanie ekologią i nawet bogata wiedza merytoryczna nie wystarczą, by sprawdzić się w tym zawodzie. Niezbędne są także wysoko rozwinięte zdolności interpersonalne, wysoka kultura osobista oraz umiejętność pracy z ludźmi w różnym wieku. Pamiętajmy, że edukator ekologiczny – bez względu na miejsce zatrudnienia – pracuje przede wszystkim z ludźmi. Przyda się więc życzliwość, wyrozumiałość, cierpliwość oraz charyzma czy poczucie humoru.

 

Czytaj takżeEkologiczne biuro w praktyce

 

Jak wygląda praca edukatora ekologicznego?

 

Charakter pracy edukatora ekologicznego w dużej mierze podyktowany jest miejscem pracy. Specjalista może pracować zarówno w zespole, jak i indywidualnie. Jest to przede wszystkim osoba odpowiedzialna zarówno za scenariusze zajęć, tworzenie programów edukacyjnych i przekazywanie wiedzy. Miejscem wykonywania obowiązków może być placówka edukacyjna, siedziba firmy lub instytucji, ale także otwarty teren.

 

Bardzo często w ramach zajęć edukatorzy ekologiczni organizują wycieczki do lasu, parku czy wspomniane wyżej zielone szkoły dla dzieci. Ich działalność ma na celu przede wszystkim propagowanie konkretnych zachowań korzystnych dla środowiska naturalnego oraz przekazywanie wiedzy o przyrodzie i jej ochronie.

 

W zakresie obowiązków specjalistów leży również pozyskiwanie informacji o stanie środowiska naturalnego czy technologiach uwzględniających politykę ekologiczną. W zawodzie tym konieczne jest więc nieustanne dokształcanie się i poszerzanie wiedzy.

 

 

Edukator ekologiczny – perspektywy zatrudnienia

 

Obecnie edukatorzy kojarzeni są przede wszystkim z placówkami i obiektami o charakterze oświatowym, gdzie prowadzą zajęcia dla dzieci i młodzieży. Możliwości zatrudnienia w zawodzie dają także ośrodki badawcze i instytucje związane z ochroną środowiska, a także stacje sanitarno-epidemiologiczne. Edukator ekologiczny może podejmować pracę również w parkach miejskich czy parkach krajobrazowych. 

 

Co więcej, jak wynika z Raportu Konfederacji Lewiatan, do 2030 roku w Polsce ma powstać aż 300 tys. nowych miejsc pracy dla osób posiadających tzw. zielone umiejętności. Już teraz widać rosnące zapotrzebowanie na pracowników specjalizujących się w dziedzinach związanych z ochroną środowiska, zrównoważonym rozwojem oraz odpowiedzialnością korporacyjną wobec środowiska i społeczności. Można się spodziewać, że wśród tzw. zielonych kołnierzyków na rynku pracy znajdzie się miejsce także dla edukatorów ekologicznych, czyli osób, które będą przekazywać lokalnej społeczności informacje dotyczące działań proekologicznych danej jednostki czy w ramach całej dziedziny gospodarczej. Ponadto wraz ze zmianą przepisów dotyczących wdrażania i raportowania ESG i innych unijnych przepisów dotyczących ochrony środowiska, również w przedsiębiorstwach może zajść potrzeba zatrudniania edukatorów ekologicznych szkolących personel, biorących udział w kształtowaniu kampanii społecznych i marketingowych bądź prowadzących komunikację z klientami.

 

Czytaj takżeStacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

 

Edukator ekologiczny – zarobki

 

Zarobki w zawodzie edukatora ekologicznego – podobnie jak zakres jego pracy – zależą od wielu czynników. Miejsce zatrudnienia, wykształcenie i umiejętności, ale także staż pracy – to wszystko może mieć realny wpływ na wysokość wynagrodzenia. A na jakie średnie zarobki mogą liczyć edukatorzy ekologiczni? 

 

Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (Sedlak&Sedlak) w styczniu 2024 roku mediana zarobków na stanowisku edukatora ekologicznego wynosiła 5470 złotych brutto. Na pensje powyżej 6490 złotych mogła liczyć grupa 25 proc. najlepiej opłacanych specjalistów. 

 

Edukator ekologiczny – ryzyko zawodowe

 

Praca w charakterze edukatora ekologicznego często odbywa się w terenie. Prowadzenie zajęć w środowisku naturalnym niesie za sobą ryzyko ukąszenia owadów, zetknięcie z dzikimi zwierzętami czy kontaktu z alergenną roślinnością. Możliwe jest też niebezpieczeństwo bezpośredniego narażenia na kontakt z chemikaliami wykorzystywanymi na przykład do oprysku roślin. Ważną kwestią jest także praca w różnych warunkach atmosferycznych. Z kolei czynnikiem stresogennym i obciążającym psychicznie może być konieczność zapewnienia bezpieczeństwa w terenie osobom, którym udzielana jest lekcja.

 

Kluczowe w tym zawodzie jest więc nieustanne monitorowanie środowiska, stosowanie się do wytycznych bezpieczeństwa, a także dbałość o własny komfort psychiczny i fizyczny. 

 

Czytaj także: Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

 

Edukator ekologiczny – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Edukator ekologiczny – gdzie może pracować?

 

Edukator ekologiczny ma szansę zatrudnienia w placówkach edukacyjnych i instytucjach prowadzących edukację ekologiczną, takich jak stowarzyszenia działające na rzecz ochrony środowiska, firmach nastawionych na zrównoważony rozwój, a także w jednostkach publicznych, np. w parkach miejskich czy parkach krajobrazowych, rezerwatach przyrody itp.

 

  • Edukator ekologiczny – gdzie szukać ofert pracy?

 

Osoby poszukujące pracy w charakterze edukatora ekologicznego mogą szukać ofert zarówno na Praca.pl, jak również bezpośrednio u potencjalnych pracodawców – w firmach i organizacjach działających w sektorze ekologicznym, ośrodkach edukacji ekologicznej czy rezerwatach przyrody i parkach narodowych. 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Kierowca ciężarówek C+E

    Feel Flex   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Nasi kierowcy pracują jako: Kierowcy dystrybucji marketów spożywczych; Kierowcy ciężarówek recyklingu; Kierowcy ciężarówek chłodnia, izoterma; Kierowców Terbergów (placowych) Uwaga nie posiadamy ofert dla kierowców na trasach międzynarodowych i chcących pracować w tzw systemie!
  • Spedytor międzynarodowy / Spedytorka międzynarodowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Obowiązki: planowanie, uzgadnianie warunków dostawy z przewoźnikiem, przygotowanie i wysyłka zamówienia transportowego, operacyjne prowadzenie transportu, kontrolowanie przez przewoźnika warunków dostawy, współpraca z innymi działami przedsiębiorstwa, informowanie klienta o postępie...
  • Pracowniczka / Pracownik w domach opieki

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Opis stanowiska podstawowa pielęgnacja pacjentów; podawanie posiłków; kontrola stanu zdrowotnego pacjenta (pomiar ciśnienia, wagi, cukru)
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    11 godz.
    Miejsce pracy: Reguły i budowy na terenie Polski. Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w...
  • Inżynier / Kierownik Robót - branża elektryczna

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.